Náthás vagy? Segítenek a fűszerek és a gyógynövények

Náthás vagy? Segítenek a fűszerek és a gyógynövények 1

Kétségkívül, a megfázás és az influenza (általában a felső légúti megbetegedések) egyik legbosszantóbb tünete a nátha. Bár fájdalmat csak ritkán okoz, az elduguló, vagy éppen csöpögő orr megkeserítheti a mindennapjainkat. Szerencsére, a nátha kezelésekor, az orrtisztító fűszerek és gyógynövények széles palettájából válogathatunk, ezek a természetes náthaűzők, hatékonyan szüntetik meg a kellemetlen panaszokat.

 

 

Az orrdugulás vagy az orrcsepegés (néha egymást váltogatva), a nátha és a meghűléses betegségek egyik első jele. Nagyon fontos, hogy minél hamarabb megszüntessük ezt az állapotot, mivel a szájon keresztül történő légzés sok gondot okozhat: annyira leterheljük manduláinkat, hogy már nem lesznek képesek rendesen megszűrni a belélegzett –az influenza időszakban kórokozóktól hemzsegő– levegőt. Ráadásul torkunk is érzékenyebbé válik, ami további légzőszervi betegségek kialakulásához vezethet. Anátha kezelésére bátran próbáljuk ki a természetes orrtisztító fűszereket és gyógynövényeket: ezek  ugyanis kíméletesen, mégis hatékonyan kezelik a panaszainkat.

Csípős fűszerek:

A csípős fűszerekről köztudott, hogy stimulálják az orr nyálkahártyáját, hatásukra az orr folyni kezd, egészen addig, míg meg nem szabadul a váladéktól. Ilyen hatással rendelkezik az erős paprika, a gyömbér és a feketebors is. A nátha kezelése érdekében, nyugodtan fogyaszthatunk belőlük többet a szokásosnál.

Szezámolaj

A szezámolaj nyálkaoldó hatású, valamint megszünteti az orrdugulással járó szárazságérzetet. Felhasználás előtt, egy kicsit melegítsük meg, majd óvatos mozdulatokkal, belülről finoman kenjük az orrüregeinkbe. Ügyeljünk arra, hogy a szezámolaj gőzét ne lélegezzük be. A nátha kezelésekor elősegíti a sérült hámfelület gyógyulását is.

 

Vöröshagyma

Mindenkinek ismerős a hagymaszeletelés közben jelentkező könnyezés és orrfolyás. Nos ebből is látszik, hogy a vöröshagyma nagyszerű orrtisztító: igaz, nem a legkellemesebb megoldás, de illóanyagai segítenek megszabadulni a felesleges váladékoktól. A művelet hatásosabb, ha közben mélyeket lélegzünk.

 

Csombor

Jó megoldás a nátha kezelésére a csombor. Fájdalomcsillapító és gyulladásgátló, az orrtisztító gyógynövények bajnoka. Ha főzetet készítünk belőle, 1 dl liter vízhez 4 gr szárított csombort számoljunk. Miután kihűlt gargarizáljunk vele naponta többször. Kis mennyiségben fogyaszthatjuk is, ám ha túlzásba esünk, hasmenést okozhat. A régiek szerint afrodiziákumként is megállja a helyét.

Fahéj

A fahéj erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ezért a nátha, a torokfájás és egyéb szezonális fertőzések kiváló ellenszere. Bár sokan csak édességek és kompótok ízesítésére használják, „sima” főzete is csodákra képes. Ha a nátha kezelésére használjuk, forraljunk fel egy bögrényi vizet, majd adjunk hozzá 2-3 kiskanál őrölt fahéjat, valamint 2 kiskanál mézet. Hatása még célzottabb, ha megbolondítjuk egy csipet őrölt feketeborssal, és forrón fogyasztjuk.

Citromfű

A nátha elleni gyógynövények sztárja a citromfű: elősegíti az izzadást és a méregtelenítést, lázcsillapító, nyugtató és fájdalomcsillapító hatásokkal bír. Főzetéhez forraljunk fel egy bögrényi vizet, amibe 1 kanálnyi citromfüvet teszünk. Öt percig áztatjuk, majd leszűrjük. Forrón, esetleg mézzel édesítve fogyasszuk.

 

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email