A chia –spanyol zsálya– a babhoz, a kukoricához és az amaránthoz hasonlóan a maják és az aztékok mindennapi eledele volt. Neve a maják nyelven erőt jelent, ami nem véletlen: a chiamag igazi energiabomba. Koncentrált szuperélelmiszer, amely nagy mennyiségben tartalmaz szénhidrátokat, fehérjéket, rostokat és omega-3 zsírsavakat. Ezeken kívűl a chiamag rendkívül gazdag antioxidáns összetevőkben.
Bár a chia növény a napfényes, nedvességben gazdag területeket kedveli, képes alkalmazkodni a száraz klímákhoz is igaz, ilyenkor terméshozama elenyésző. Az egyik legfontosabb szuperélelmiszer, magja rendkívül gazdag A-, E-, C-, B1- és B2-vitaminban, kolinban (J-vitamin) és folsavban. A chiamag húsz százaléka fehérje (ez jóval magasabb a búza proteintartalmánál), figyelemre méltó mennyiségben tartalmaz kalciumot és vasat (háromszor többet, mint a spenót), rezet, jódot, bórt, foszfort, káliumot, mangánt, magnéziumot, cinket, stronciumot, valamint szilíciumot. Bővelkedik antioxidáns alkotóelemekben, míg a chiamagban nagyobb mennyiségben találhatók meg omega-3 zsírsavak, mint az egyik legfontosabb omega-3 raktárnak számító lenmagban vagy a halakban.
Különleges méregtelenítő
A protein előállításában döntő szerepet játszó aminosavjai hatékonyan szabályozzák a vércukor- és a koleszterinszintet –megemeli a HDL (jó) és csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintjét –, ezáltal a chiamag, és különösen a belőle préselt olaj segít megelőzi az érrendszeri betegségeket, köztük az érelmeszesedést. Szintén a keringési rendszer egészségét szolgája, hogy káliumtartalmából adódóan, hozzájárul a vér áramlásának normális szinten tartásához, ezért a chiamag fogyasztása a magas vérnyomásban szenvedőknek kifejezetten ajánlott. Mivel glikémiás indexe alacsony, vagyis a megemésztése során kevés glükóz szabadul fel, a chiamagot cukorbetegek is fogyaszthatják. Gluténmentes, jelentős szénhidráttartalmát elsősorban nagy mennyiségű élelmi rostjainak köszönheti. A chiamag erősen hidrofil, ami esetében azt jelenti, hogy a súlya kilencszeresének megfelelő mennyiségű vizet képes felvenni. Kiváló méregtelenítő: a gyomorban a víz hatására zseléssé váló chia magokba ugyanis valósággal beleragadnak a salakanyagok és a toxinok, amelyek aztán a széklettel könnyedén kiürülnek a szervezetből. Ráadásul a zselés állagú anyag más béltisztító rostokhoz hasonlóan óvja az érzékeny beleket, megszünteti a székrekedést, ezáltal csökkentheti a vastagbélrák kockázatát. És ha mindez még nem lenne elég, a gyomorban megduzzadó chiamag rövid idő alatt telítettségérzetet okoz, ami hozzájárul a fogyókúrák sikeréhez.
Fitten tart és lassítja az öregedést
A chiamag antioxidáns hatóanyagai lassítják az öregedés folyamatát, segítenek megelőzni a korosodással járó betegségek –elsősorban a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve a szürkehályog – megjelenését, valamint egyensúlyban tartják a trigliceridszintet. Tumorellenes tulajdonságait is antioxidánsainak köszönheti, melyek képesek megkötni a rák, valamint egyes érrendszeri megbetegedések kialakulásával kapcsolatba hozható szabad gyököket. Mivel a chiamag ötször több kalciumot tartalmaz, mint a tehéntej, így jó szolgálatot tehet terhesség, illetve menopauza idején, segít megelőzni a csontritkulást, valamint enyhíti a betegség tüneteit.
Tudtad?
Az azték uralkodók, adó címén, évi négyezer tonna chiamag beszolgáltatását követelték meg az alattvalóiktól. Magjának mágikus erőt tulajdonítottak, soha nem indultak úgy csatába, hogy ne ettek volna belőle. Úgy használták, mint a mai energiaitalokat: felfedezték ugyanis, hogy a chiamag hatására kitartóbbak lesznek harc közben, és hosszabb távokat tudnak futva megtenni.
Chiamag felhasználásával készült receptjeinkért kattintson ide!