A férfi hajhullás okai | Ötletek kopaszodás ellen

A férfi hajhullás okai | Ötletek kopaszodás ellen 1

Megdöbbentő, de igaz: a hajhullás a férfiak ötven százalékát érinti. Az esetek döntő többségében hormonális kopaszodásról van szó, amit általában a DHT hormon megemelkedett szintje, illetve a hajhagymák DHT érzékenysége vált ki. Előfordulhat azonban, hogy a hajhullás valamilyen betegség eredménye, ezért érdemes pontosan meghatározni a tünetek okát.


A férfiak körében gyakori probléma a hajhullás, amely általában egy hosszabb folyamat eredménye: az idő múlásával a haj egyre ritkábbá válik, és elvékonyodik, majd növekvő kopasz foltok jelennek meg a hajas fejbőrön. Bár az esetek többségében a kopaszodás genetikai hátterű, a hajhullás mögött akár súlyos betegségek, diszfunkciók is megbújhatnak. Ezért lényeges –és ez különösen a hirtelen hajhullás esetében igaz–, hogy vizsgáltassuk ki a hajvesztés körülményeit. Ha ismert a hajhullás kiváltó oka, jó eséllyel megállítható, vagy legalábbis lassítható a kopaszodás. Ez akkor is igaz, ha az ötvenes éveikben járó férfiak mintegy felénél kimutatható örökletes androgén hajhullással állunk szemben (az androgén hajhullás a fiatal férfiak kb. 40 százalékát érinti), ehhez azonban minél korában el kell kezdeni a szükséges kezelést.  

A férfi hajhullás okai: tények és tévhitek 

Az örökletes férfi hajhullás kialakulásáért elsősorban a hajhagymák működését befolyásoló dihidrotestosteron (DHT) túltermelődése, illetve az erre való fokozott érzékenység a felelős. Arról van szó, hogy ha a DHT – a tesztoszteron anyagcsere végterméke – mennyisége megnő, a hajhagymák túlzott növekedésbe kezdenek, ez azonban nem eredményez dús hajat, hanem éppen ellenkezőleg: a hajas fejbőr vérkeringése lelassul, ezért a hajhagymák nem jutnak elegendő oxigénhez, és zsugorodni kezdenek. Mellékhatásként, a toxinok elkezdenek felhalmozódni, gyulladás jelentkezhet, valamint megnő a szabad gyökök száma. Mindennek következményeként a hajszálak egyre vékonyabbá válnak, a természetes hajhullás után a hajhagymák csak „babahajszálakat”, pihéket növesztenek, végül teljesen elsorvadnak. A genetikai okok mellett DHT túltermelést okozhat a stressz is, mivel a hosszantartó, feszült állapot felboríthatja a hormonháztartást. Ilyenkor a kopaszság általában csak kezdeti állapotig jut el, ha a kiváltó ok megszűnik, a tesztoszteron és ezen keresztül a DHT termelődés is normalizálódik, a haj ismét növekedni kezd.  

A hajhullás további okai

A fehérjékben és aminosavakban szegény táplálkozás hatására csökkenhet a keratin, azaz a hajszerkezetet felépítő protein mennyisége, ami hajhulláshoz vezethet.

Szintén a hajhullás kiváltó oka lehet:

  • Vérszegénység
  • Erős dohányzás
  • UV-sugárzás
  • Magas lázzal járó megbetegedések
  • Anyagcserezavarok
  • Rendszeres gyógyszerszedés
  • Bőrgyulladás
  • Autoimmun betegségek
  • Gyulladásos gócok (például gyulladt fog)

Hajhullás és pszichológia

Nem szabad elfeledkezni a hajhullás pszichológiai hatásairól. A haj elvesztése ugyanis sokszor a férfiasság elvesztésének gondolatával párosul, ami kóros önbizalomhiányhoz, sőt, akár depresszióhoz vezethet.

A hajhullás ellen a természet erejével

Sajnos az androgén férfi hajhullás ellen egyelőre nincs orvosság, azonban a folyamat lassítható, illetve csökkenthető a kopaszság mértéke. Ennek érdekében, az első tünetek jelentkezését követően három hónapon belül forduljunk szakorvoshoz. A férfi hajhullás kezelésére számos készítmény létezik, ezek kémiai hatóanyagai (minoxidil, finasterid , alfatradiol) a DHT termelődésének blokkolásához járulnak hozzá. Hatásuk nem tökéletes, és csak addig tart, amíg a szervezetben a megfelelő mennyiségben jelen vannak. Ráadásul, befolyásolják a hormonháztartást, erekciós zavarokat, túlzott szőrnövekedését is okozhatnak. Szerencsére léteznek jóval kíméletesebb, természetes megoldások a férfi hajhullás kezelésére. A leghatékonyabb a cink, a tökmagolaj és a fűrészpálma, mivel ezek is a DHT-re hatnak, és a hormonális szerekhez hasonlóan működnek.

Még több gyógynövény

A hajhullás kezelésére az egyik legbeváltabb gyógynövény az amla − indiai egres, indiai pöszméte, amalaki. Bár a férfi hajhullás végleges megszüntetésére, illetve visszafordítására nem alkalmas, az amla pakolás rendkívül hatékony hajerősítő, valamint fokozza a hajnövekedést, és mérsékli a hajhullást. Elég annyit tennünk, hogy a gyümölcsbelet kipasszírozzuk, majd bekenjük vele a fejbőrünket, esetleg törölközőt csavarunk rá. Két óra elteltével leöblítjük. Szintén hasznunkra lehet a szenna (Senna Italica), melyet vízzel és lenolajjal összekeverve használjunk.

Ne feledkezzünk meg a népi orvoslás módszereiről sem, hiszen szinte minden háztartásban megtalálhatók a szükséges alapanyagok. A déli országokban a hajhullás ellenszereként tartják számon a tejből, lime léből, őrölt feketeborsból, őrölt görögszéna magvakból és egy gerezd reszelt fokhagymából készült pakolást. Sokat segíthet, ha fejbőrünket naponta 2-3 alkalommal mandula-, rozmaring– vagy levendula illóolajjal masszírozzuk.

Hajhullás elleni étrend

Hajhullás esetén nagyon fontos a vitaminokban, különösen a B-vitaminokban gazdag ételek fogyasztása. Ezek közé tartoznak a gabonafélék, főleg a zab, ami nagy mennyiségben tartalmaz vasat, foszfort, és magnéziumot is. A férfi hajhullás megállításában fontos szerepet kap az E-vitamin, mivel javítja a hajas fejbőr vérkeringését. Bőségesen tartalmazzák az aszalt gyümölcsök, halfélék, lenmagolaj és a tenger gyümölcsei.

Mit mondanak a tudósok?

Hetvenhat férfi részvételével vizsgálták koreai kutatók a tökmagolaj hajhullás ellenes hatását. A csoport egy részének napi 400 mg tökmagolajat adtak kapszula formájában huszonnégy héten át, míg a többiek placebót kaptak. Megállapították, hogy a kúra végére a tökmagolaj hatására csökkent a hajhullás, 40 százalékkal nőtt a hajszálak száma, a hajvastagság ugyanakkor nem változott. Ráadásul a tökmagolaj segít megelőzni a prosztatarákot, valamint a libidót is javítja.

Tudtad?

A nőknél is előfordulhat androgén hajhullás, amiért a férfiakhoz hasonlóan, a DHT felelős. a

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email