Torokfájás ellen | Zöldségek, gyümölcsök, gyógyfüvek

Torokfájás ellen | Zöldségek

Bár a torokfájás a téli időszakra jellemző, valójában az év bármely napján kialakulhat. Általában bakteriális- vagy vírusos fertőzés álla a hátterében, azonban számos más oka is lehet. A torokfájás ellen a mindennapos zöldségek, gyümölcsök és gyógyfüvek is jó szolgálatot tehetnek függően attól, hogy mi váltotta ki a panaszokat.


A torokfájás kellemetlen, rendszerint vírusos vagy bakteriális hátterű, gyulladással járó megbetegedés, ha elhanyagoljuk, szövődményeként további felső légúti panaszok jelentkezhetnek, vagy a meglévő kísérő tünetek súlyosbodhatnak. Ilyen a köhögés, a láz, a hurut, a nehézlégzés, az ízlelés és a szaglás elvesztése, a légutak elzáródása vagy akár a fülgyulladás. aminek számos kiváltó oka lehet. A torokfájás ráadásul nemcsak fertőzés, hanem számos más, súlyos betegség következménye, illetve tünete lehet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy időben tegyünk a torokfájás ellen, hiszen így jelentősen lerövidíthetjük a gyógyulás idejét, és megelőzhetjük a torokfájáshoz kapcsolódó, más betegségek kialakulását. Ebben sokat segíthet, ha tisztában vagyunk az okokkal, hiszen ezekhez igazíthatjuk a kezelést.

A torokfájás kiváltó okai

Leginkább a hideg évszakban számíthatunk a torokfájásra, azonban ez nem jelenti azt, hogy máskor nem jelentkezhet. Okozhatja baktériumos (pl. Streptococcus), vagy vírusos (pl. rhinovírus) fertőzés, de lehet a legyengült immunrendszer következménye is. Szintén gyulladást eredményezhet a túl száraz, a túl nedves környezet, vagy az irritáló anyagok belélegzése, A kiváltó okok függvényében a torokfájás lehet krónikus, vagy akut.

Sok esetben azonban a torokfájás más betegségek, illetve állapotok kísérő tüneteként jelentkezik, melyek a következők:

  • Kanyaró;
  • Krupp;
  • Torok plakk;
  • Arcüreggyulladás;
  • Influenza;
  • Reflux;
  • Candida-fertőzés;
  • Toxikus sokk;
  • Skarlát;
  • Mononukleózis;
  • Stressz.

Természetes megoldások torokfájás ellen

Ahhoz, hogy a természetes gyógymódokat hatékonyan alkalmazhassuk a torokfájás ellen, a legfontosabb, hogy rögtön az első, intő jelekre cselekedjünk. Amennyiben tüneteink pár nap után sem enyhülnek, vagy esetleg romlanak, mindenképp forduljunk szakorvoshoz! Nézzük, milyen zöldségek, gyümölcsök, illetve gyógynövények lehetnek segítségünkre a torokfájás ellen.

  • Almaecet: nagyszerű antibakteriális hatásokkal rendelkezik, ezért fogyasztása jelentősen csökkentheti a torokban kialakult gyulladást és ezáltal a torokfájást. Keverjünk 2 evőkanál almaecetet egy pohárnyi langyos vízbe, és lassan kortyolgassuk el, esetleg előtte mézzel ízesítsük. Az almaecettel inhalálhatunk is, vagy szobahőmérsékletű vízbe öntve naponta többször gargarizáljunk vele.
  • Borsikafű: sokan csak ételízesítőként alkalmazzák, pedig igen hatékony a torokfájás ellen is. Főként gargarizáláshoz használjuk fel, 4 gramm borsikafüvet helyezzünk bele 100 ml forró vízbe, majd kihűlésig áztassuk. Ezután szűrjük le, a főzettel gargarizáljunk vagy öblögessünk.   
  • Fahéj: a torokfájás ellen por alakú –vagy reszelt– fahéjból készítsünk főzetet. 2 kávéskanál fahéjat oldjunk fel 200 ml vízben, hogy hatását fokozzuk, ízesíthetjük egy kevés mézzel és egy csipetnyi frissen őrölt feketeborssal. A főzet csökkenti a gyulladást és a torokfájást, valamint megtisztítja a légutakat.
  • Vöröshagyma: jótékony hatásai közismertek, az egyik legerősebb természetes antibiotikum és gyulladáscsökkentő zöldség. Bár húsa is magas vitamin- és ásványianyag- tartalommal rendelkezik, a főzethez a megmosott héját használjuk fel. 200 ml vízhez fél hagyma héját számoljuk. Ha a víz forr, helyezzük bele a hagyma héját, miután kihűlt, a levet szűrjük le. Langyosítva és édesítve fogyasszuk. Mivel a leheletünk rossz lesz tőle, inkább lefekvés előtt kortyolgassuk.
  • Citrom: frissen facsart leve nagyszerű természetes antibiotikum, ennek köszönhető torokfájás elleni hatása. Vízzel keverve, öblögetőként használva fertőtleníti a szájüreget, enyhíti a fájdalmat. Mivel a benne található, immunerősítő C-vitamin hőérzékeny, ha lehet, ne teák, gyógyfőzetek ízesítésére használjuk: friss, buborékmentes vízzel keverve, mézzel édesítve remek egészségjavító limonádét készíthetünk belőle.
  • Eukaliptusz illóolaj: összetevői kiváló csíraölő hatással bírnak. Torokfájás ellen cseppentsünk 3-4 csepp illóolajat egy liter forró vízbe, és legalább 5-10 percig inhaláljunk vele. Öblítésre, gargarizálásra is használhatjuk: oldjunk fel 1-2 csepp eukaliptusz illóolajat 200 ml vízben, és naponta kétszer alkalmazzuk.
  • Édesgyökér: ez a növény szintén csökkenti a torok gyulladását, enyhíti a torokfájást. Ehhez elegendő, ha naponta párszor elrágcsálunk belőle egy kisebb darabkát. Főzetet is készíthetünk belőle: fél liter vízbe helyezzünk 2-3 darab édesgyökeret, majd 10 percig forraljuk. Miközben hűtjük, a főzetbe dobjunk néhány megtépkedett –lehetőleg friss– babérlevelet. Végül szűrjük le, és langyosan, esetleg édesítve fogyasszuk.
  • Majoranna: főleg stresszoldó és nyugtató hatásáról ismert –azon kívül, hogy remek ételízesítő–, de kiváló hurutoldó és köhögéscsökkentő is. Torokfájás ellen kivonatával inhalálhatunk is, vagy készítsünk belőle főzetet: egy bögrényi vízhez 1 teáskanál majorannát használjunk, amelyet a forró vízben 10 percig áztassunk, majd szűrés után, melegen igyuk meg a főzetet.
  • Görögszéna: évszázadok óta alkalmazzák a torokfájás ellen, hiszen remek fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Kiváló öblögetésre és gargarizálásra a következőképpen: 12 gramm görögszénát 125 ml vízzel összeforralunk, 10 perc után leszűrjük, majd langyosan felhasználjuk.
  • Zsálya: az egyik leghatásosabb baktériumölő és fertőtlenítő fűszernövény azon kívül, hogy az emésztést is segíti. A torokfájás elleni főzethez áztassunk 2 teáskanál szárított zsályát egy bögrényi forró vízben. Ha langyos lesz, szűrjük le, és ízesítve azonnal fogyaszthatjuk, de öblögetésre is alkalmas.

Mit mondanak a tudósok?

Iráni kutatók 121, légcsőben történő intubáción átesett páciens részvételével vizsgálták a zöld tea torokfájás elleni hatását. Megállapították, hogy a beavatkozást követő 24 órában elvégzett négy gargalizálással csökkenthetők a fájdalmak.

Tudtad?

A torokfájás gyakori tünet, a statisztikák szerint a betegek 15 százaléka ezzel a panasszal fordul a háziorvosokhoz.

 

Hivatkozások:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0025780/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231494/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943825/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22432746

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8671142

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072726/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5018145/

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email