Birsalma az ősz sztárja | Rák, székrekedés, megfázás ellen

Birsalma az ősz sztárja | Rák

Az őszi időszak rendkívül értékes gyümölcse a birsalma, ennek ellenére –elsősorban savanykás íze miatt– kevésbé népszerű. Pedig hatékonyan csökkenti a megfázás és az influenza tüneteit, kiváló gyulladáscsökkentő és méregtelenítő, megszünteti a székrekedést, elősegíti a fogyást, külsőleg használva javítja a bőr feszességét. Mivel erős antioxidáns, a rákot okozó, és a sejtek öregedését felgyorsító szabad gyökökkel szemben is sikerrel veszi fel a harcot.


A birsalma Közép-Ázsiában, Törökországban és Magyarországon őshonos, szezonja az első hidegek beköszöntétől november végéig tart. Mivel enyhén savanykás, ezért a legtöbben kompótnak vagy befőttnek dolgozzák fel, cukrokkal és fűszerekkel kiegészítve, pedig sokkal egészségesebb, ha nyersen fogyasztjuk. Jótékony hatásaira már az ókorban felfigyeltek: a rómaiak és a görögök is tisztában voltak azzal, hogy a birsalma segít megelőzni egyes betegségeket, míg egészen a középkorig potencianövelő „szerként” is nagy népszerűségnek örvendett. Nem véletlenül, hiszen Vénusz szent gyümölcseként tartották számon.

Sokoldalú gyümölcs

Igazi kincsestára a jótékony anyagoknak: bőségesen tartalmaz rostokat, káliumot, cinket és magnéziumot, tanninokat (csersavak), limonént, katekint, pektint−, valamint A-, B-, C- és P-vitamint. Antioxidáns hatóanyagai révén ösztönzi az immunrendszer működését, megóv az őszi szezonális betegségektől: segítségével a nátha, a megfázás és az influenza biztosan nem vesz le a lábunkról, hiszen magas vitamintartalma meggátolja a betegségek kialakulását. Hozzájárul a légúti megbetegedések, a hörghurut és a tüdőgyulladás kezeléséhez, egykor a tuberkolózis kezdeti szakaszában a birsalma fogyasztása számított szinte az egyetlen hatékony gyógymódnak. Gazdag vasban, ami ösztönzi a vörös vérsejtek képződését, mézzel és sárgarépa reszelékkel kiegészítve évezredek óta alkalmazzák vérszegény gyerekek kezelésére. A birsalma ezen kívül csökkenti a gyulladásokat, csillapítja a fájdalmakat, szabályozza a vérnyomást, megszünteti a hasmenést és a székrekedést. Utóbbi tulajdonságai magas pektintartalmának köszönhető, ez a szervezet számára emészthetetlen szénhidrát ugyanis felgyorsítja az anyagcserét, a száraz székletet lággyá és könnyen üríthetővé teszi, a folyékony állagút pedig besűríti, miközben a bélrendszer nyálkahártyáját is síkosítja. Emésztőrendszeri gyulladás, gyomorfekély és IBS (irritábilis bél szindróma) küszködők is nyugodtan fogyaszthatják. Kiváló méregtelenítő, eltávolítja a bélrendszerben felgyülemlett toxikus anyagokat, köztük a nehézfémeket. Mivel akadályozza az epesavak visszaszívódását és ösztönzi az újratermelődésüket –ehhez koleszterinre van szükség–, a birsalma csökkenti a káros LDL koleszterin mennyiségét, egyúttal megemeli a jótékony HDL koleszterin szintjét. Ezáltal mérsékli a szív- és érrendszeri megbetegedések, így az érelmeszesedés, az agyvérzés és a szívinfarktus kockázatát. Szintén a pektin hatására a birsalma kifejezetten hatékony a vastagbélrák elkerülésében, valamint lassítja a cukor felszívódását, így a cukorbetegség kezelésében is segítségünkre lehet. A pektin táplálékul szolgál a jótékony bélbaktériumok számára, ezáltal hozzájárul a bélflóra egyensúlyának helyreállításához. Szívvédő tulajdonságait magas káliumtartalma is erősít, ez is hozzájárul ahhoz, hogy a birsalma csökkenti a vérnyomást, és javítja vérkeringést. Azoknak, akik túlzottan gyengének érzik magukat, légzési- vagy szívproblémákat észlelnek, kifejezetten áldásos lehet napi egy pohárnyi, frissen préselt birsalma lé fogyasztása legalább 30 napon keresztül. A birsalma rostjai gyorsítják az anyagcserét, ezzel járulnak hozzá a fogyókúrák sikeréhez, valamint segítenek elkerülni a bélrendszer gyulladásos és rákos megbetegedéseit.

Rák ellen birsalma

Magas antioxidáns tartalmának hála, a birsalma hatékonyan veszi fel a harcot a rák, a gyulladások, a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásában, valamint a ráncosodásban, a bőr, és általában a sejtek idő előtti öregedésében kulcsszerepet játszó szabad gyökökkel szemben.  

A magja is értékes

Nem csak a héja és húsa értékes: magjai –elég belőlük kis mennyiség is, mondjuk egy rétesbe sütve− képesek megszüntetni a makacs, akár véres köhögést, ahogyan az asztmás rohamok is megszüntethetők a fogyasztásával. Vérzéscsökkentő hatásait kiaknázhatjuk túlzottan erős menstruáció −dismenorrea−, vagy aranyér esetén is.

Nyersen együk, a fogaknak is jót tesz

Egészségvédő hatásai frissen és éhgyomorra fogyasztva aknázhatók ki a legjobban. Ha reggel rágcsáljuk el, jó hatással van a fogakra és az ínyre, külsőleg alkalmazva fokozza a bőr feszességét és rugalmasságát. Ha nincsen étvágyunk, próbáljuk ki a birsalmát, ami szinte biztosan meghozza a kedvünket az evéshez. Édes és finom, ezért pürésítve, darabolva nyugodtan szervírozhatjuk rossz étvágyú gyermekeinknek.

Mit mondanak a tudósok?

A japánbirs rákellenes hatását vizsgálták a lódzi Orvosi Egyetem (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) tudósai. A Nutrition and cancer szaklapban megjelent tanulmányukban sikerült kimutatniuk, hogy a japánbirs erős antiproliferatív hatású, gátolja a rákos sejtek burjánzását, és az áttétek képződését, esetükben elősegíti a programozott sejthalált.

Tudtad?

A birsalma kenőcs enyhíti a bőrgyulladások –pl. atópiás dermatitisz– tüneteit, valamint feszesíti a bőrt és elhalványítja a ráncokat.

Ízletes és egészséges birsalmás receptek itt!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email