A fülgyulladás kezelése nem feltétlenül igényli gyógyszerek használatát. Léteznek természetes megoldások is, amelyek hatékonyan és gyorsan enyhítik még a leggyakrabban előforduló középfülgyulladás tüneteit is.
A fülgyulladás egyértelmű és összetéveszthetetlen tünete az egyre erősödő, sajgó fájdalom, ami nyomásra fokozódhat, csúcspontját általában éjszaka éri el. A fülgyulladás kezelése érdekében, tisztában kell lennünk azzal, hogy melyek a fülgyulladás tünetei:
- Fülfájás
- Fülkattogás
- Halláscsökkenés
- Láz
- Rossz közérzet
- Váladék távozik a fülből
A középfülgyulladás kezelése természetes módszerekkel
Ha akkor tör ránk a fájdalom, mikor a patikák már bezártak, vagy az antibiotikumok helyett inkább a természetes megoldásokat részesítjük előnyben, aggodalomra semmi ok: a fülgyulladás kezelése természetes módszerek alkalmazásával, házilag is hatékonyan és biztonságosan megoldható.
- Fokhagyma: a fülgyulladás kezelése a fokhagymával különösen hatékony. Kiváló baktériumölő- és fertőtlenítő hatásokkal rendelkezik, ezért gyorsan enyhítheti a fülgyulladás tüneteit. Ehhez egy kisebb edényben, kevés vízbe forraljunk fel 2-3 nagyobb gerezd fokhagymát. Ha puhára főttek, nyomkodjuk őket szét, adjunk hozzá egy csipetnyi sót, majd a pépet tekerjük gézbe, és helyezzük a beteg fülre. A fülgyulladás kezelése a főzővízzel is lehetséges: fülcseppként használva, a hallójáratba csepegtethetjük, ami nagyszerűen enyhíti a középfülgyulladás tüneteit.
- Olívaolaj: a mediterrán országokban a „nagymama” módszereként tartják számon, azaz fülgyulladás kezelése, a gyógyszerek megjelenése előtt ezeken a vidékeken szinte csak olívaolajjal történt. Az eljárás igen egyszerű: egy felmelegített kiskanálba meglangyosítunk 2-3 csepp olívaolajat –lehetőleg ne edénybe melegítsük, mert hamar felhevül, és megégethet−, majd közvetlenül a fülbe csepegtetjük.
- Kamilla: két különféle módon is alkalmazhatjuk a fülgyulladás kezelése során. Használhatjuk erős főzetét a megszokott „lábasos” inhalálásra főként akkor, ha fülünk erősen váladékozik. A felszabaduló kamillagőz segít feloldani a letapadt zsírokat, megkönnyíti a váladék távozását. A másik módszer a középfülgyulladás panaszainak mérséklésére, hogy a kamillás főzet egy részébe pár csepp olívaolajat keverünk, majd átitatunk vele egy vattadarabot, amit tamponként a beteg fülbe helyezünk.
- Só és rizs: a fülgyulladás kezelése a népi gyógyászatban elképzelhetetlen volt a só és a rizs nélkül. Ehhez szerezzünk be, vagy magunk varrjunk egy kisebb szövetzsákot, majd tegyünk bele durva házi sót és/vagy rizs. Zárjuk le a zsákocskát, és tegyük melegedni a fűtőtestre. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen forró, csak kellemesen meleg. Helyezzük a gyulladt fülre, nagyjából 10 percre.
- Molyhos ökörfarkkóró: szöszös ökörfarkkórónak is nevezik −Verbascum Thapsus−, az egyik leghatékonyabb gyógynövény középfülgyulladásra. Félbögrényi forró vízbe helyezzünk egy teáskanálnyit a virágaiból, keverjünk hozzá egy kávéskanálnyi olívaolajat, és hagyjuk állni legalább egy éjszakán keresztül. A következő naptól kezdve naponta 3-4 alkalommal, egy cseppet tegyünk a beteg fülbe hamarosan megtapasztaljuk, miért annyira népszerű a fülgyulladás kezelésében.
- Lobélia kivonat: bár leginkább dísznövényként lehet ismerős, a gyógynövényboltokban is könnyen beszerezhető a lobélia kivonata. Fertőtleníti a gyulladt fület, csillapítja a fájdalmat, jó hasznát vehetjük a fülgyulladás kezelése során.
- Illóolajok: a fülgyulladás kezelése érdekében javasolt az inhalálás, hiszen a gőz oldja a fülben lerakódott váladékokat, ezáltal tisztítja a hallójáratot, így segítve elő a gyógyulást. Jó szolgálatot tehet a levendula és az eukaliptusz illóolaja: ízlés szerint használhatjuk őket felváltva, de akár egyszerre is.
- C-vitamin: első hallásra furcsának tűnhet, de a fülgyulladás kezelése a helyes táplálkozással kezdődik. Fogyasszunk minél több, lehetőleg friss és nyers C-vitamin-tartalmú élelmiszert: citrusféléket, paradicsomot, paprikát, epret, csipkebogyót, kivit. A C-vitamin támogatja az immunrendszert, ha megfelelő mennyiséget juttatunk belőle a szervezetünkbe nagyobb eséllyel kerülhetjük el a fülgyulladást, ahogyan a gyógyulásunkat is elősegíti.
- Gyulladásgátló ételek: a C-vitamint tartalmazó élelmiszerek mellett számos olyan étel is létezik, amelyek más összetevőknek –elsősorban antioxidánsok– köszönhetik gyulladásellenes hatásukat. Ezek közül a legkönnyebben beszerezhetők a sötétzöld levelű zöldségek, a káposzta, mángold, sóska, spenót. Érdemes ezek mellett csípős paprikát, paradicsomot és olíva bogyót is minél többet fogyasztani, hiszen ezek is segíthetnek a fülgyulladás kezelésekor.
Figyelem: Erős panaszok, illetve gyermekek esetében mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Tudtad?
Ha a fülgyulladás kezelése két héten belül nem hoz eredményt, műtéti beavatkozásra lehet szükség.