Természetes hashajtó: melyiket válasszuk?

Természetes hashajtó: melyiket válasszuk? 1

A székrekedés igen gyakori probléma, leggyakrabban a helytelen életmód, és az egészségtelen táplálkozás következménye. Bélműködésük javítására, és a kínzó szorulás megszüntetésére számos természetes hashajtó áll rendelkezésünkre. Ahhoz, hogy a megfelelő fajtát válasszuk ki, ismernünk kell az adott hashajtó szervezetünkre gyakorolt hatását.


Hatásmechanizmusuk alapján háromféle természetes hashajtó típust különböztethetünk meg, ezek a stimuláló, a magas rosttartalmú és az ozmotikus hashajtók.

  • Stimuláló természetes hashajtó: növényi összetevői a vastagbél idegvégződéseire hatnak, ezáltal stimulálják a beleket mozgató izomzatot. Ennek eredményeként helyreáll, illetve felerősödik a bélperisztaltika, az egészséges mozgás rendszeresé válik, ami elősegíti az ürítést. A stimuláló természetes hashajtó a bélrendszer nyálkahártyájának működését is befolyásolja, elősegíti az ásványi anyagok és folyadékok termelődését, ezzel egy időben csökkenti a nátrium és a klór felszívódását. Ugyanakkor, nem azonnal fejti ki a hatását, erre általában 6-8 órára van szükségük, ezért alkalmazásuk főleg este, lefekvés előtt ajánlott.
  • Mechanikai természetes hashajtó: magas a rosttartalommal rendelkezik, ezért megnöveli a széklet térfogatát, visszatartja a felesleges vizet, miközben hidratálja a bélfalakat. Ezzel elősegíti az egészséges ürítéshez elengedhetetlen bélmozgásokat. A rostok lehetnek vízben oldhatóak, és oldhatatlanok is. Ez a fajta természetes hashajtó az egyik leggyengédebb módszer arra, hogy megszabaduljunk az akut, vagy akár krónikus székrekedésünktől. Amennyiben szeretnénk fokozni a hatást, fogyasszunk mellé probiotikumokban gazdag táplálékokat, például joghurtot, illetve minőségi táplálékkiegészítőket.
  • Ozmotikus természetes hashajtó: megnöveli a bél víztartalmát, ezzel fellazítja, és puhítja a székletet. Hasonlóan működik, mint a mechanikai természetes hashajtó: számos ásványi anyagot tartalmaz, szinte „rákényszeríti” a beleket, hogy megszabaduljanak a felesleges folyadékoktól. Remek ozmotikus hatással rendelkezik például az aszalt szilva, azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy az ilyen típusú természetes hashajtó alkalmazásakor igyunk legalább 3 liter vizet naponta, mert a kiszáradás elkerülése miatt, pótolni kell a szervezetből eltávozott vizet.

Természetes hashajtók: melyiket válasszuk?

A természetes hashajtó akkor jó, ha változatos, amit a krónikus székrekedésben szenvedők már minden bizonnyal tapasztaltak. Íme, pár ötlet, hogy ne „unjunk rá” nehézkes székletünk folyamatos karbantartására.

  • Olívaolaj

A természetes hashajtók közül az egyik leghatékonyabb a következő keverék. Készítsünk fél kávéscsészényi almalevet, majd adjunk hozzá ugyanannyi extraszűz olívaolajat. Az egészet keverjük alaposan össze, majd lefekvés előtt, „egy szuszra” fogyasszuk el.

  • Aszalt szilva

Amennyiben nem vagyunk olívaolaj rajongók, ezzel a recepttel is kísérletezhetünk: forraljunk fel másfél bögrényi vizet, helyezzünk bele 6 db nagyobb aszalt szilvát, fedjük le, és hagyjuk ázni egy éjszakán keresztül. Reggel szűrjük le, langyosítsuk meg, és édesítsük, lehetőleg mézzel. A sztévia és a xilit használata fokozza a főzet hatását. A székelési problémákkal küszködőknek ez az ital a hideg téli napokon, a forró tea helyett is kiváló. A szilva szemeket sem kell kidobni: müzlibe, joghurtba keverve kiváló uzsonna válhat belőlük!

  • Aloe vera

Szintén jól működő természetes hashajtó az aloe vera. A meghámozott, friss levelet kockázzuk fel kisebb darabokra. Egy kevés vizet forraljunk fel, majd, ha langyos, öntsük egy hermetikusan lezárható üvegbe, helyezzük bele az aloe vera darabokat, és tegyük a hűtőbe. Ennek a természetes hashajtónak az előnye, hogy előre elkészíthető, ám maximum heti 2-3 alkalommal fogyasszunk belőle pár kanálnyit. Nem ajánlott várandósoknak, valamint a szoptatás ideje alatt. A véralvadásgátló gyógyszereket szedő betegek is tartózkodjanak tőle.

  • Szőlőlé

Szintén sikeresen alkalmazható a szőlőlé. Készítsünk negyedbögrényi vízből, és ugyanannyi, otthon sajtolt szőlőléből keveréket. Adjunk hozzá két csapott kanálnyi szárított lenmagolajat. Éhgyomorra fogyasszuk. Alkalmazása egy hétnél tovább nem javasolt.

  • Természetes hashajtó külsőleg

Végül egy különleges természetes hashajtó módszer. Egyedisége abban rejlik, hogy külsőleg alkalmazzuk. Melegítsünk fel kevés ricinusolajat, itassunk át vele egy zsebkendőt, vagy steril gézt. Feküdjünk hasra, a pakolást helyezzük hátunk ágyéki szakaszára. Jól burkoljuk be az érintett részt, hogy minél tovább megtartsa a meleget. A műveletet naponta egyszer végezzük. Ez a fajta természetes hashajtás nagyobb gyerekek emésztési problémáira is megoldás lehet. A közhiedelemmel ellentétben –a helytelen adagolás erős, és fájdalmas alhasi görcsöket okoz–, a ricinusolaj belső használata kifejezetten ellenjavasolt!

Könnyen beszerezhető természetes hashajtók

A fenti receptek elkészítéséhez némi előkészületre és időre van szükségünk, a következő alapanyagok viszont szinte minden háztartásban fellelhetőek.

  • Ilyen például az alma –minden fajtája megfelel a célnak–, melynek héja nagy mennyiségben tartalmaz pektint. Ez az összetevő serkenti a bélműködést, lágyítja a székletet, ezzel elősegíti a helyes ürítést. Naponta kétszer fogyasszuk, lehetőleg tízóraira, vagy este. Hatását akkor sem veszti el, ha főzzük, vagy tepsiben sütjük: pár szem hozzáadott aszalt szilva kiemeli az alma természetes hashajtó hatását.
  • Ki ne szeretné a banánt? Magas rost-, és jelentős káliumtartalma szintén remek természetes hashajtóvá teszi. Ügyeljünk arra, hogy csak és kizárólag nagyon érett, szinte barnuló héjú –ha maga a gyümölcs is barna és puha, annál hatásosabb– banánt fogyasszunk, ellenkező esetben csak rontunk a helyzeten!
  • Nincs háztartás hagyma nélkül! Ez a növény mindenkinek kéznél van, hiszen számos, ízletes étel alapanyaga. Megszámlálhatatlan jótékony hatással rendelkezik, ám azt már kevesebben tudják, hogy kiváló természetes hashajtó. Egész szervezetünket táplálja, a nyers hagyma fogyasztása elősegíti a gyomornedvek termelődését, javítja az emésztést, elősegíti a rendszeres és teljes ürítést.

Tudtad?

Az útifűmaghéj nemcsak kiváló béltisztító és méregtelenítő, hanem a székrekedést is segít megelőzni. Tegyünk egy púpos teáskanálnyit belőle egy pohár vízbe, és igyuk meg vacsora után. Jótékony hatását hamarosan érezni fogjuk.

Hivatkozások:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9663731

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4657810/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2794454/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1479159

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206558/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8878010

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2780140/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email