Az aranyér roppant kellemetlen, és zavaró betegség, ami általában erős viszketéssel, vérzéssel vagy fájdalommal jár. Létezik külső és belső aranyér, mindkettőre igaz, hogy magától nem múlik el, azonban az aranyér kezelése, a tünetek enyhítése, természetes hatóanyagok alkalmazásával házilag is kivitelezhető.
Az aranyérnek számtalan oka lehet: leggyakrabban a helytelen táplálkozás, és az ebből eredő emésztési zavarok, a krónikus hasmenés és székrekedés, valamint a rossz székelési szokások –túl sok időt töltünk a WC-n– okozzák. Előfordul, hogy az aranyér a stressz, a terhesség vagy a klimax miatt alakul ki, de sokat ronthat a helyzeten az erős dohányzás, és a mozgásszegény életmód is.
Az aranyér kezelése
Mielőtt sorra vennénk az aranyér kezelése érdekében alkalmazható gyógynövényeket, fontos megjegyezni, hogy a kúrák általában akkor igazán hatékonyak, ha az aranyér okát is megszüntetjük. Szerencsére vannak olyan növények, amelyek erre is alkalmasak, ezek használata mellett azonban ne feledkezzünk meg a következőkről sem:
- Táplálkozzunk egészségesen, ha székrekedésben szenvedünk együnk székletlazító és béltisztító rostokat (nyers zöldségek és gyümölcsök, psyllium, inulin, chia mag), valamint az erre kifejlesztett minőségi táplálékkiegészítőket.
- Csökkentsük a WC-n töltött időt a valóban szükségesre.
- Végezzünk el egy béltisztító kúrát.
- Mozogjunk rendszeresen.
Segítenek a növények: aranyér kezelése külsőleg
- Vadgesztenye: az egyik leghatékonyabb szer az aranyér kezelésekor, amit a kérgében rejlő hatóanyagoknak köszönhet. A kéreg főzete, vagy a belőle készült krémek főként az aranyérrel járó fájdalmat, és viszketést enyhítik.
- Ciprus: magas polifenol-tartalma (elsősorban flaonoidok) javítja a vérkeringést, csökkenti az erekre gyakorolt véráram nyomását, ezzel enyhít a fájdalmat, ami nagy segítséget jelent az aranyér kezelése során.
- Szalmagyopár (helichrysum, bársonyvirág): kiváló gyulladás-, és fájdalomcsökkentő hatású, valamint csökkenti az ödémás területeket. A felhasználásával készült kenőcsök használatával úgy a belső, mint a külső aranyér kezelése igen hatékony lehet. Frissítő hatása révén enyhíti az aranyér viszketését.
- Varázsmogyoró és gázlófű: mindkét gyógynövény megnyugtatja az aranyeres gyulladástól irritált területet, segítenek az érfal sérült sejtjeinek regenerálódásában és újratermelődésében, ezáltal hozzájárulnak az aranyér kezeléséhez.
- Szederlevél: az aranyér kezelése különösen hatékony lehet a szederlevél segítségével. A belőle készült főzet, borogatásként alkalmazva, csökkenti a fájdalmat, remek gyulladáscsökkentő, valamint fájdalomcsillapító hatású. A főzetét, az aranyér helyi kezelése mellett, fogyaszthatjuk is, mivel óvja az érfalakat, és erősíti az immunrendszert.
- Aloe vera: enyhíti a belső, és a külső aranyér tüneteit, hozzájárul a gyulladás gyógyulásához. Külső aranyér kezelése esetén elég, ha a gyulladt területet gyengéden megmasszírozzuk az Aloe vera géllel, vagy a növényből készült krémmel. Amennyiben belső aranyértől szenvedünk, a gélt tegyük egy éjszakára hűtőszekrénybe –folpack segítségével készíthetünk kisujjnyi vékony rudat, melyet a mélyhűtőbe helyezünk−, majd reggel óvatosan felcsúsztatjuk a végbélnyíláson keresztül. Az Aloe vera gél csökkenti az irritációt, a viszketést, a duzzanatot és a vérzést, ezzel is hozzájárul az aranyér kezeléséhez.
Az aranyér kezelése belsőleg
Az aranyér kialakulásának egyik fő oka a helytelen táplálkozás, a növényi rostban szegény étrend ugyanis nagy eséllyel székrekedéshez vezet, ahogyan a gyakori hasmenés is növeli az aranyér kockázatát. Éppen ezért, az aranyér kezelése is elképzelhetetlen a rostok bevitele nélkül. Nem mindegy azonban, hogy mikor, milyen rostot fogyasztunk: székrekedés esetén a vízben nem oldódó rostokat tartalmazó nyers zöldségek és gyümölcsök (kivi, szilva, zöldborsó, paradicsom, káposzta, paprika, hagyma), valamint a korpa, a rozs, a psyllium (útifű) és a chia mag tehetnek jó szolgálatot, ha viszont hasmenésben szenvedünk, az oldható rostokban (ilyen a pektin) gazdag táplálékok, különösen az alma, a sárgarépa, a banán, valamint az oldható rostokban szintén bővelkedő psyllium, chia mag, árpa, spenót, burgonya, cékla és zab segíthet. Hozzájárul a széklet rendezéséhez, és ezáltal közvetve az aranyér kezeléséhez a bélflóra egyensúlyának visszaállítása is, amihez probiotikus baktériumokból álló probiotikum, illetve a prebiotikumok fogyasztására van szükség. Ha sikerül a székrekedésnek és a hasmenésnek búcsút inteni, ezzel máris sokat tettünk az aranyér kezelése érdekében.
Tippünk: a székrekedés miatt kialakult aranyér kezelése hatékonyabb lehet a szilvás víz segítségével. ehhez este beáztatunk egy maroknyi aszalt szilvát a tömegük kétszeresének megfelelő langyos vízbe. Reggel átszűrjük a vizet, majd éhgyomorra fogyasztjuk. A szilvákat sem kell kidobnunk, feldarabolva müzlibe keverhetjük, vagy tízóraira, egy almával, vagy joghurttal fogyasztjuk.
Mit mondanak a tudósok?
Amerikai kutatók mézet, olívaolajat és méhviaszt egyenlő arányban tartalmazó keveréket használtak a végbélrepedés és az aranyér kezelése során. A vizsgálatba bevont tizenöt betegnél enyhült az aranyér és a végbélrepedés miatt kialakuló vérzés és viszketés, valamint a végbélrepedéssel járó fájdalom, miközben mellékhatások nem jelentkeztek – olvasható a Scientific World Journal szakmai folyóiratban megjelent tanulmányban.
Tudtad?
Világszerte az emberek közel harmada szenved aranyérben, amely kifejezetten civilizációs betegségnek számít.