Különleges édes ízének köszönhetően az édesgyökérrel a legegyszerűbb ételeket is egyedivé tehetjük. A következő édesgyökér receptek segítségével éppen ilyen egyszerű, mégis rendkívül ízletes finomságokat készíthetünk.
Az édesgyökérről a legtöbb embernek a medvecukor jut az eszébe, pedig ez a rendkívül édes gyógynövény számos más finomság alapanyaga is lehet. Kiváló élettani hatásokkal rendelkezik, nagyszerű immunerősítő, gátolja a fogszuvasodást, javítja az emésztést, hatékony gyulladásgátló és májtisztító. Sőt, a Candida gomba és a hepatitis C vírus ellen, illetve a gyomorfekély kezelésére is sikerrel alkalmazhatjuk. Ezeket a tulajdonságait ráadásul feldolgozva sem veszíti el, ezért az édesgyökér receptek segítségével nem csupán ízletes, hanem egészséges ételek készíthetők.
Édesgyökeres krumplileves
Hozzávalók:
- 8 db közepes burgonya
- 2 db kisebb hagyma
- 1 db szegfűszeg
- 4 g száraz édesgyökér
- 20 cl főzőtejszín
- Ízlés szerint só, bors
Elkészítés:
Egy edényben forraljunk fel 1 liter vizet, közben a burgonyákat és a hagymákat hámozzuk meg, kockázzuk őket nagyjából egyforma méretűre. Dobjuk a lobogó, sózott vízbe, majd kisebb lángon forraljuk 20 percen keresztül. Ez idő alatt forraljunk fel egy másik edényben, 10 cl vízben, a szegfűszeget és az édesgyökeret szintén 20 percig, majd szűrjük le. A tejszínt melegítsük fel, adjuk hozzá a leszűrt burgonyát és a hagymát, valamint a fűszerek leszűrt főzetét. Az egészet addig turmixoljuk, míg állaga krémessé nem válik. Pirított kenyérkockával, vagy levesgyönggyel tálaljuk.
Édesgyökeres „megtépdelt” tészta /főétel/
Hozzávalók:
- 400 g durumliszt
- 250 ml langyos víz
- 1 csapott ek őrölt édesgyökér
- 100 g speck
- Egy maroknyi dióbél
- 1 db mogyoróhagyma
- Diónyi vaj
- ½ tk kukoricakeményítő
- Ízlés szerint só, bors.
Elkészítés:
Az édesgyökérport langyos vízben feloldjuk. Egy nagyobb tálba tesszük a durumlisztet, és lassanként hozzáadjuk az oldatot, majd az egészet összegyúrjuk. Ha a tészta túl keménynek bizonyulna, adjunk hozzá egy kis vizet, majd tekerjük bele egy tiszta konyharuhába, és pihentessük a hűtőben fél órán keresztül. Ezután a tésztát kb. 2-3 milliméter vastagra nyújtjuk, és nagyjából azonos méretű, szabálytalan háromszögekre vagy négyzetekre vagdossuk fel. A speck-et kockázzuk fel, a diót vagdaljuk durvára. A vajban pirítsuk meg a felszeletelt mogyoróhagymát, adjuk hozzá a speck-et, és pár percig alacsony hőfokon, lefedve pároljuk. Ezt követően tegyük bele a diót, a tejet és a kukoricakeményítőt. A tésztát főzzük ki forró, sós vízben (a vastagságtól függ, ez mennyi időt vesz igénybe), majd szűrjük le, és pár percig, tűz felett, kevergessük a szósszal. Tálaláskor díszíthetjük pirított bacon csíkokkal, vagy édesgyökérporral enyhén meghintve. Igény szerint a kukoricakeményítő és a tej helyettesíthető főzőtejszínnel is, ám ettől az étel nehezebben emészthetővé válik.
Marha vesepecsenye édesgyökérrel /második fogás/
Hozzávalók:
- 4 db, marha, vagy borjú vesepecsenye (kb. 100 g / db)
- 2 db lilahagyma
- 7 db zellerszár
- 1 gerezd fokhagyma
- 50 g vaj,
- 1 db édesgyökér
- Extraszűz olíva olaj
- Ízlés szerint só, bor
Elkészítés:
A zellerszárat megmossuk, eltávolítjuk belőle a szálakat, mindegyiket 3 egyforma darabra szeljük, olajon pirítjuk, majd hozzáadunk pár kanál vizet, fedő alatt pár percig főzzük (nem puhára). A hagymákat felszeleteljük, 30 g vajon megpirítjuk, sózzuk, hozzáadunk pár kanálnyi vizet, fedő alatt puhára főzzük. Egy serpenyőben felolvasztjuk a maradék vajat, hozzáadunk egy csepp olajat és a hosszában négyfelé vágott édesgyökeret. Helyezzük a serpenyőbe a vesepecsenyéket: ízlés szerinti ideig pirítsuk/süssük (van, aki jól átsülve, mások inkább belül vörösen szeretik). Ha kész, sózzuk, borsozzuk. Kiemeljük a vesepecsenyéket, a visszamaradt sütőléhez adunk pár kanálnyi vizet, az egészet összeforraljuk, és pépesítjük.
Tálalás: a tányér közepére halmozzuk fel a hagymát, erre kerül a vesepecsenye, mellé körítésnek a ropogós, főtt zeller. A húst a még jobb ízhatás érdekében, locsoljuk meg a finom péppel.
Medvecukros poharas /édesség/
Hozzávalók:
- 500 ml friss tejszín
- 60 ml tej
- 10 db kisebb, friss édesgyökér („cipőfűző”)
- 150 g cukor
- ½ vaníliarúd
- 4 g leveles halzselatin
Elkészítés:
Melegítsük meg a tejszín, és a tej felét, tegyük bele a felvágott vanília rudat. Hagyjuk állni 30 percig, majd a vaníliát vegyük ki, adjunk hozzá a cukor felét, és kevergetés közben forralásig melegítjük. Adjuk hozzá az előre beáztatott, és alaposan kicsavart zselélap felét (2 g), olvadásig keverjük. A vaníliás tejszínt öntsük poharakba (fél pohárnyi legyen), majd legalább 1 órára helyezzük a hűtőbe. Készítsük el a második réteget: 3-4 ek tejet melegítsünk fel, és olvasszuk fel benne az édesgyökeret. Adjuk hozzá a maradék tejet, tejszínt, és a cukrot, és az előző módon elkészített zselatint, hagyjuk enyhén kihűlni. A keveréket öntsük rá a poharakban lévő vaníliás tejszínre, majd tegyük vissza a hűtőbe, dermedésig. Csokoládéreszelékkel, vagy barna cukorral megszórva kínáljuk.
Tipp: ez a desszert legjobban a Martinis, vagy pezsgős poharakban érvényesül!