Fűszerek megfázására és hasfájásra

Fűszerek megfázására és hasfájásra  1

A fűszerek döntő többsége gyógynövény is, amelyek jól használhatók a leggyakoribb téli megbetegedések, a nátha, a megfázás és az influenza, valamint más légúti fertőzések ellen. Ha pedig tél, a vitaminhiányos, nehéz táplálékok fogyasztása miatt gyakorta kialakuló emésztőrendszeri panaszok kezelésekor is segíthetnek a gyógyhatású fűszerek.


A fűszerek nem csak ízletesebbé és illatosabbá teszik ételeinket: legtöbbjük számos gyógyhatással is rendelkezik. Segítségünkre lehetnek a téli időszakban különösen gyakori nátha, megfázás, illetve az influenza kezelésében, ahogyan érdemes kipróbálni egyes fűszereket akkor is, ha emésztési problémákkal kell megküzdenünk. Télen, az ünnepek alatti nagy evések után jelentkező, illetve általában a leghidegebb hónapok vitaminszegény és zsíros, nehéz étrendje miatt kialakuló hasfájást, gyomorgörcsöket, székelési zavarokat is hatékonyan enyhítik az egyszerű, bármelyik háztartásban megtalálható fűszerféleségek. 

Kapor (Anethum graveolens): többek között méregtelenítő, vízhajtó és görcsoldó hatású, ezért rendkívül jól alkalmazható görcsös gyomorrontás esetén. Nyugtat és csillapítja a fájdalmat, aktiválja az emésztőnedvek kiválasztását és serkenti a bél perisztaltikus mozgását. Utóbbi tulajdonságainak köszönhetően a kapor enyhíti a székrekedést, gyorsítja a székletürítést. Ráadásul a Bioscience, Biotechnology and Biochemistry folyóiratban megjelent tanulmány szerint, a kapor erős gyulladáscsökkentő is, ami szintén hozzájárul az emésztési zavarok kezeléséhez.

  • Hogyan készítsük?

Helyezzünk egy bögrébe egy csipetnyi kapormagot és töltsünk rá forró vizet. Fedjük le a bögrét, és hagyjuk állni öt percet. Szűrjük le, esetleg ízesítsük egy kiskanál mézzel. Kortyolva, melegen fogyasszuk.

Fahéj (Cinnamomum): Erős antioxidáns, stimulálja a vérkeringést, csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintjét. Serkenti a megfelelő emésztést, hatékonyan szünteti meg a hasmenést és a felfúvódást. Kiváló fertőtlenítő és baktériumölő hatásokkal is bír, stimulálja az immunrendszert, ezért influenza vagy megfázás esetén fogyasztása kifejezetten áldásos lehet. Ezt bizonyítja az is, hogy a keleti orvoslásban, a hideghez fűződő megbetegedések kezelésére alkalmazzák, mivel „melegítő” és enyhén izzasztó hatású, az ókori rómaiak pedig a meghűlés és köhögés ellenszereként ismerték. Érdekesség, hogy a népességet megtizedelő 1918-as spanyolnátha járvány ideén a fahéjgyárakban dolgozók szinte immunisak voltak a vírusra.

  • Hogyan készítsük?

Torokfájdalom, megfázás, influenza esetén keverjünk össze egy csészében 1 kiskanál mézet, 3 kiskanál őrölt fahéjat, valamit egy csipet fekete borsot. Forraljuk fel, majd rögtön vegyük le a tűzről és minél melegebben fogyasszuk. Amennyiben az ünnepi vacsorák által okozott gyomorfájást szeretnénk megszüntetni, egy csészényi lobogó vízbe dobjunk egy darab fahéj rudat. Tíz percig forraljuk, melegen, étkezés után fogyasszuk.

Gyömbér (Zingiber officinal): kiváló szövetséges megfázás és torokfájás esetén. Antibakteriális, nyákoldó hatású, csillapítja a makacs köhögést. Serkenti az emésztést, fájdalomcsillapító és görcsoldó.

  • Hogyan készítsük?

Tisztítsuk meg a gyömbért, és szabadítsuk meg a héjától. Pár kisebb kockát forraljunk össze 2,5-3 dl vízzel néhány percig. Ízesíthetjük mézzel. 

Kurkuma (Curcuma longa): gyulladáscsökkentő, elősegíti az immunrendszer helyes működését. Stimulálja az emésztést, valamint megszünteti a máj- és epeproblémák miatt kialakuló kellemetlen tüneteket.  

  • Hogyan készítsük?

Egy bögrényi vizet felforralunk, majd beleteszünk egy kiskanálnyi frissen reszelt kurkumát, egy szelet citromot és egy teáskanálnyi mézet. Lassú tűzön, 15 percig főzzük, majd leszűrjük, és melegen fogyasztjuk.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email