A mélyvénás trombózis a vénákban kialakuló vérrög hatására alakul ki, a betegség elsősorban a lábakat érinti. Bármely életkorban jelentkezhet, azonban különösen veszélyeztetettek a hatvan év felettiek, és a túlsúllyal küzdők. Amennyiben a mélyvénás trombózis kezelése időben megkezdődik, elkerülhetőek az akár halált okozó szövődmények.
Az Impact Assessment Group in Europe felmérése szerint, Európában évente közel másfélmillió új mélyvénás trombózist diagnosztizálnak. Az V. Európai Belgyógyászati Kongresszuson ismertetett eredményekből az is kiderül, hogy a betegség az esetek egyharmadában halálhoz vezet.
A mélyvénás trombózis tünetei
Amikor a test valamelyik mélyen található vénájában vérrög –trombus– jön létre, kialakul a mélyvénás trombózis. Általában a vádlit és a combot, ritkábban a karokat érinti. Az esetek mintegy felében a mélyvénás trombózis kezdetben nem jár egyértelmű, vagy kellemetlen tünetekkel.
Amennyiben viszont panaszokat okoz, ezekből könnyen felismerhető a betegség:
- Megduzzadt végtagok (elsősorban boka, lábszár, lábfej)
- Izomlázszerű fájdalom az érintett területen
- Végtagzsibbadás
- A vádliból kiinduló görcsös fájdalom
- Kipirosodó, elkékülő, vagy a környezetéhez képest sápadtabb bőr a vérrög környezetében
- A megdagadó végtag felmelegszik
- Kitüremkedő vénák
- Kifényesedő, feszülő bőr
- Viszketés
A mélyvénás trombózis következményeként jelentkező nehézlégzés, légszomj és fulladás, a véres köhögés, valamint a köhögéssel erősödő mellkasi fájdalom esetén, azonnal forduljunk orvoshoz!
Súlyosak lehetnek a szövődmények
A mélyvénás trombózisnak számos szövődménye lehet, ezek közül a legsúlyosabb a tüdőembólia és a post-trombózisos szindróma. Tüdőembólia akkor alakul ki, ha a mélyvénás trombózist okozó vérrög –vagy egy része– leválik az érfalról, és a véráramba jutva, a tüdőben elzárja valamelyik eret. Amennyiben az embóliát egész apró vérrög okozza, lefolyása nem jár tünetekkel, ha a trombus nagyobb, légzési nehézséget, és mellkasi fájdalmakat okoz. Nagyobb vérrög esetében azonban a tüdőfunkciók összeomlanak, ami halálhoz vezethet. A mélyvénás trombózisban szenvedőknél egy idő után, a vádli területén, kialakulhat az úgynevezett post-trombózis szindróma. Ilyenkor a vérrög elzárja a vénát, és más, egészséges vénák felé tereli a vért. Ez erős nyomást gyakorol a szövetekre, az érintett terület fáj, bedagad, és akár fekély is megjelenhet.
Örökletesség és életmód: a mélyvénás trombózis okai
Bár a betegség pontos oka nem ismert elmondható, hogy a mélyvénás trombózis kialakulását általában több kockázati tényező együttes fennállása előzi meg.
- Mozgásszegény életmód
- Örökletes véralvadási zavar (trombózishajlam)
- 40 év feletti élet kor
- Túlsúly
- Hosszantartó ülés vagy fekvés
- Szívelégtelenség
- Terhesség
- Gyógyult, vagy meglévő rosszindulatú daganat a szervezetben
- Keringési problémák
- Cukorbetegség
- Hormonkezelés
- Fizikai sérülés
- Dohányzás
Segíthetnek a véralvadásgátlók
Napjainkban a leggyakoribb módszer a mélyvénás trombózis kezelésére a véralvadásgátló készítmények szedése, valamint a vénásan beadható vérrögoldók használata. A Temple University School of Medicine kutatóinak a JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent tanulmányából kiderül, hogy mindkét módszer hatékony, azonban az általában súlyosabb esetekben alkalmazott vérrögoldás nagyobb vérzéssel és hosszabb ideig tartó kórházi tartózkodással jár. Kiegészítő kezelés a kompressziós harisnya viselése, enyhébb esetekben a harisnya kiválthatja a gyógyszerszedést. Megoldást jelenthet a filter behelyezése: a speciális szűrűt valamelyik nagy vénába juttatják.
A mélyvénás trombózis kezelése étrendváltással
Fogyasszunk minél több olyan táplálékot, amelyek csökkentik az LDL (rossz) koleszterin-, valamint a trigliceridszintet. Ilyenek például az omega-3 zsírsavakkal tartalmazó élelmiszerek, ezek ráadásul gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek. Nagyon fontos, hogy étrendünk legyen változatos, fogyasszunk növényi rostokban gazdag táplálékokat, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket. A rostok csökkentik a zsírok felszívódását, és a toxinok lerakódását, javítják az emésztési folyamatokat, segítik a vér megtisztulását. A hiperhomociszteinémia −ami tulajdonképpen a mélyvénás trombózis előszobája− megelőzésének érdekében fogyasszunk B6– és B12-vitamint, valamint folsavat, amelyek erősítik és tisztítják az érfalakat.
Tudtad?
Növeli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát az utazás, ha eközben legalább négy órát ülő helyzetben kell tölteni. Ilyenkor javasolt többször megállni és egy kicsit mozogni, repülőn, buszon vagy vonaton pedig sétálni a folyosón, illetve az ülések között. A megelőzést szolgálja a megfelelő testhelyzet, úgy kell ülni, hogy a lábak kinyújtva legyenek. Szintén fontos, hogy ne szűk ruhában utazzunk, mert ez akadályozhatja a vér áramlását.