Az ekcémás bőr kezelése | Méz és Aloe vera

Az ekcémás bőr kezelése | Méz és Aloe vera 1

Az ekcéma rendkívül gyakori, nem fertőző bőrgyulladás, minden tízedik ember szenved valamelyik fajtájától. Bárhol megjelenhet, a leggyakrabban azonban a kézen és a lábon fordul elő. A rendszerint erősen viszkető, ekcéma kezelése nem csak esztétikai kérdés, hiszen a betegség számos kellemetlen, zavaró tünettel jár. Ezek enyhítésében segyt többek között a méz és az Aloe vera.


Hólyagok, nedvedző duzzanatok, kipirosodott és viszkető gyulladt bőr, hámlás és pörkösödés: ezek az ekcéma leggyakoribb tünetei. Elsősorban a kéz és a láb hajlataiban alakul ki, amennyiben az ekcéma kezelése elmarad, a folyamatos vakarás miatt idővel fájdalmasan kisebesedhet. Bár időlegesen magától is elmúlhat –elsősorban a nyári hónapokban–, végleges megszüntetéséhez külső segítségre van szükség.

Atópiás és allergiás ekcéma

Az ekcémás bőr kezelése nem csupán gyógyszerekkel lehetséges: számos természetes megoldás is rendelkezésre áll a tünetek csökkentésére, illetve megszüntetésére. Atópiás dermatitisz (örökletes ekcéma) esetében mindenképpen kerülni kell a stresszt, valamint a bőr kiszáradását. Ezért ajánlott hidratáló, és kémiai adalékanyagoktól mentes tisztálkodószereket használni, valamint a kádfürdő helyett zuhanyozni. Az irritatív dermatitisz és az allergiás kontakt dermatitisz jelentkezésekor az irritációt, illetve az allergiás reakciót kiváltó anyagok –a fémgombokban is megtalálható nikkel és króm, műszál, szépítőszerek, szappanok, testápolók stb.– kiváltására van szükség.

Diéta és gyógyító ételek

Ha ekcémától szenvedünk, a táplálkozásunkra is fokozottan ügyelnünk kell. Együnk minél több béta-karotin-tartalmú ételt, sárgabarackot, sárga-, és görögdinnyét, salátákat, sütőtököt, spárgát, articsókát és uborkaféléket. Annak érdekében, hogy a béta-karotin hatékonyan felszívódjon, növeljük a telítetlen zsírsavak bevitelét. A zöldségeket fogyasszuk extra szűz olívaolajas öntettel, míg a gyümölcsöket keverjük natúr joghurtba. Az ekcéma kezelése alatt száműzzük étrendünkből az érlelt sajtokat, a túlságosan fűszeres fogásokat, az alkoholt, a csokoládét és a kakaót, valamint hagyjunk fel a dohányzással. Az elsősorban a tengeri halakban megtalálható esszenciális zsírsavak önmagukban alkalmazva is felgyorsítják a gyógyulást.

Az ekcéma kezelése külsőleg

Az ekcéma kezelésére többféle természetes alapanyag áll rendelkezésünkre. Használhatjuk őket önmagukban, vagy akár egymással összekeverve.

  • Akácméz: Naponta 4-5 alkalommal, óvatosan kenjük be akácmézzel az ekcémás bőrfelületet, majd hagyjuk a bőrön legalább 15 percig. Megnyugtatja és puhítja a gyulladt bőrt.
  • Almaboros méz: Az almabor méz ugyan nem csökkenti az ekcéma okozta fájdalmat, ám fertőtlenítő hatása révén elpusztítja a bőrfelületen található baktériumokat. Használjuk borogatásként, az oldatba mártott gézt hagyjuk a kezelt bőr felületén legalább 15 percig.
  • Aloe vera: Nem kell hozzá más, csak egy friss Aloe vera levél, amit hosszában felmetszünk. A belét kikaparjuk, és közvetlenül az ekcémás bőrre helyezzük. Nyugtatja az irritált bőrt, csökkenti a kivörösödést, valamint hatékony fertőtlenítő.
  • Kókuszolaj: Nagyszerű bőrnyugtató, antioxidáns és gyulladásellenes hatásának köszönhetően, a kókuszolaj az egyik legjobb megoldás az ekcémás bőr kezelésére.
  • Zabpehely: Az összeturmixolt, vagy őrölt zabpelyhet kevés meleg víz hozzáadásával keverjük pépesre, majd naponta kétszer 15 percig alkalmazzuk pakolásként.

Mit mondanak a tudósok?

A Department of Pharmacology, Seoul National University College of Medicine szakorvosainak 2001-ben a British Journal of Dermatology szaklapban megjelent eredményei szerint az Aloe vera levelében található glikoproteinek hatására felgyorsul sebek és a bőrbetegségek gyógyulása.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email