Aloe vera növény | Használata külsőleg és belsőleg

Aloe vera növény | Használata külsőleg és belsőleg 1

Nagyjából 350 féle Aloe növény létezik, de csak az Aloe Barbadensis Miller −Aloe vera− az, amely az emberi szervezet számára valóban nélkülözhetetlen tápanyagokat tartalmaz. Az Aloe vera ennek köszönhetően külsőleg és belsőleg használva egyaránt hozzájárul egészségünk, valamint szépségünk megőrzéséhez.


Az Aloe vera növény Afrikában őshonos, kedveli a meleg, száraz környezetet, és szinte minden talajfajtához alkalmazkodik. Általában egy méter magasra nő, és 12-30, lándzsa alakú levelet hoz. A boltokban leggyakrabban ivólé, vagy zselé formájában árusítják, az Aloe vera készítmény akkor a leghatékonyabb, ha a növény levelének minél több részét tartalmazza.

Méregtelenítő és sebgyógyító hatóanyagok

Zselés, átlátszó húsa gazdag összetett cukrokban, a mukopoliszacharidok javítják az immunrendszer működését, gyulladáscsökkentő hatásúak, valamint segítik a sebgyógyulást. A külső, zöld levelek antrakinonokat, többek között A-aulint és B-aulint tartalmaznak. Mindkettő kiváló méregtelenítő, valamint enyhe hashajtó, a B-aulin a növény kesernyés ízéhez is hozzájárul. Az Aloe vera bővelkedik A-, C-, E- és B-vitaminban, nagyobb mennyiségben található meg benne vas, réz, kalcium, magnézium, cink, króm, kálium, nátrium, mangán, szelén, foszfor és germánium. Ezeken kívül, monoszacharidokat −mannóz, glükóz−, esszenciális és nem esszenciális aminosavakat, zsírsavakat, növényi szterineket, növényi hormonokat, foszfolipideket −kolin, inozit−, enzimeket, szaponinokat, lecitineket, és lignint is tartalmaz.

Aloe vera hatásai belsőleg alkalmazva

  • Méregtelenítő hatású, támogatja a vese és a máj működését, segíti a toxinok kiürülését és erősíti a bélflórát. Ezáltal az Aloe vera hozzájárul a tápanyagok megfelelő felszívódásához.
  • Hatékony hashajtó, a bélmozgások fokozásával, és a bélműködés szabályozásával elősegíti a salakanyagok alapos kiürülését.
  • Óvja az emésztőrendszert, hatóanyagai a bélfalra tapadva védőrétegek hoznak létre, amely megakadályozza a káros anyagok lerakódását. Az Aloe vera csökkenti többek között gyógyszerek szedésének mellékhatásaként fellépő gyomoregest és székrekedést.
  • Erősíti az immunrendszert, az Aloe verában található gyulladáscsökkentő acemanan antivaralis fokozza a rákos sejteket megsemmisítő fehérvérsejtek termelődését. Főként a vastagbélák, a prosztatarák, a petefészekrák, a tüdőrák és az agydaganatokkal szemben hatékony.
  • A kemoterápia kiegészítő kezeléseként alkalmazva, az Aloe vera fogyasztása csökkenti a mellékhatásokat, elsősorban a hajhullást és a hányingert.

Kozmetikumként is hatékony

  • Mivel fájdalom- és gyulladáscsökkentő, az Aloe vera enyhíti a bőrgyulladások (pl. ekcéma) tüneteit. Hatóanyagai gátolják a neurotranszmitterek működését, ezért nem jut el a sérült bőrfelület miatt kialakuló fájdalomérzet az agyba.
  • Antibakteriális hatásának köszönhetően, kezeli a baktériumok okozta dermatitiszt.
  • Rendkívül hatékonyan gyógyítja az enyhébb égési-, illetve a felületi hámsérüléseket. Bevonatot képez a bőrön, ami megvéd a nap káros UV-sugaraival szemben.
  • Bőrnyugtató tulajdonsága miatt, a különféle rovarcsípések, vagy akár csalán miatt jelentkező viszketés és fájdalom ellen is sikeresen alkalmazható.
  • Ösztönzi a mikrokeringést, ezáltal javítja a bőr minőségét, késlelteti a ráncok kialakulását.
  • Hidratálja és vitaminokkal látja el a bőrt.
  • Fokozza a sérült bőrsejtek megújulását, ami gyorsítja a sebgyógyulást. Különösen ajánlott horzsolások, hólyagok, felületi vágott sebek kezelésére.

Mit mondanak a tudósok?

A Journal of Dermatologic Surgery and Oncology szaklapban megjelent kutatási eredmények azt mutatják, hogy az Aloe vera használata lerövidíti a sebgyógyulás idejét. Az Acne Research Institute tudósai 18 személy arcáról bőrcsiszolással eltávolították a pattanásokat, majd az arcuk egyik felére hagyományos, a másikra Aloe verát tartalmazó kötést tettek. Azt tapasztalták, hogy az Aloe verával kezelt bőrfelületen a sebek 72 órával hamarabb begyógyultak.

Tudtad?

Az aloe szó valószínűleg az arab alloeh szóból alakult ki, ennek jelentése fényes keserű anyag, míg a vera latinul igazit jelent. Már az ókori egyiptomiak is használták, egy időszámításunk előtt 1500 körül készült feljegyzésben az Aloe vera gyógyászati és kozmetikai alkalmazásáról írnak.  

                                                                                                                                

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email