Mindenható bodza | Gyógyít, méregtelenít és fogyaszt

Mindenható bodza | Gyógyít

Egyik „leggazdaságosabb” gyógyhatású növényünk a bodza – Sambucus nigra –, hiszen tulajdonképpen minden része alkalmas valamilyen betegség, rosszullét vagy kellemetlen tünet kezelésére. Kiváló méregtelenítő, a népi és természetgyógyászatban tavasszal szedett virágát, valamint bogyóját, levelét és háncsát is felhasználják. Szabályozza a bélműködést, segít a zsírok lebontásában így járulva hozzá a fogyókúra sokeréhez.


Kevés gyógyításra alkalmas növényről mondhatjuk el, hogy egyszerre egészséges és finom, ráadásul kellemes az illata, sőt még a gyerekek is szeretik. Ilyen a leginkább elterjedt akár 2-3 méteresre megnövő faszerű Sambucus nigra, azaz a fekete bodza, melynek virágából tea, üdítőital és a palacsintához hasonló bodzafánk, míg bogyójából többek között szörp és lekvár készíthető.

Gyógyító virág

Mivel jelentékeny a C-vitamin tartalma a bodza tavasszal frissen szedett vagy szárított virágából készült főzet kiválóan használható különböző légúti megbetegedések, elsősorban a megfázás, erős köhögés, illetve egyes asztmatikus panaszok gyógyítására. Gazdag flavonoidokban is, ezért a bodza virága nagyszerű méregtelenítő, frissíti a vérkeringést és tisztítja az ereket. Ezen kívül kedvelt alapanyaga a nyugtató, illetve a vizelethajtó teáknak, valamint borogatásként a szemgyulladás ellen is hatásos.

A bodza termése méregtelenít

A bodza termése – csak teljesen érett állapotban szabad szüretelni az éretlen bogyók ugyanis a szénhidrát, proteinek, flavonoidok, rostok, tanninok, pektineket, valamint szerves savak és nyomelemek mellett meglehetősen nagy mennyiségű ciánt is tartalmaznak – igazi egészségbomba: bővelkedik ugyanis káliumban, kalciumban, nátriumban, foszforban, vasban, magnéziumban, rézben és cinkben. Jócskán találhatunk benne A-, C- és B1-, B2-, B3-, B5-, és B6-vitamint, ahogyan aminosavakban is rendkívül gazdag. Jó szolgálatot tehet fejfájás, sőt migrén esetén, alkalmazható makacs ideggyulladások és álmatlanság kezelésére. A bodza virága mellett bogyója is hashajtó- és méregtelenítő hatású, kombinált főzetükkel sikeresen orvosolható az érelmeszesedés. A teakeverék elkészítéséhez 100 gramm virágot és ugyanennyi bogyót két liter vízben felforralunk, amikor teljesen kihűlt jól átszűrjük, majd naponta három pohárral három héten keresztül kúraszerűen fogyasztjuk!

Még a háncsa és levele is egészséges

A bodzafa háncsa – a fa szürke kérge alatt található réteg – sokféleképpen felhasználható egészségünk érdekébe főleg vízhajtóként, illetve idegi fájdalmak, köszvény és hólyag megbetegedések kezelésére is hatékony segítség. Teaként használva enyhíti a tachycardia (gyors szívverés, szívritmuszavar) tüneteit, ehhez 200 gramm háncsot először néhány napig lehetőleg jó minőségű vörösborban érleljük, leszűrés után újabb pár napig állni hagyjuk. Naponta két-három pohár elfogyasztása hozzájárul a szívverés normalizálásához. A bodza levele remek szövetségesünk lehet az aranyér elleni harcban: a mozsárban összetört vagy ledarált és vékony gézrétegbe csomagolt leveleket közvetlenül az érintett területre rakjuk! A fogtályog panaszait is enyhíthetjük vele, ha a szétzúzott maréknyi friss levélből, egy kanál ecetből és csipetnyi sóból készített pépet gézbe tekerve pár órára a beteg részre helyezzük.

Fogyókúra bodzával

A bodza terméséből préselt lé nem csupán kellemes ízű, hanem enyhe hashajtó is, segít szervezetünknek megszabadulni a salak- és méreganyagoktól. Rosttartalma és a szerves savai szabályozzák a bélműködést, hozzájárulnak a felgyülemlett zsírok lebontásához. A fogyókúra szempontjából különösen előnyös tulajdonságai még hangsúlyosabban jelentkeznek, ha éhgyomorra és a főétkezések között fogyasztjuk: kétkanálnyi bodzalé természetes ásványvízhez, vagy natúr joghurthoz adagolva hozzájárul a fogyókúra sikeréhez.  

És még egy jó tanács: 1 kanál bodzavirágból készült szörp 1 pohár vízhez keverve szinte azonnal elveszi az éhségérzetet!

Vigyázat!

A fekete bodza közeli rokona a gyalogbodza (Sambucus ebulus), amelynek bogyói hasmenéssel és hányással járó általában enyhe lefolyású mérgezést okozhatnak. Küllemre szinte teljesen megegyezzek, a leginkább szembetűnő különbség a két növény között, hogy a gyalogbodza legfeljebb másfél méter magasra nő. Levele hosszúkás és nem gömbölyded, virága kellemetlen illatú, szintén fekete termései pedig felfelé állnak.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email