A bélférgesség gyermekkorban különösen gyakori, ennek ellenére szinte tabu témának számít, senki nem beszél róla szívesen. Pedig, egyáltalán nem szégyellnivaló, hiszen bárkivel előfordulhat parazitafertőzés.
Mindenekelőtt azt kell tisztázni, hogy a bélférgesség gyermekkorban egyáltalán nem egyenlő a személyi higiénia hiányával. Már csak ezért sem kell attól tartani, hogy az orvos a szülőket okolja a parazitafertőzés miatt. Sokan pedig éppen ezért nem fordulnak szakemberhez, amivel gyermekük egészségét veszélyeztetik. A bélférgességnek ugyanis súlyos következményei lehetnek, arra pedig felesleges várni, hogy a paraziták időben egyszerűen elpusztulnak. Éppen ellenkezőleg, az élősködők folyamatosan szaporodnak, és egyre több bajt okoznak.
Bélférgesség kialakulásának okai
Mindenhol csúsznak-másznak, gyakran érintkeznek állatokkal, és persze álladóan megkóstolnak mindent: ők azok, a jellemzően kisgyermekek, akiknél a leggyakrabban kialakul a bélférgesség. Ebből is látható, hogy a fertőzésnek nincs feltétlenül köze ahhoz, hogy a kicsi rendszeresen kezet mos-e vagy mindennap megfürdik. A parazitákat nem véletlenül nevezik láthatatlan gyilkosoknak is, hiszen csak ritkán kerülnek a szemünk elé, ezért azt sem vesszük észre, ha gyermekünket megfertőzik. Ennek kockázatát a következő rizikófaktorok jelentősen növelhetik:
- Nyers ételek: főként a nyers húsok fogyasztásától kell óvnunk a kicsiket, amely a bélférgesség kialakulásának egyik fő oka. De a parazitákat terjeszthetik a mosatlan gyümölcsök, zöldségek is, valamint a romlott ételek.
- Személyes higiénia hiánya: ahogyan már említettük, a bélférgesség gyermekekben sem elsősorban a higiénia hiánya miatt jelentkezik, ugyanakkor a nem megfelelő tisztálkodási szokások növelik a kockázatát. Elég, ha a játszótér után hazatérve nem mosnak alaposan kezet – a legjobb, ha ezt már játék közben néha megteszik –, piszkos kézzel esznek, vagy már fertőzött ember törölközőjét használják. Tanítsuk meg a gyermeknek, hogy mindig az otthonról vitt törölközőt, zsebkendőt, fogkefét használja, és a saját soha ne adja kölcsön másnak.
- Háziállatok: azoktól a házi kedvencektől kell leginkább tartanunk, amelyek kijárnak a lakásból, hiszen a sétáik alatt számos parazitát összeszedhetnek. Ellenőrizessük őket rendszeresen, és neveljük rá a gyermeket, hogy az állatokkal való hancúrozás után akkor is mossanak mindig kezet, ha azt nem követi közvetlenül étkezés. Ne puszilgassák őket, és ne hagyják nyalogatni a kezeiket, játék közben pedig ne nyúljanak a saját szájukba sem.
Bélférgesség fajtái
A leggyakoribb bélférgek a fonalférgek és a galandférgek. Előbbiek családjába tartozik a végbélgiliszta (Entrobius vermicularis) és az orsóféreg (Ascaris lumbricoides), míg a galandférgek közül főként a simafejű galandféreg (Tenia saginata) fertőzheti meg a gyerekeket. Ez utóbbi a gazdatest bélrendszerében kifejlett állapotban elérheti a 3-10 méteres hosszúságot is, ám létezik egy kisebb rokona is, a törpe galandféreg (Hymenolepis nana), amely nem haladja meg a 7-8 millimétert.
Ismerjük meg a tüneteket
Legalábbis eleinte, a bélférgesség gyermekeknél sem produkál jellegzetes tüneteket, a panaszok könnyen összekeverhetők az emésztőrendszeri betegségekkel. Sok szülő először egy kiadós gyomorrontásra gondol, vagy a panaszokat betudja a szezonális megbetegedések, mint például a nátha, a megfázás vagy az influenza velejárójának. Mindenesetre, amennyiben a következő panaszokat tapasztaljuk, gondoljunk arra is, hogy ezeket bélféreg is okozhatja:
- krónikus hasmenés, vagy székrekedés;
- gyakori és túlzott gázképződés, puffadás;
- gyakori szellentés, vagy böfögés;
- rendszeresen jelentkező hányinger, hányás;
- visszatérő gyomorszáj tájéki, vagy alhasi görcsök;
- éhségrohamok és teljes étvágytalanság váltakozása;
- többször előforduló nyálkás vagy véres széklet;
- végbéltájéki viszketés (mely kislányoknál, a folyamatos vakarózás miatt, fertőzéses hüvelygyulladást okozhat).
Ha a bélférgesség hosszabb ideig fennáll, további kísérő tünetek is jelentkezhetnek:
- Bőrproblémák: a viszketésen kívül, amely a kicsik testén bárhol kialakulhat, a bélférgesség következményeként, előfordulhatnak kiütések, krónikus csalánkiütés, de még ekcéma is.
- Hiányállapotok: a paraziták gyakorlatilag eleszik a létfontosságú tápanyagok jelentős részét, ezért az egészség megőrzéséhez szükséges vitaminokból, ásványi anyagokból, nyomelemekből hiány alakulhat ki.
- Krónikus fáradékonyság, izgatottság, vagy kezdeti depressziós tünetek: ezek a hiánybetegségek számlájára írhatók.
- Vérszegénység: sok esetben, szintén a bélférgesség egyik következménye, mivel az élősködők jelenléte miatt, csökken a vas felszívódása.
- Immungyengeség: a paraziták tartós jelenléte felborítja a bélflóra egyensúlyát. Ennek következtében, a gyermek szervezetében elszaporodhatnak a kórokozók.
- Emésztési problémák: a kiegyensúlyozatlan bélflóra miatt az emésztés sem lehet megfelelő, hiszen egyes emésztőenzimeket a bélflóra hasznos baktériumai termelnek.
- Asztma: főként akkor fordul elő, ha rendszeresen belélegzik az Ascaris lumbricoides, Toxocara canis, vagy a Himenolepis nana petéit.
- Gyakori fejfájás: néhány parazita, mint például a Strongylodes stercoralis, az Echinococcus granulosus vagy az Opistorchis felineus jelenléte fejfájást és migrént okozhat.
- Bruxizmus (fogcsikorgatás): leginkább éjjel, alvás közben történik, jellemző ilyenkor a viszkető orr, és az erőlködő köhögés is. Ezt általában azok a bélférgek okozzák, amelyek az epevezetékbe is eljutnak.
- Izgatottság, hiperaktivitás, alvászavarok (mely sokszor rémálmokkal párosul): ilyenkor a legtöbb szülő mindenre gondol, csak a bélférgesség jelenlétére nem. Pedig, egyes paraziták, életciklusuk során áthaladnak a központi idegrendszeren. Ez válhatja ki sok, egyébként nyugodt és kiegyensúlyozott gyermeknél a zavarokat. Néhány esetben egyenesen olyan szinten, mintha a kicsi hirtelen személyiségváltáson menne keresztül.
Mit mondanak a tudósok?
Ötven bruxizmusban szenvedő gyermek, és ugyanekkora számú kontrollcsoport részvételével végeztek vizsgálatot Iránban. A kutatók statisztikailag szignifikáns összefüggést figyeltek meg a patogén paraziták és az alvás közbeni fogcsikorgatás között. A Hanoi Orvosi Egyetem 400 általános iskolás bevonásával készült kutatása pedig arra jutott, hogy a fonalférgek közé tartozó Trichuris jelenléte, duplájára növeli a vérszegénység kockázatát.
Figyelem!
Nagyon fontos, hogy amennyiben gyermekünk étkezési szokásaiban, bélműködésében tartós változások állnak be, vagy viselkedési problémák adódnak, ne halogassuk a kivizsgálást. Ma már számos gyógyszer és táplálékkiegészítő áll rendelkezésünkre a bélférgesség megszüntetésére. Sőt, utóbbiak között léteznek olyanok is, amelyekkel megelőzhetjük a parazitafertőzést.
Források: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18042534 https://vital-magazin.hu/fogaszat/fogcsikorgatas-bruxizmus