Vanília hatásai | Miért fogyasszuk rendszeresen?

Vanília hatásai | Miért fogyasszuk rendszeresen? 1

Kellemes íz, különleges illat: elsősorban ez az oka annak, hogy a vanília sokak kedvence. Ennél is fontosabbak azonban a vanília hatásai, amelyek jótékonyan befolyásolják a szervezet működését, valamint hozzájárulnak lelki harmóniánkhoz. Lássuk tehát, miért ajánlott a vanília rendszeres fogyasztása?


Az ehető vanília egy Mexikóban őshonos orchidea termése, ami sötét színű és csípős, eredeti állapotában tehát távolról sem emlékeztet az általunk ismert édeskés és kellemesen illatozó vaníliarúdra. Lassan fordul termőre, ráadásul az akár 25 méteresre is megnövő kúszónövény egyszerre csupán 90-100 vaníliabab szüretelhető, az is kizárólag kézzel. Ezért is számít az egyik legdrágább fűszernek a vanília, aminek legértékesebb fajtáit Madagaszkáron, Tahitin és Réunion-on termesztik. Az aztékok a kakaóba tették, de illatszerként és gyógyító fűszerként is nagyra tartották. Európába a XVI. Században a spanyolok hozták be, ételízesítés mellett sokáig emésztési zavarok, láz és görcsök ellen, valamint potencianövelőként, afrodiziákumként használták.

A vanília jótékony összetevői

Mindenekelőtt tudni kell, hogy a vanília kalóriatartalma kifejezetten magas, 100 gramm közel 300 kalória! Ennek oka, hogy rendkívül gazdag cukrokban és szénhidrátokban, ahogyan fehérjékben is bővelkedik. A vanília legfontosabb összetevői a polifenolok, köztük a tanninok (csersavak), amelyek csökkenthetik a fogszuvasodás kockázatát, enyhíthetik a hasmenést, valamint antioxidáns hatásuknak hála, megkötik a rákkal, gyulladásokkal, szívbetegségekkel, sőt, a bőr idő előtti öregedésével is összefüggésbe hozható szabad gyököket. További gyógyhatások tulajdoníthatók a vaníliának a B-vitaminok, cink, kálium, magnézium, mangán, réz és vas nagyobb mennyiségű jelenléte miatt.

Stressz ellen vanília

Ha rossz a kedvünk, bátran számíthatunk a vanília segítségére. Rendszeres fogyasztásával távol tarthatjuk magunktól a depressziót, oldhatjuk a stresszt, valamint álmunk is nyugodt lesz. A vanília illóolaj kiváló hangulatjavító, férfiak esetében pedig igazi afrodiziákum.

Vanillin és vanília

Antioxidáns polifenoljainak köszönhetők a vanília daganatellenes hatásai. A benne található csersavak mellett a vanillin is hozzájárul a rák kialakulásának kockázatát jelentősen növelő szabad gyökök semlegesítéséhez. További tulajdonsága, hogy ösztönzi a májműködést, valamint gátolja a központi idegrendszer működését károsan befolyásoló, és betegségeket okozó peroxinitrit termelődését. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a vanillin programozott sejthalált indít be a vastagbélrákot és a végbélrákot okozó daganatsejtekben. Bár mindegyik vanília tartalmazza, a Bourbon fajta a leggazdagabb vanillinba, míg a vanília kivonataiban – a vanília terméshez képest is – általában alacsonyabb az antioxidánsok koncentrációja. A vanília hatásai továbbá, hogy segít megelőzni a daganatos sejtek kialakulását, valamint óvja a DNS-t károsodásoktól.

Magas vérnyomás és emésztési zavarok

Rossz az emésztése? Egyen vaníliát, ami a gyomorsavtermelés szabályozásával javítja az emésztést, ezáltal a súlyvesztéshez is hozzájárul. Szintén a fogyókúrás hatását erősíti, hogy a vanília fogyasztása teltségérzetet okoz. Csökkenti a magas vérnyomást és egyes szívbetegségek kockázatát. A vanília segíthet rendezni a menstruációt, a vanília illóolaj különösen az ilyenkor gyakori hasgörcsök enyhítésében hatékony. Antibakteriális és gombaellenes tulajdonsága a fertőzések megelőzésében, illetve kezelésében kaphat fontos szerepet. Kifejezetten ajánlott a vanília rúd fogyasztása a Candida diéta részeként.

Külsőleg is hatásos

Elsősorban a vanília illóolaja, illetve a vaníliából főzött tea, külsőleg alkalmazva is számos egészségvédő hatással rendelkezik: jól használható a gyulladt, ekcémás, pattanásos és aknés bőr fertőtlenítésére, illetve kezelésére. A bőrbe dörzsölt vanília illóolaj és főzet felgyorsítja az új bőrszövetek kialakulását.

Tudtad?

Gyógyhatásokkal kizárólag a természetes vanília (kivonat, illóolaj, tea) rendelkezik, a szintetikus változata ugyanis csupán néhány százalékban tartalmaz növényi összetevőket. Aromáját elsősorban a magjainak köszönheti.

Vaníliás receptjeink itt olvashatók.

Hivatkozások:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24090143

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17715988

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26070309

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17715988?dopt=AbstractPlus&holding=f1000,f1000m,isrctn.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12809710

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19911578

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12720410

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19679064

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email