Hiába egészséges a banán, a diétázók közül sokan mégis elutasítják, mert úgy gondolják, hogy túl sok szénhidrátot, és cukrot tartalmaz. Pedig a banán számos betegség megelőzésében és kezelésében is szerepet kaphat: segít a gyomorégés, a reflux leküzdésében, csökkenti a vesekő, a végbélrák, valamint a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát. Kifejezetten ajánlott a vékonyabb testalkatú gyermekek számára.
Kevésbé közismert, hogy a banán legalább annyira egészséges, mint amilyen népszerű, hiszen számos jótékony, egészségvédő összetevőt tartalmaz. Teljesen hiányoznak belőle a nagyobb mennyiségben fogyasztva érelmeszesedést okozó telített zsírok, és az LDL (rossz) koleszterin. Gazdag viszont vitaminokban, növényi rostokban –egy banán elfogyasztása a napi rostszükséglet 16 százalékát fedezi– és ásványi sókban, különösen a káliumtartalma figyelemreméltó.
Egy átlagos méretű banánban –nagyjából 125 g− található:
- 30 g szénhidrát
- 1 g fehérje
- 3 g növényi rost
- 75 g víz
- Fajtától függően 80-110 kalória
Kiemelkedő élettani hatásait annak is köszönheti, hogy nagy mennyiségben tartalmaz A-vitamint, B2-vitamint, B3-vitamint, B9-vitamint, C-vitamint, valamint vasat, magnéziumot, mangánt, kalciumot és foszfort. Egyetlen banán elfogyasztásával a napi ajánlott káliumbevitel ötödét vihetjük be a szervezetünkbe.
Javítja a memóriát védi a szívet
A banánban található glucidoknak –szénhidrátot tartalmazó szerves vegyületek− alacsony a glikémiás indexe, ezért alkalmanként és kis mennyiségben cukorbetegeknek is ajánlott. Az I. típusú diabéteszes betegeknél csökkentik a vércukor mennyiségét a vérben, míg a II. típusú cukorbetegek esetében szabályozzák a vércukorszintet, a lipidek mennyiségét és az inzulintermelést. Mivel remek savlekötő tulajdonságokkal rendelkezik, így a banán enyhíti a gyomorégés és a reflux tüneteit is. Triptofán tartalmának köszönhetően kiváló memória- és hangulatjavító, magas vastartalma révén stimulálja a hemoglobintermelést, ezért a vérszegénység leküzdésében is hatékony segítségnek bizonyulhat. A banán az egyik legfontosabb káliumforrás, rendszeres fogyasztása egészséges szinten tartja a vérnyomást, valamint hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések, elsősorban a szívinfarktus és az ischaemiás szívbetegség megelőzéséhez. Szívvédő hatását tovább erősíti magas rosttartalma!
A kálium ezen kívül elősegíti a csontsűrűség megőrzését, valamint lassítja az idősödéssel összefüggő izomtömeg vesztést. Jótékonyan hat a vesékre, csökkenti a vesekő, a végbélrák, valamint a felnőtt korban előforduló leukémia kialakulásának esélyét. A New England Journal of Medicine lapban megjelent tanulmány megállapította, hogy a káliumban gazdag ételek, köztük a banán, fogyasztása 40 százalékkal mérsékli a stroke miatti halál bekövetkezésének rizikóját. A Johns Hopkins University kutatói azt javasolják, hogy mindenki egyen naponta öt banánt, ezzel ugyanis csökkenteni lehet a magas vérnyomást. Hasonló eredményre jutottak a dél-indiai Kasturba Medical College kutatói. A Current Science folyóiratban publikált kutatási eredményekből kiderül, hogy a banán természetes vegyületei a vérnyomáscsökkentő gyógyszerekhez hasonló hatást fejtenek ki, ugyanakkor nem okoznak szédülést vagy más kellemetlen mellékhatásokat. A kutatásban bevont önkéntesek egy héten át napi két banánt ettek, vérnyomásuk átlagosan tíz százalékkal csökkent.
Fogyókúrára is használják
A banánban bőségesen megtalálható rostok teltségérzetet okoznak, segítik az emésztést és javítják a természetes bélmozgást, ezáltal hozzájárulnak a méregtelenítéshez, a béltisztításhoz, illetve bizonyos mértékig a súlyvesztéshez. Ezen a felismerésen alapul a reggeli banándiéta, mely egyre népszerűbb a fogyókúrázók körében. Bár a banánnal komolyabb mértékű fogyást nem könnyű elérni, fogyasztása különösen ajánlott egy fárasztó nap után: cukortartalma gyorsan normalizálja a vércukorszintet, és energiával tölt fel.
Tudtad?
Azok a gyermekek, akik minden nap esznek banánt, sokkal kisebb arányban szenvednek asztmában.
Banánt tartalmazó, diétázók számára is ajánlott édességek receptjei itt olvashatók.