A székrekedés az egyik leggyakrabban előforduló emésztési zavar. Főként a nőket érinti – esetükben a tünetek jelentősen rosszabbodhatnak a terhesség, és a klimax alatt –, ám 65 év felett már nem válogat a nemek között. Ahhoz, hogy a kezelése hatékony legyen, tudnunk kell, mik a székrekedés okai.
Krónikus székrekedésről a tudományos közmegegyezés szerint akkor beszélhetünk, ha az utolsó hat hónapban, a következő feltételek közül legalább kettő teljesült, és három hónapig tapasztalható volt:
- Az ürítések minimum 25 százaléka nehéz, erőfeszítést igényel
- A széklet az ürítések minimum 25 százalékában kemény, vagy darabos
- Az ürítéseket minimum az esetek 25 százalékában befejezetlennek érezzük
- Az ürítések minimum 25 százalékában fennáll a végbél elzáródásának érzése
- Az ürítések minimum 25 százalékában a széklet csak külső (kézi) segítséggel ürül
- Spontán székletürítés kevesebb, mint heti három alkalommal fordul elő
További feltétel, hogy hashajtás nélkül ritkán laza a széklet, valamint az IBS is kizárható.
A fentiek enyhébb formája az alkalmi (akut) székrekedés, amikor az ürítési problémák csak rövidebb ideig állnak fenn, és maguktól megoldódnak.
A székrekedés okai
Fontos leszögezni, hogy a székrekedés önmagában nem betegség: leggyakrabban az emésztőrendszer valamilyen hibás működésének a következménye. Ahhoz, hogy pontosan meghatározhatóak legyenek a székrekedés okai, nem árt kicsit jobban megismerni a vastagbél működését. Amikor a bevitt táplálékok áthaladnak a vastagbélben, a bennük lévő folyadék különböző mértékben felszívódik, majd a keletkező salakanyag a belek ritmikus összehúzódása (bélperisztaltika), és tágulása következtében a végbél felé haladnak. Ilyenkor az ürülék már szolid halmazállapotú. Amikor a vastagbélből túl sok folyadék szívódik fel, vagy ha a bél perisztaltikus mozgása nem megfelelő, a salakanyag haladása lelassul. Amennyiben ez az állapot tartós, az ürülék kiszárad, egyre keményebbé, és nehezen eltávolíthatóvá válik. Lássuk, melyek a székrekedés okai:
- Rostszegény étrend
- Mozgáshiány
- Életkor (idősödve egyre csökken a fizikai aktivitás)
- Egyes gyógyszerek rendszeres szedése
- Túlzott tejfogyasztás (főleg idős korban jellemző)
- IBS
- Életmódváltás (pl. költözés, utazás)
- Hashajtók rendszeres és túlzott mértékű használata
- Az ürítési ingerek elnyomása
- Folyadékhiány (naponta legalább 2,5 liter vizet igyunk)
- Szezonális megbetegedések
- Agyvérzés
- A vastagbél működési zavarai
- A vastagbél és/vagy a végbél fizikai beszűkülése (pl. daganat)
Aki rendszeresen, és megfelelő mennyiségben fogyaszt növényi rostokat, ritkábban szenved székrekedéstől, mint az, aki a rostokban gazdag táplálékok helyett inkább a zsíros ételeket preferálja.
- Az oldható rostok könnyen feloldódnak a vízben, a vastagbélbe érve állaguk puhává, zselészerűvé válik. Mivel a probiotikus baktériumok legfontosabb táplálékai (prebiotikumok) a vízben oldódó rostok elengedhetetlenek a bélflóra egyensúlyának fenntartásához, ezáltal hozzájárulnak a megfelelő emésztéshez.
- Az oldhatatlan rostok megkötik ugyanakkor a mérgeket és a vizet, valamint megtisztítják a vastagbelet a káros lerakódásoktól, javítják a bélmozgásokat.
Az ajánlott növényi rostbevitel napi 20 – 35 g, de természetesen a több nem ártalmas, hiszen a székrekedés okai közül az elsőszámú a helytelen a helytelen, rostokban szegény táplálkozás áll. (A rostokról, illetve a rosttartalmú élelmiszerekről itt írunk bővebben)
Igyunk eleget
Szintén a székrekedés okai között tartjuk számon a nem megfelelő mennyiségű folyadékbevitelt, míg a megemelt vízfogyasztás enyhíti a székrekedést. Igyunk naponta 2,5-3 liter tiszta vizet – ezt nem helyettesítik az üdítők és gyümölcslevek – a kávét és az alkoholt viszont székrekedés esetén mindenképpen mellőzük, ugyanis folyadékot vonnak el a szervezettől.
Vigyázzunk a hashajtókkal
Sokan úgy gondolják, naponta legalább egyszer kell üríteni, ennek érdekében hashajtókat szednek. Ezek néha megoldást jelenthetnek, de hosszú távon még többet rontanak a helyzeten, és a székrekedés okai lehetnek: a szervezet hozzászokik a „külső” segítséghez, ezért a bélműködés egyre renyhébbé válik. Ha sokáig élünk vissza a különféle hashajtók szedésével, valódi függőség alakulhat ki. A székrekedés oka sok esetben az ürítési inger tudatos elnyomása, ami leginkább a gyerekeknél fordul elő. A hashajtókon kívűl más gyógyszerek is kiválthatják a székrekedést:
- Fájdalomcsillapítók (főként a narkotikumok)
- Alumínium és kalcium alapú savlekötők
- Vérnyomás szabályozók
- Parkinson-kór kezelésére adott készítmények
- Görcsoldók
- Altatók
- Nyugtatók
- Antidepresszánsok
- Vízhajtók
- Vaspótlók
A székrekedés okai: betegségek is kiválthatják
- Idegrendszeri betegségek
- Sclerosis multiplex
- Parkinson-kór
- Agyvérzés
- Gerincvelőt ért sérülés
- Cukorbetegség
- Vesebetegségek
- Magas vérkalcium szint
- Pajzsmirigy alulműködés
- Lupus
- Amyloidosis
- Szisztémás sclerosis (scleroderma)
- Vastagbél és végbél elváltozásai, gyulladások
- Crohn-betegség
- IBS
- Divertikulózis
- Aranyér
Tudtad?
A székrekedés okai között az idegességet és a stresszt is megtalálhatjuk. Ha megszüntetjük ezeket a kóros állapotokat, a székrekedésünk is megszűnhet. Tippek a székrekedés kezelésére itt olvashatók.
Hivatkozások:
http://www.nhs.uk/conditions/constipation/pages/causes.aspx
http://www.medicalnewstoday.com/articles/150322.php
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/dxc-20252715
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK415/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024803/