Lenmag és lenmagolaj | Óvják az egészséget

Lenmag és lenmagolaj | Óvják az egészséget  1

A lenmag és a lenmagolaj jótékony egészségügyi hatásai sokrétűek: csökkenti a gyulladásokat, az LDL (rossz) koleszterinszintet és a magas vérnyomást, javítja az emésztést, segít helyreállítani a bélflórát. Ráadásul a lenmagolaj bőrápolónak is kitűnő, különösen az ekcéma, a pikkelysömör és a pattanások ellen hatásos, ahogyan a bőrégést is hatékonyan kezeli.


Kiváló szövetszál készíthető belőle, azonban ennél is fontosabb, hogy a lenmag és az ebből présel lenmagolaj számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Az ókorban a lent bőrápolásra használták nem véletlen, hogy már Nagy Károly törvényt hozott a termesztéséről, és kötelezte az alattvalókat a rendszeres fogyasztására. A lenmag felületét igen ellenálló héj védi, melyet a gyomornedvek nem képesek feloldani: ha szeretnénk a lenmag minden kincsét élvezni, jól rágjuk meg, de még jobb, ha megőröljük. Ezt követően viszont azonnal fogyasszuk, mivel a belőle felszabaduló olaj erősen fény- és hőérzékeny, előnyös hatásait rövid időn belül elveszíti. A lenmag és a lenmagolaj kedvelt alapanyaga a test- és hajápoló kozmetikumoknak, ahogyan ételek ízesítésére, gazdagítására is szívesen használják.

Védi a szívet

A lenmag bővelkedik kalciumban, nátriumban, magnéziumban, foszforban, cinkben, vasban, káliumban, mangánban és rézben, valamint aminosavakban, így glutaminsavban, aszparaginsavban, argininben, glicinben, hisztidinbe és triptofánban. Vitaminjai közül legfontosabbak a C-, B1, B2-, B3-, B5- és a B6-vitamin. Gyógyhatásai közül az egyik legfontosabb szívvédő tulajdonsága. A lenmag összetevői –főképpen a kálium és az omega-3 zsírsavak– ugyanis csökkentik magas vérnyomást, a triglicerid- és az LDL (rossz) koleszterinszintet, ezáltal pedig a szív- és érrendszeri betegségek, az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásának kockázatát. A lenmagban található omega-3 zsírsavak ezen kívül a daganatok –különösen a vastagbélrák– és a gyulladások megelőzésében, a csontok erősítésében, az érfalak rugalmasságának megőrzésében, a koleszterinszint szabályozásában is szerepet kapnak. Gazdag omega-6 zsírsavakban, amelyek gyorsítják a pattanások, a fekélyek és az ízületi gyulladások gyógyulását, enyhítik a szívbetegségek és a csontritkulás tüneteit, segítenek megelőzni a prosztata-, a mell- és a vastagbéldaganatot. A lenmag a menopauza idején akadályozza a hőhullámok megjelenését, míg a terhesség alatt fogyasztva támogatja a magzat agyi fejlődését.

Segíti az emésztést

A lenmag oldható és oldhatatlan növényi rostjai támogatják az emésztést, megtisztítják a vastagbelet a káros lerakódásoktól és mérgektől, valamint a bélmozgás ösztönzésével szabályozzák az ürítést, megszüntetik a székrekedést. Hatékonyan enyhíti az emésztőrendszeri és a húgyúti gyulladásokat, helyreállítja a bélflóra egyensúlyát, mérsékli az irritábilis bél szindrómával (IBS) kapcsolatos panaszokat. A lenmagolaj külsőleg alkalmazva kezeli az gyulladt, pattanásos és a túlzott napozás miatt megégett bőrt. Ezen kívül a lenmagolaj enyhíti az ekcéma és a pikkelysömör tüneteit, kiváló köröm- és hajápoló, fokozza a hajszálak növekedését.

Antioxidánsként is hatékony

Rendkívül nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns lignánokat, ennek köszönhetően a lenmag és a lengmagolaj hozzájárulnak a gyulladásokat, érrendszeri betegségeket, rákot és a bőr öregedését okozó szabad gyökök semlegesítéséhez. A lignánok a rákos sejtek szaporodását is gátolják, ezzel akadályozzák az áttétek kialakulását.

Mit mondanak a tudósok?

Segíti a koleszterinszint csökkentését a lenmag – állapították meg kanadai és kubai tudósok. Egy éven keresztül naponta 30 gramm őrölt lenmagot, placebót, illetve koleszterinellenes gyógyszereket adtak száztíz perifériás artériás betegségben szenvedő önkéntesnek. A Journal Nutrition szaklapban megjelent tanulmányukban leírják, hogy kúra végén azoknál a pácienseknél, akik lenmagot, vagy lenmagot és gyógyszert is kaptak lényegesen nagyobb mértékben csökkent az LDL (rossz) koleszterin és az összkoleszterin szintje.

Tudtad?

Az olajok közül hevítés hatására a lenmagolajból szabadul fel a legkevesebb toxikus anyag.

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email