A bélrendszerünkben felhalmozódó toxinok és a káros salakanyagok számos egészségügyi panasz kiváltói lehetnek. Ezért ajánlott a rendszeres béltisztítás, aminek egyik hatékony és természetes módja a béltisztító tea fogyasztása.
Emésztőrendszerünk akkor működhet megfelelően, ha bélrendszerünket rendszeresen kitisztítjuk. Erre szolgál a béltisztító tea fogyasztása, amivel alaposan, mégis kíméletesen távolíthatjuk el a káros lerakódásokat. Ráadásul ez a módszer a méregtelenítésen és béltisztításon kívül is számos jótékony hatást gyakorol szervezetünkre.
Mikor kezdjük el a béltisztító tea fogyasztását?
Erre a kérdésre roppant egyszerű a válasz. Ha nincsenek panaszaink, tavasszal és ősszel, néhány hétig érdemes naponta béltisztító teát inni. Tavasszal azért, hogy eltávolítsuk a téli időszakban óhatatlanul lerakódó mérgeket, míg az őszi béltisztítással tulajdonképpen felkészítjük bélrendszerünket a következő hónapokban várható nagyobb megterhelésre. Ha a béltisztítás szükségességére utaló panaszaink jelentkeznek, azonnal kezdjük el a kúrát. Ezt azonban nem érdemes megvárni, hiszen a béltisztító tea alkalmazásával, természetesen és a lehető legkisebb terhelés mellett előzhetjük meg a toxinok okozta kellemetlen tüneteket.
Tünetek, amikor segíthet a béltisztító tea
Ha nem is mindig egyértelműek, a béltisztítás szükségességére számos jel figyelmeztet. Ezek közül a leggyakoribbak a következők:
-
fáradékonyság,
-
gyakori puffadás,
-
krónikus hasmenés és/vagy székrekedés,
-
rossz emésztés,
-
visszatérő fejfájás,
-
emésztési problémák,
-
szezonális fertőzések gyakori „elkapása”,
-
bőrproblémák,
-
erőteljes testszag,
-
fénytelen, töredezett haj.
Ne feledjük, hogy a fenti tüneteket nemcsak a bélrendszerben felhalmozódó mérgek, káros salakanyagok válthatják ki. A béltisztító tea jó eséllyel akkor segíthet, ha panaszaink hátterében nincsen ismert betegség vagy szervi elváltozás. Amennyiben tudunk ilyen problémáról, a méregtelenítés és béltisztítás otthoni elvégzése előtt konzultáljunk orvosunkkal.
Immunrendszer és béltisztítás
Immunrendszerünk közvetlen kapcsolatban van a bélflóránkkal, elég csak arra gondolni, hogy az immunsejtek 70 százaléka a vastagbélben található. Amikor a káros lerakódások miatt, a bélflóra egyensúlya felborul, azaz megnő a kóros baktériumok aránya, ezt testünk azonnal megsínyli, hiszen gyengül a védekezőképessége. A béltisztító tea kúraszerű alkalmazása így közvetve a bélflóra egészségének, és az immunrendszer hatékonyságának visszaállításához, illetve megőrzéséhez is hozzájárul.
Béltisztítás házilag: melyik teát válasszuk?
Többféle béltisztító tea közül választhatunk, ezek hatása általában nagyon hasonló, éppen ezért leginkább az ízlésünk alapján dönthetünk. Ne felejtsük, hogy önmagában a tea fogyasztása nem elegendő. egészségünk érdekében változtassunk étrendünkön, együnk minél több rostos élelmiszert, igyunk napi 2-2,5 liter tiszta vizet, mozogjunk minden nap legalább fél órát. Kerüljük az adalékanyagokban bővelkedő, kész- és félkész ételeket, a zsíros, nehéz fogásokat, a fehér cukrot és a fehér lisztet. Ha így teszünk, és rendszeresen, de legalább kúraszerűen fogyasztunk béltisztító teát, az eredmény biztosan nem marad el. Lássunk most néhányat a legfontosabb béltisztítók közül, amelyek ráadásul több irányból is támogatják szervezetünk egészséges működését.
Articsóka. Sokan a kemény leveleit, fás szárát kidobják, pedig ezek feldarabolva, napon szárítva, kiváló alapanyagai a béltisztító teának. Nemcsak a bélredőkben megrekedt salakanyagokat távolítják el, hanem megszüntetik a rossz emésztéssel járó kellemetlen puffadást, szélgörcsöket is. Ezen kívül, hála különleges összetételének, az articsóka főzete pótolja az ürítéssel elveszített fontos ásványi anyagokat és vitaminokat.
Csalán. Az egyik legrégebben alkalmazott gyógynövény, nagyszerű immunerősítő, bővelkedik vitaminokban és tápanyagokban. Erősíti az immunrendszert, bővelkedik A-, C-, és K-vitaminban, szilíciumban, foszforban, kalciumban, magnéziumban, mangánban, és káliumban. Nem csak kiváló has-, és vízhajtó, de tisztítja a veséket, megszabadíthat a vesekőtől, erősíti a májat. Ezek a tulajdonságai kiváltságos helyre emelik a csalánt, hiszen nemcsak a béltisztító tea szerepét töltheti be, de szinte az összes fontos kiválasztó szervet méregteleníti, ezzel felgyorsítja a természetes megtisztulási folyamatokat.
Gyermekláncfű. Elterjedt „gyomnövény”, amellyel szinte bárhol találkozhatunk. Gyökerei és levelei bővelkednek keserűanyagokban, ezek erősítik a májfunkciókat, stimulálják a vesék helyes működését, és hozzájárulnak a természetes béltisztításhoz. Bővelkednek a szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban. Ezen kívül a gyermekláncfű főzete segíti a lerakódott zsírok távozását, hatékony segítőtársa a különféle fogyókúráknak.
Kamilla. Nyugtató hatását az emésztőrendszerben is kifejti, miközben az egyik leghatékonyabb béltisztító. Kiváló székletlazító, elősegíti a rendszeres, és alapos ürítést, csillapítja az irritált, gyulladt bélnyálkahártyát. A kamilla hatékony fertőtlenítő, hozzájárul a sebgyógyuláshoz, valamint az egyik legjobb természetes altatószer. Csökkenti a stressz és az idegesség tüneteit, ezzel is óvja a bélrendszer egészségét. Tökéletes gyomor és béltisztító tea készíthető belőle.
Köménymag, édeskömény. Amennyiben a felhalmozódott salakanyagok és toxinok miatt, túlzott bélgáz termelődéstől szenvedünk, ami puffadást, alhasi görcsöket, böfögési- és szelelési ingert válthat ki, ennek a két növénynek, és különösen az édeskömény a főzete, könnyedén és gyorsan megszabadíthat a kellemetlen tünetektől.
Mályva. Szabályozza a bélműködést, hatékonyan, ugyanakkor gyengéden fertőtlenít, ezért bélproblémák esetén (pl. IBS) is nyugodtan, irritációk nélkül alkalmazható.
Varjútövis. Ennek a növénynek a kérge javítja a bélmozgásokat, támogatja a széklet és a méreganyagok maradéktalan távozásához, szabályozza az ürítés rendszerességét. Enyhe hashajtóról van szó, hosszan tartó alkalmazása sem okoz kárt az érzékeny bélnyálkahártyában.
Ha a tea nem elég
Előfordulhat, hogy gyorsabb eredményre törekszünk, és nincs türelmünk kivárni a kúra eredményét, vagy egyszerűen nem tudunk naponta több alkalommal teázni. Ilyenkor érdemes béltisztító étrend-kiegészítőt is szedni, így téve teljessé az otthoni béltisztítást.