Égő, gyulladt szem | Megoldások kamilla helyett

Égő

Égő szem, szemgyulladás, kötőhártya gyulladás: mindegyik gyakori panasz, amelyeket sokan a „nagymama módszerével”, kamillás borogatás segítségével próbálnak enyhíteni. Ám nem mindig ez a legjobb megoldás előfordulhat, hogy a kamilla alkalmazása még tovább súlyosbítja a tüneteket.


A szemgyulladás igen kellemetlen betegség, amelynek számos oka lehet. Vírus, baktérium, valamilyen allergia, vagy akár a szembe kerülő apró, idegen test is kiválthatja a gyulladásos reakciót. A régi módszert követve, sokan ilyenkor azonnal a kamillás borogatáshoz nyúlnak, azonban nem árt tudni, hogy –főként a pollenallergiában szenvedőknél− a kamilla allergiás reakciót válthat ki: bőrirritációt, súlyosabb esetben kötőhártya gyulladást is okozhat. A kötőhártya gyulladás összetéveszthetetlen tünetei az égő szem, a könnyezés és a viszketés. Ha nem kezelik időben, a szemhéjak megduzzadnak, a szem váladékozni, gennyezni kezd.

Gyógynövények és illóolajok a kamilla helyett

A szemek borogatására a kamillán kívül más gyógynövényekből készített főzeteket is alkalmasak. Ezek egyike az Euphrasia officinalis, az orvosi szemvidító, vagy más néven szemvidítófű. A lublini −Lengyelország− Maria Curie-Sklodowska Biológiai és Virológiai Egyetem Virológia és Immunológiai részlegének in vitro kutatásai szerint, az orvosi szemvidító alkalmazása hatékonyan csökkenti a szemgyulladást, valamint erős fertőtlenítő hatással bír. A borogatás elkészítése rendkívül egyszerű: két kanál orvosi szemvidítót áztassunk be fél liter forró vízbe, nagyjából 10-15 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Ugyanígy készíthetünk főzetet bodzából, vagy lándzsás útifűből. Választhatunk illóolajakat is, keverjünk 2 csepp levendula, rozmaring vagy palmarosa olajat egy pohárnyi langyos vízbe, vagy nyolc csepp citrom olajat 50 ml. vízbe. A borogatáshoz lehetőleg steril gézt használjunk –de megfelel a sminkeltávolító vattakorong, vagy két tiszta zsebkendő is−, arra pedig ügyeljünk, hogy a borogatásokat ne rakjuk egyik szemünkről a másikra. Amikor kihűlt, távolítsuk el, és természetesen dobjuk ki, hiszen minden alkalommal újat kell használni, így elkerülhetjük a visszafertőzést. Naponta legfeljebb háromszor alkalmazzuk a borogatást.

Segítenek a vitaminok és a flavonoidok

A szervezetben végbemenő gyulladásos folyamatok étrendváltással is kezelhetők, illetve akár megszüntethetők. Szemgyulladás esetén, fogyasszunk a szokásosnál nagyobb mennyiségben flavonoidokban gazdag ételeket: szőlőt, sárgabarackot, hajdinát, valamint vörös bogyókat –csipkebogyó, áfonya, stb. Segítenek a béta-karotinban bővelkedő ételek, a naspolya, a sárgadinnye, a görögdinnye, az erdei gyümölcsök, a sárgarépa, a káposzta és a saláta. A szemgyulladás legyőzéséhez az immunrendszer erősítése is szükség lehet, amit a C-vitamin bevitel növelésével, többek között citrusfélék, csipkebogyó vagy kivi fogyasztásával lehet elérni. Szintén hozzájárul a szemgyulladás kezeléséhez az elsősorban finomított növényi olajakban, olajos magvakban, a tojásban, húsokban és teljes kiőrlésű gabonafélékben található E-vitamin, illetve az A-vitamin, amit a belsőségek, a tengeri halak, a tejtermékek, a tojás, a csípős pirospaprika, a petrezselyem, a spenót, a sütőtök, a brokkoli, a sárgabarack és a mangó tartalmaz nagyobb mennyiségben.

Tudtad?

Amennyiben a szemgyulladás valamilyen allergiás reakció következményeként alakul ki, a kezelés alatt kerüljük a tejet és a tejtermékeket. Ezek helyett fogyasszunk inkább szójatejet és tofut. 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email