Cukorbetegség és gyógynövények

Cukorbetegség és gyógynövények 1

Többféle megoldás létezik a cukorbetegség kezelésére, a hagyományos gyógyszeres terápiák mellett lehetőség nyílik alternatív kezelések alkalmazására is. Ezek közé tartoznak a táplálékkiegészítők és a gyógynövény terápiák.


Tények és tévhitek

A cukorbetegek jelentős része fogyaszt valamilyen táplálékkiegészítőt, illetve alkalmaz alternatív terápiákat abban a reményben, hogy ezzel csökkentheti, vagy akár meg is szüntetheti a cukorbetegséghez társuló tüneteket. Ilyen a krómterápia, melyről hossz ideig úgy gondolták, hogy hatékonyan kordában lehet vele tartani a cukorbetegséget. A legutóbbi tanulmányok azonban nem igazolták egyértelműen az összefüggést a betegség szinten tartása és a krómbevitel növelése között. Bizonyított tény ugyanakkor, hogy a magnéziumnak fontos szerepe van a vércukorszint szabályozásában. A magnézium alacsony szintje ugyanis zavart okoz az inzulin kiválasztódásában, ezért pótlása – akár étrend kiegészítők formájában – jótékonyan befolyásolhatja a cukorbetegek állapotát. Nincsen igazolt pozitív hatása a diabéteszesek körében szintén népszerű vanádiumnak, valamint a fokhagymának, ginsengnek, gyömbérnek és csalánnak. A legtöbb rostokban gazdag növényi eredetű táplálékok ugyanakkor hozzájárulnak a vércukor szinten tartásához és ezáltal a cukorbetegség tüneti kezeléséhez.

A 2-es típusú diabéteszben szenvedők számára különösen ajánlott élelmiszerek

  • Fekete áfonya (Vaccinum myrtillus): a népi orvoslásban a cukorbetegség gyógyítására a levelét használják. Kutatások bebizonyították, hogy a fekete áfonya csökkenti a triglicerid szintjét,ami az érelmeszesedésben játszik szerepet. Ezzel az  áfonya főzete erősíti ez érfalakat, megszűnteti nem kívánatos áteresztőképességüket ennek köszönhetően az erek ruganyosabbá válnak így a cukorbetegségben szenvedők kevésbé lesznek hajlamosak a könnyebb és súlyosabb bevérzésekre.
  • Balzsamkörte (Momordica Charantia): a kínai és az ayurvédikus gyógyászat régóta alkalmazza a cukorbetegség és a magas vérnyomás kezelésére. Hatóanyagai jelentős szerepet játszanak a vércukorszint csökkentésében, valamint fokozzák az inzulin termelődését. A kívánt hatás elérése érdekében naponta háromszor-négyszer fogyasszunk két deciliter forró vízből és egy evőkanálnyi balzsamkörtéből készített teát.
  • Gurmar (Gymnema silvestre): levelei gymnem savakat tartalmaznak, amelyek a pancreas béta sejtjeire fejtik ki hatásukat növelve ezzel az inzulintermelést. Csökkenti a vércukor szintjét köszönhetően annak, hogy aktív hatóanyagai a szacharóz felvételéért felelős gyomor receptorokhoz csatlakozva meggátolják a cukrok felszívódását.
  • Közönséges vagy nagy bojtorján (Arctium lappa): gyökere inulint, tannint, keserűanyagot (szeszkviterpén laktonokat), szerves savakat, valamint B-vitaminokat tartalmaz. Ezek között a legfontosabb az inulin, amely remek vértisztító és vércukorszint csökkentő. Kiválóan méregteleníti a májat, a veséket és a gyomrot, ezen kívül hatékonyan csökkenti a koleszterinszintet. Főzetének fogyasztása orvosi felügyeletet igényel, mivel helytelen adagolása erősen befolyásolhatja a cukorbetegség miatt felírt szintetikus gyógyszerek hatását.
  • Orvosi kecskeruta (Galega officinalis): előnyösen befolyásolja a vércukorszintet, tisztítja a májat és a veséket, vízhajtó hatásának köszönhetően a szervezet a vizeleten keresztül gyorsabban szabadul meg a cukroktól és a felgyülemlett méreganyagoktól. Kiválóan alkalmazható cukorbetegség esetén.

Mire ügyeljünk gyógynövény terápiánk alkalmával?

Amennyiben szédülést, hányingert, heves szívdobogást, hasmenést vagy hidegrázást észlelünk, esetleg alvási problémák vagy szorongásos állapot lép fel, azonnal függesszük fel gyógynövénykúránkat. Lehetőleg ne alkalmazzunk egyszerre több gyógynövényt, hiszen kiolthatják egymás gyógyító erejét.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email