A lapos has nem álom | Így segíthetnek a probiotikumok

A lapos has nem álom | Így segíthetnek a probiotikumok 1

A lapos has legnagyobb ellensége, a lerakodó zsír, elsősorban nem hiúsági kérdés, hiszen jelentősen növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a cukorbetegség kockázatát. Ezért lehet szó szerint életmentő a lapos has mielőbbi visszanyerése és megtartása, amiben sokat segíthetnek a probiotikumok és a méregtelenítés.


Sajnos ma már világszerte népbetegségnek számít a túlsúly, aminek gyakori velejárója a hasi elhízás. A lapos has elvesztésének közvetlen oka, hogy a zsír felhalmozódik a hámszövetek alatt, és/vagy a belső szervek (zsigerek, belek) körül. Ez nemcsak esztétikai szempontból zavaró, hanem az egészségre is rendkívül káros, különösen a mélyebben lévő zsigeri zsír jelent komoly kockázatot. A hasi elhízás ugyanis közvetlenül kapcsolatba hozható a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések (stroke, magas vérnyomás), a vastagbéldaganat, a májrák, az emlőrák, a prosztatarák vagy a depresszió kialakulásával.

Ezért tűnik el a lapos has

Bár betegség és genetikai hajlam is hozzájárulhat, a lapos has eltűnéséért, rendszerint csak magunkat okolhatjuk. Ha a mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozási szokásokkal párosul, szinte biztos az elhízás. A lapos has legnagyobb ellenségei a felhalmozódó mérgek és a feleslegesen bevitt kalóriák. Különösen veszélyes a fehér cukor, valamint a növényi olajok hidrogénezése (élelmiszeripari eljárás) és részben sütés eközben keletkező transzzsírsavak. Utóbbiakat nagyobb mennyiségben tartalmazzák a levesporok, egyes margarinok, a kakaós masszát tartalmazó édességek, az ipari zsírokat használó menzákon és egyes gyorséttermekben kínált sült krumpli és húsok.

Fontos az életmódváltás

A hasi zsír felhalmozódása meglehetősen gyorsan lezajlik, ezzel szemben a lapos has visszaszerzése már sokkal lassabb folyamat. Mégsem érdemes a szervezetet alaposan megterhelő, hosszantartó böjtöt vagy a gyorsan elérhető lapos has ígéretével, vonzó alternatívának tűnő, ám kétes kimenetelű zsírleszívást választani: ezek sokszor többet ártanak, mint amennyit használnak. Válasszuk inkább a kíméletesebb utat, aminek alapja a rendszeres mozgás és az étrendváltás. A lapos has elérésében a béltisztítás nagyon sokat segíthet – ennek tudomáényos hátterét az Életmód magazin szakmai cikkekben járta körbe.

A lapos has elérése érdekében mondjunk búcsút a transzzsírokban gazdag ételeknek, csökkentsük minimálisra a kész- és félkész élelmiszerek, az öntetek, a finomított cukorral, állati zsírral és fehér liszttel készült termékek, a szénsavas „üdítők”, az alkohol, valamint minden olyan étel és ital fogyasztását, amelyek káros adalékanyagokat tartalmaznak. Ezek helyett együnk minél több, rostokban, antioxidánsokban gazdag nyers zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, zabot, olívaolajat, és minden nap, egy kevés olajos magot, valamint igyunk naponta 2,5-3 liter tiszta vizet.

Segíthet a méregtelenítés

Ahhoz, hogy a hasi zsír eltűnjön, megfelelő emésztésre és anyagcserére van szükség, amihez az egészséges, rostokban gazdag étrenddel már megtettük az első fontos lépést. A folyamat felgyorsítása érdekében végezzünk el egy legalább 10 napos méregtelenítő- és béltisztító kúrát: ezzel eltávolíthatjuk a felhalmozódott mérgeket, beleértve a vastagbél falán lerakódó salakanyagot, ami akadályozza a felszívódást, megzavarja az emésztésben résztvevő szervek működését. Arról már nem is beszélve, hogy a pangó mérgek egy részét a szervezet a hasi zsírszövetekben „rejti el”. A méregtelenítés segítségével javul az anyagcsere, ezáltal hatékonyabbá válik a zsírok lebontása, és beindul a zsírégetés. Szintén a béltisztítás és méregtelenítés eredménye a bélflóra egyensúlyának helyreállása, ami még hatékonyabbá teszi a zsírbontást, hiszen a bélflórát felépítő, probiotikus bélbaktériumok emésztőenzimeket is termelnek.

Ne feledkezzünk meg a probiotikumokról

Még könnyebben és rövidebb idő alatt elérhető a lapos has, ha az életmódváltás mellett a probiotikumok bevitelét is növeljük. Jó választás a jótékony baktériumokban bővelkedő savanyúkáposzta, kovászos uborka, érlelt sajtok, erjesztet tejtermékek (pl. joghurt, kefir), miso leves. Ezeknél is hatásosabbak azonban a szervezet számára legfontosabb baktériumtörzseket tartalmazó probiotikum táplálékkiegészítők, amelyek ráadásul a baktériumok számára táplálékul szolgáló prebiotikus rostokkal készülnek – írja a DrNatura, melynek oldalán a probiotikumok, valamint a pro- és prebiotikumokat egyaránt tartalmazó szimbiotikumok valamennyi jótékony hatását megismerhetjük.

Prebiotikumok egyébként számos élelmiszerben megtalálhatók, ilyen a spárga, a csicsóka, a fokhagyma, a zabpehely, az articsóka, a tönkölybúza, a vöröshagyma, a banán, a pitypang, az Aloe vera és a dió. A tej is ebbe a csoportba tartozik, amiben nem növényi rost (inulin, hanem a szintén prebiotikus tulajdonságú laktózban bővelkedik.

Lapos has számokban

Akkor beszélhetünk lapos hasról, ha a haskörfogat, kilégzés után, a nőknél kevesebb, mint 80, férfiaknál 94 centiméter. A haskörfogatot a legalsó borda és a csípőlapát közötti pont magasságában kell mérni. Szintén támpontot adhat az elhízás mértékéről a derék és a csípő szélességének hányadosa, ami nők esetében legfeljebb 0,8 férfiaknál 0,9 lehet – olvasható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásában.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email