Édesgyökér hatásai | Hogyan védi az egészségünket?

Édesgyökér hatásai | Hogyan védi az egészségünket? 1

Szereti az édeset, de félti fogai épségét? Használja ételeihez az édesgyökér kivonatát, vagy magát az édesgyökeret, ami közel ötvenszer édesebb a répacukornál, ráadásul többféle módon támogatja az egészségünket: nagyszerű immunerősítő és stresszoldó, enyhíti a gyulladásokat, óvja a májat, ráadásként a fogszuvasodástól is megvéd.


Az édesgyökér több száz egészségvédő összetevőt tartalmaz, erőteljes édes ízét a benne található, számos gyógyhatással rendelkező glicirrizinnek köszönheti. Kedvelt élelmiszer adalékanyag, többek között ez a sokoldalú gyógynövény teszi egyedivé sokak kedvencét, a medvecukrot.

Gyulladásokra és májbajokra édesgyökér

Jótékony tulajdonságait, különösen a gyulladásgátló képességét, már az ókorban felismerték és kamatoztatták: légúti megbetegedések, elsősorban szénanátha, megfázás, torokfájás, köhögés, hörghurut esetén az édesgyökér volt az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény. Ezeken kívül – szintén gyulladásellenes hatása miatt – az édesgyökér az asztmatikus panaszok és az ízületi fájdalmak enyhítésében, valamint a májgyulladás, illetve az ekcéma és az afta kezelésében is jó szolgálatit tehet. Májerősítőként segít megelőzni a máj daganatos elváltozásait, valamint ellensúlyozhatja az ételmérgezések következményeit, gyorsítja a gyógyulást.

Emésztési zavarok ellen is hatásos

Az édesgyökér eredményesen használható emésztőrendszeri gyulladások esetén is, fogyasztásával enyhíthetők a gyomorfekéllyel és bélgyulladásokkal összefüggésbe hozható panaszok. Mérsékli a hasfájást, az anyagcsere javításával kezelheti a krónikus emésztési zavarokat, azaz a diszpepsziát. Flavonoidjai bevonatot képeznek a gyomor és a nyelőcső nyálkahártyáján, fokozzák a természetes nyálkatermelődést, ez az oka annak, hogy, ha rendszeresen eszünk édesgyökeret, vagy édesgyökérrel ízesített élelmiszereket, a gyomorégéstől, és a túl sok gyomorsav más káros hatásaitól is megkímélhetjük magunkat.

Erősíti az immunrendszert

Ha legyengült az immunrendszerünk, újra felpörgethetjük az édesgyökérrel. Antioxidáns összetevői semlegesítik a rákot, szív- és érrendszere betegségeket, gyulladásokat okozó, a sejtek és így a bőr öregedését felgyorsító, valamint a DNS-t károsító, felesleges szabad gyököket. Antimikrobiális tulajdonsága révén közreműködik a káros baktériumok, vírusok és gombák semlegesítésében, így támogatja az ezek által kiváltott fertőzések, például a megfázás vagy a lábgomba kezelését. Az édesgyökér ráadásul a koleszterinszintet is csökkenti, ami tovább javítja szívvédő hatását.

Candida ellen

Immunerősítő hatóanyagai fokozzák a szervezet védekező mechanizmusainak hatékonyságát, valamint hozzájárulnak a Candida albicans gomba elpusztításához. Ennek köszönhetően az édesgyökér fogyasztása a Candida miatt kialakuló panaszok egyik ellenszere lehet. Immunmoduláló képességét egy rendkívül kellemetlen autoimmun bőrbetegség, a lupus (bőrfarkas) kezelésekor is kihasználhatjuk.

Méregtelenítés és ellenjavallatok

Hatékony vízhajtó, megtisztítja a veséket és a vért, ezáltal az édesgyökér hozzájárul a méregtelenítéshez, illetve a vérnyomás csökkentéséhez. Ugyanakkor a másodlagos (tehát valamilyen betegség miatt kialakuló) magas vérnyomásban szenvedők számára fogyasztása nem javasolt nagyobb mennyiségben, vagy más vízhajtók szedése mellett, mert esetükben növelheti a vérnyomást. Szintén támogatja a méreganyagok kiürülését a vastagbélből enyhe hashajtó hatása, azonban arra figyeljünk, hogy a kiszáradás elkerülése érdekében, más hashajtókkal (gyógynövényekkel) együtt ne alkalmazzuk. További tulajdonsága, hogy a mellékvesében termelődő kortizol lebomlásának lassításával – a glicirrhizin blokkolja a kortizolt lebontó enzimet – megemeli a vércukorszintet, ezért az erre érzékenyek inkább tartózkodjanak az édesgyökér fokozott bevitelétől.

Segít a stresszhelyzetekben

A kortizon szintjének magasan tartása gyulladáscsökkentő hatással bír, míg a kortizol növeli az energiánkat, javítja a memóriát, és, ami különösen fontos, elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezet megbirkózzon a stresszhelyzetekkel. Mindkét stresszhormon szintjét megemelhetjük az édesgyökér segítségével.

Megelőzi a fogszuvasodást

A fogszuvasodás egy biokémiai folyamat, ami annak a következménye, hogy miközben a szájban élő baktériumok – elsősorban a Streptococcus mutans – lebontják a szénhidrátokat (cukrokat), a fogzománcot károsító savak szabadulnak fel. Ezt előzhetjük meg az édesgyökér segítségével, a növényben lévő transz-kalkon nevű vegyület ugyanis akadályozza annak az enzimnek az aktivitását, ami nélkül a baktérium nem képes biofilmet, és ezáltal dentális plakkot képezni, ami elengedhetetlen a szaporodásához és életben maradásához.

Mit mondanak a tudósok?

Japánban évtizedek óta használják az édesgyökérben fellelhető glicirrizint a krónikus májgyulladás (hepatitis C) kezelésére, illetve májerősítésre. Ezt erősíti meg a pakisztáni University of Punjab kutatása, amiből kiderül, hogy a glicirrizin hatékonyan alkalmazható a hepatitis C vírussal szemben. Interferonnal – a sejtek vírusellenes hatását erősítő fehérjeszerű anyag – kombinálva hatása tovább fokozható. Az édesgyökérből kivont isoliquiritigenin májvédő tulajdonságait vizsgálták a dél-koreai Daegu Haany University kutatói. Megállapították, hogy ez az antioxidáns komponens megóvja a májat az oxidatív stressztől.

Édesgyökér receptjeinkért kattintson ide

Hivatkozások:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1905282/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8349301

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9570253

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4722619/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210994/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7814808

https://nccih.nih.gov/health/licoriceroot

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4052927/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21762538

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3542438/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14730371

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818629/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26593436

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email