Az almának számos közkedvelt fajtája ismert, világszerte egyike a leggyakrabban fogyasztott gyümölcsöknek: a statisztikák szerint Európában fejenként 18 kg-ot eszünk meg belőle évente. Bár az alma legtöbb változata júniustól késő őszig érik, megfelelő körülmények között tárolva szinte az egész hideg évszakot átvészeli, ezért – beleszámítva az importot is –, egész évben hozzájuthatunk. És mekkora szerencse! Hiszen az alma az egyik legtöbb gyógyhatással rendelkező gyümölcs, fogyasztása ezért napi szinten ajánlott. És az sem elhanyagolandó tény, hogy sokféleségének köszönhetően mindenki megtalálhatja a számára legízletesebb fajtát.
Jótékony összetevők tárháza
Nagyobb mennyiségben tartalmaz kalciumot, nátriumot, vasat, rezet, magnéziumot, ként, káliumot, foszfort, cinket, fluort és mangánt, valamint A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, E, K- és J-vitamint. C-vitaminból a napi szükséglet 10 százalékát biztosítja egyetlen alma. Antioxidánsai közül a C-vitaminon kívül a beta-karotin, a flavonoidok, a cryptoxanthin, a lutein és a zeaxantin a legfontosabb, ahogyan aminosavakban is bővelkedik.
Hogyan védi az egészségünket?
Nem véletlenül tartják az almát szuperélelmiszernek, hiszen számtalan jótékony hatással rendelkezik: az egyik legsokrétűbb és legegészségesebb gyümölcs. Tudni kell azonban, hogy egészségvédő tulajdonságait csak akkor kamatoztathatjuk, ha minden nap, de legalábbis rendszeresen fogyasztjuk.
Gyógyító rostok
Zsírokat és fehérjéket szinte egyáltalán nem tartalmaz, rostokat viszont annál többet: az almapektin pektin ráadásul az egyik legegészségesebb vízben oldható rost. Napi egy közepes alma elfogyasztásával a napi ajánlott rostbevitel közel 20 százalékát fedezhetjük. Ugyancsak magas pektintartalmának hála, az alma csökkenti a vér LDL (rossz) koleszterin szintjét, miközben elősegíti a HDL (jó) koleszterin mennyiségének növekedését ezáltal védi ez érrendszert és a szívet. Fokozza az epesavak termelődését, rendezi az emésztési zavarokat, nagyszerű béltisztító: eltávolítja a vastagbélből a rák kockázatát is növelő mérgeket és a letapadt salakanyagokat. A pektin táplálékul szolgál a probiotikus (jótékony) baktériumoknak, így az alma hozzájárul az immunrendszer működését, illetve az anyagcserét közvetlenül befolyásoló bélflóra egyensúlyának fenntartásához. Szintén a rostok hatása, hogy az alma lassítja az étkezések utáni vércukorszint emelkedést, ráadásul a benne található cukrok inzulin segítsége nélkül is hatékonyan felszívódnak, ezért a cukorbetegség esetén sem kell lemondanunk a gyümölcs élvezetéről. Ezen kívül, szabályozza az ürítést és felgyorsítja a tranzitidőt, ami a székrekedés megelőzésében tesz jó szolgálatot. Az alma különleges hatása, hogy nem csupán a székrekedés, hanem vízlekötő képességének hála, – főleg kisgyermekek esetében – a hasmenés ellen is alkalmazható. Az alma hatása ilyenkor még erősebb, ha félpohárnyi kamillateát kínálunk hozzá.
Mivel az alma pektintartalma a gyümölcs héjában koncentrálódik, ezért hámozatlanul fogyasszuk!
Antioxidánsként is megállja a helyét
Hála antioxidáns összetevőinek, az alma fogyasztásával a szabad gyökök negatív hatásait is kiküszöbölhetjük. Csökkenthetjük a gyulladások, a rák, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, valamint megelőzhetjük a DNS károsodását és a sejtek, valamint a bőr idő előtti öregedését. Az alma gyakori fogyasztása nem csupán a ráncok ellen, hanem a hajhullás csökkentésében is hatásos lehet.
Fogszuvasodás ellen
A legtöbb gyümölcs, savtartalmuk miatt, rongálhatja a fogzománcot még akkor is, ha a rágás során eltávolítják a fogakra tapadt plakk egy részét. Ám az alma ebből a szempontból is különleges: a benne található fluor támogatja fogaink egészségét, arra viszont ügyeljünk, hogy miután megettük, igyunk meg némi vizet, ami megszabadít a felesleges savaktól. Antibakteriális és vírusölő hatásának köszönhetően mindezek mellett hozzájárul egyes a szájüregi fertőzések (pl. afta) kezeléséhez, illetve a fogszuvasodás megelőzéséhez is.
Reuma és vérszegénység
Vastartalma elősegíti a vér hemoglobin termelését, ezért az egyik legjobb, természetes szer, ha szeretnénk megküzdeni a vérszegénységgel. Az alma hatásai közül kevésbé ismert, hogy kempferol, quercetin és miricetin tartalma segíthet enyhíteni a reumás panaszokat, ahogyan a gyümölcs a csontok egészségét is támogatja. Ezek a flavonoidok a köszvény és az ízületi gyulladások tüneteit is mérsékelhetik. Az alma fitonutriensei javítják az idegrendszer és az agy működését, megóvnak az időskori elbutulástól. Rendszeres fogyasztása mérsékli a degeneratív megbetegedések – Alzheimer- és Parkinson-kór – kialakulásának esélyét, valamin lassítja az állapotromlást.
Mikor együk?
A legtöbb gyümölcs fogyasztását – a hatóanyagok helyes, és maradéktalan felszívódása érdekében – a főétkezésektől távol javasolják. Ezzel szemben, ha emésztési problémákkal küzdünk, közvetlenül a reggeli, ebéd vagy a korai vacsora után fogyasszuk, hiszen az alma fokozza a bélmozgást, elősegíti az emésztést, gyorsítja a széklet távozását.
Fogyókúrához alma
Amellett, hogy 100 g mindössze 53 kalória, magas rosttartalma miatt, nagyszerű fogyókúrás gyümölcs: nemcsak kitisztítja az emésztőrendszert, és javítja az anyagcserét, hanem teltségérzetet is kivált. Ehhez étkezés előtt kb. negyed órával együnk meg egy nagyobb darab almát, amivel a szervezetünk számára szükséges energia-, ásványi anyag-, és vitaminbevitel jelentős részét biztosíthatjuk, valamint sokkal hamarabb jóllakunk, így elkerüljük a hízáshoz vezető túlevést. Az alma fogyasztása akkor is ajánlott, ha gyengének vagy fáradékonynak érezzük magunkat.
Mit mondanak a tudósok?
Olasz kutatók több ezer beteg adatai alapján elemezték az alma rendszeres (napi egy vagy több darab) fogyasztásának rákellenes hatását. Az Annals of Oncology szaklapban publikált felmérés szerint azoknál, akik naponta egy vagy több almát esznek, a szájüregi rák kockázata 21, a nyelőcsőráké 25, a vastagbél- és végbélráké 20, a mellráké 18, petefészekráké 15, míg a prosztataráké 9 százalékkal csökken. A kutatók egy rangsort is felállítottak a fajták között, úgy találták, hogy a sárga Renetta, a Starking Delicious, Granny Smith, a Morgenduft, a Golden Delicious, a Royal Gála és a Fuji a leghatásosabb.
Különleges almás ételek receptjei itt olvashatók.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC442131/
http://www.lifegate.it/persone/stile-di-vita/mela_anti_tumore_vince_la_renetta