A méregtelenítés megszabadítja a szervezetet az egészségre veszélyt jelentő anyagoktól, a káros – elsősorban bélrendszeri – lerakódásoktól, illetve a betegségeket okozó mikroorganizmusoktól (baktériumok, gombák)és élősködőktől. Többféle létezik, ezek között a 10 napos méregtelenítő kúra nyújtja a leggyorsabb eredményt.
„Gyorsan bekapok valamit” – ezzel a gyakran elhangzó mondattal lehetne összefoglalni a modern kor uralkodó étkezési trendjét, amelyben kitüntetett helyen állnakaz adalékokban gazdag, kész- vagy félkész élelmiszerek, az éhséget látszólag pillanatok alatt csillapító rágcsálnivalók és édességek. Nem csoda, hogy az emberek jelentős részében, a helytelen étrend miatt, nagy mennyiségű méreg és salakanyag halmozódik fel, amitől már csak külső segítséggel lehet megszabadulni, hiszen a szervezet öntisztító folyamatai ekkora terheléssel már képtelenek megbirkózni.
Mikor van szükség méregtelenítésre?
A méregtelenítéssel kapcsolatban sem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés fontosságát: a legjobb az lenne, ha az egészséges étrend mellett is, prevenciós jelleggel, évente legalább kétszer, végigcsinálnánk egy alaposabb méregtelenítő kúrát. Különösen ajánlott az őszi méregtelenítés, amivel felkészítjük a szervezetünket a téli hónapok zsírosabb, nehezebb ételeire és a kevesebb mozgásra, míg a tavaszi méregtelenítés során, a mögöttünk hagyott hónapok káros következményeitől szabadulhatunk meg.
Ehhez képest, általában akkor nyúlunk ehhez a megoldáshoz, amikor a tünetek már elhatalmasodtak. Fejfájás, puffadás, ízületi fájdalom, fáradtság, depresszió, álmatlanság, ingerlékenység, gyakori fertőzéses betegségek, és még sorolhatnánk a panaszokat, amelyek arra utalhatnak, hogy sürgősen méregteleníteni kell a szervezetünket. Ha nem lépünk időben, a felhalmozódott mérgek, salakanyagok, káros mikroorganizmusok egyre súlyosabb panaszokat okoznak, többek között megzavarják az anyagcserét, hatásukra kialakulhat a diszpepszia (rossz emésztés) és a diszmikróbia, diszbiózis (a bélflóra egyensúlyának felbomlása).Megfigyelték, hogy a vastagbélben lerakódó salakanyag szinte vonzza a különböző parazitákat https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/parazitak, amik nemcsak felszívják a tápanyagokat, hanem toxinokat is termelnek, szinte megmérgezik a bélflóra probiotikus baktériumait.
Ideális megoldás a 10 napos méregtelenítő kúra
Az intenzív, például az egyébként népszerű, 7 napos méregtelenítő kúra, vagy az ennél is rövidebb ideig tartó programok, felesleges megterhelést jelentenek a szervezet számára, ráadásul korántsem biztos, hogy tökéletes eredményt hoznak. Sokszor még gondokat is okozhatnak, hiszen olyan gyorsan „takarítanak”, hogy a szervezet nem tudja pótolni a méregtelenítések során óhatatlanul eltávozó hasznos anyagokat. Éppen ezért, sokkal jobb megoldást jelentenek a klasszikus, tíznapos kúrák. Ezek ugyanis, a természetes méregtelenítő folyamatokat erősítve, illetve kiegészítve érik el a kívánt hatást, így az eredmény alaposabb és tartós lesz.Ráadásul, a már említett élősködőket is, sokkal nagyobb eséllyel távolítják el.
Mit együnk, mit igyunk?
A 10 napos méregtelenítő kúra kezdetét lehetőleg hét végéreidőzítsük, amikor több időt tudunk szánni arra is, hogy lélekben felkészüljünk a ránk váró kihívásokra. Változtassunk étkezési szokásainkon, iktassunk be étrendünkbe minél több friss – lehetőleg nyers – zöldséget és gyümölcsöt. Vegyünk magunkhoz antioxidáns hatású táplálékot, javasolt a multivitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztása, valamint a C-vitamin fokozott bevitele. A 10 napos méregtelenítő kúra alatt, ügyeljünk emésztőrendszerünk állapotára, segítsük működését természetes, a beleket nyugtató és a mérgeket is megkötő készítményekkel, mint amilyen az Aloe vera ital. Igyunk naponta legalább 2-2 és fél liter (kb. 8 pohárnyi) vizet, gyógyteákat, gyógyfőzeteket ̶méghozzá szigorúan cukor nélkül ̶, illetve 200 ml. frissen facsart gyümölcs- vagy zöldséglevet (alma, répa, görögdinnye). Méregtelenítő és antioxidáns hatásuk miatt,részesítsük előnyben a következő zöldségeket:
-
articsóka,
-
brokkoli,
-
spenót,
-
sárgarépa,
-
paradicsom,
-
de burgonya kivételével – melyet csak mértékkel fogyasszunk –, szinte minden zöldség ajánlott.
A gyümölcsök közül, legyen étrendünkben minél több:
-
kiwi,
-
papaya,
-
mangó,
-
sárgabarack,
-
szőlő,
-
piros színű gyümölcsök – pl. gránátalma, málna, szeder.
Banánt csak kisebb mennyiségben fogyasszunk, és kerüljük az aszalt gyümölcsöket is.
És ami tilos
Amiket a méregtelenítő kúra alatt száműzzük étrendünkből:
-
kész- és félkész ételek,
-
szénsavas üdítők,
-
alkohol,
-
kávé,
-
tej,
-
vaj,
-
érlelt vagy zsíros sajtok,
-
napraforgóolaj.
Fehér cukrot, és fehér lisztet a lehető legkevesebbet fogyasszunk.
Hatékony a Master Cleanse
Az egyik legnépszerűbb 10 napos méregtelenítő kúra a limonádé-vagy citromdiéta, közismert nevén a Master Cleanse. Ezt elsőként Stanley Burroughs írta le, a The Master Cleanser című könyvében. A citrommal történő méregtelenítésnek a lényege, hogy a kúra alatt kizárólag bio juharsziruppal és Cayenne-borssal ízesített limonádét szabad inni. Reggel engedélyezett a limonádé helyett sós víz, este pedig gyógynövény alapú hashajtó tea. Enni semmit sem szabad, azonban létezik a citrom diétának olyan változata, mely ebédre zöldségleves fogyasztását javasolja. A részleteket a citrom diétát ismertető cikkünkben olvashatók.
Még több jó tanács
Együnk magvakat – mandula, lenmag, napraforgómag stb. Szükség van a megemelt proteinbevitelre, mely megelőzi azt, hogy a tíznapos méregtelenítő kúra miatt esetlegesen fellépő proteinhiányt szervezetünk az izomzatból pótolja. Olajokból kizárólag extra szűz olívaolajat használjuk, ügyeljünk arra is, hogy só mindig legyen az ételünkben. Együnk naponta többször keveset – ideális esetben 3 óránként –, a falatokat minden esetben alaposan rágjuk meg. A 10 méregtelenítő kúra nélkülözhetetlen kiegészítője a rendszeres napi testmozgás: ha nem vagyunk csúcsformában, napi 20-30 perc gyaloglás is megteszi. Lényeges, hogy a kúra végeztével az első napokban fogyasszunk könnyen emészthető táplálékokat.
Segítenek az étrend-kiegészítők
Amennyiben a citromdiéta nem nyeri el a tetszésünket, de az étrendváltásnál hatékonyabb módszert keresünk, akkor bátran próbáljuk ki a méregtelenítő étrend-kiegészítőket és gyógyteákat. Arra viszont figyeljünk, hogy kizárólag minőségi terméket fogyasszunk, mielőtt döntünk, tájékozódjunk alaposan. A legjobb, ha elolvassuk mások tapasztalatait, és olyan forrásból vásárolunk, ami megfelelő szakmai támogatást biztosít.
Tudtad?
A 10 napos méregtelenítő kúra bizonyos betegségek esetén nem ajánlott. Ilyen az anémia, a diabétesz és a vese problémák. Szintén ne kezdjünk méregtelenítésbe a terhesség és szoptatási időszak alatt sem.
Forrás:
A Natural Swiss Hu weboldal hozzájárult a tartalom felhasználásához.
A Natural-swiss weboldal hozzájárult a tartalom felhasználásához.