Rossz az emésztése, vércukorproblémákkal küzd, magas a koleszterinszintje? A zabpehely, illetve a zabpelyhet tartalmazó ételek segíthetnek enyhíteni a panaszait. Íme, néhány olyan zabpehely recept, amelyek segítségével otthon is könnyen és gyorsan készíthet egészséges ételeket.
A zabpehely az egyik „leghálásabb” élelmiszer alapanyag, hiszen állagának és semleges ízének köszönhetően számtalan ételhez hozzáadhatjuk. És, ami még fontosabb, a zabpehely áldásos hatásait feldolgozva sem veszíti el. Könnyebbé teszik a nehezebb fogásokat, lassítja az étkezések utáni vércukorszint-emelkedést, valamint feltölt energiával. Ehhez elegendő naponta 5-10 dekagrammot bevinni a szervezetünkbe, amiben a zabpehely receptek segítségével még egyszerűbben megtehetünk.
Négy zabpehely recept, egy teljes menü
Spenótos zabpehely gombócok /Előétel/
Hozzávalók:
- 200-250 g zsenge, friss spenót;
- 2 ek szójatejszín;
- 3 ek zabpehely;
- teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérbél (amennyi szükséges);
- 1 db tojás;
- só;
- curry;
- kenyérmorzsa;
- a sütéshez olaj (amennyi szükséges).
Elkészítése:
- A spenótot alaposan megmossuk, és serpenyőben egy kevés vízzel, alacsony hőfokon lepároljuk. A tojást felverjük, összekeverjük a zabpehellyel és a tejszínnel.
- A kész spenótot hagyjuk kihűlni, majd alaposan kinyomkodjuk belőle a vizet, és felaprózva a keverékünkhöz adjuk, sózzuk és fűszerezzük. Hozzáadunk annyi, kis darabra szedett kenyérbelet, hogy a keverékkel összevegyítve kompakt, de rugalmas masszát kapjunk, amelyből kisebb gombócokat formálunk. Ezeket meghempergetjük a kenyérmorzsában, majd forró, bő olajban kisütjük. Kínálhatjuk koktélparadicsommal, kevert bébi spenót salátaágyon vagy grillezett zöldségekkel is.
Zabpelyhes zöldségleves /Első fogás/
Hozzávalók:
- 50 g zabpehely;
- 1 db kisebb vöröshagyma;
- 150 g sárgarépa;
- 50 g zellerszár;
- 100 g póréhagyma;
- pár kanálnyi sűrített paradicsom, vagy paradicsomszósz;
- 2-3 ek reszelt (lehetőleg parmezán) sajt;
- pár csipet kakukkfű;
- egy kevés majoránna;
- víz;
- só;
- bors;
- extraszűz olívaolaj.
Elkészítése:
A zabpehelyhet 2 órára beáztatjuk fél liter szobahőmérsékletű vízbe, majd lassú tűzön, két órán keresztül főzzük. A hagymát és a többi zöldséget megtisztítjuk és felaprítjuk, kevés olajon hirtelen pirítjuk, majd mérsékelt lángon, fedő alatt, gyakori kevergetés mellett 10 percig dinszteljük. Hozzáadjuk a paradicsomszószt és ízlés szerint vizet (attól függően, mennyire szeretnénk sűrű levest), és még 10 percig főzzük. Végül összekeverjük a főtt zabpehellyel, és sajttal megszórva tálaljuk.
Babos-zabpelyhes álhamburger /Második fogás/
Hozzávalók:
- 200 g főtt bab;
- 150 g zabpehely;
- 100 g zsemlemorzsa;
- 200 ml zöldségleves szűrt leve;
- só;
- ízlés szerinti fűszerek (bors, köménymag, porított fokhagyma, stb.);
- extraszűz olívaolaj.
Elkészítése:
- Keverjük össze a zabpelyhet a sóval és a fűszerekkel, majd öntsük rá úgy a meleg leves levét, hogy teljesen elfedje. A főtt babot nyomjuk szét pépesre egy villa segítségével, adjuk hozzá a zabpehely masszához 80 g zsemlemorzsával, és addig forgassuk, míg homogén masszát nem kapunk. Kezünkkel formázzuk hamburger alakúvá, forgassuk meg a maradék prézliben, és süssük ki olajban. Tálalhatjuk hagyományos hamburger szendvicsként, sültburgonyával, vagy salátával, paradicsommal.
Csokis zabpehely keksz /édesség/
Hozzávalók:
- 180 g zabpehely;
- 100 g mandulaliszt;
- 80 g kukoricaolaj;
- 80 g finomítatlan nádcukor;
- 1 ek cukrozatlan kakaópor;
- 1 kk porélesztő;
- 1 tk szójatej;
- 1 csipetnyi só.
Elkészítése:
Turmixoljuk össze a zabpelyhet, és keverjük el alaposan a többi hozzávalóval, majd hagyjuk állni 12 órán keresztül. A masszából készítsünk nagyjából 20 g súlyú golyócskákat, ezeket helyezzük egy tepsibe, amibe korábban megvajazott sütőpapírt raktunk. A golyókat enyhén, egyenletesen lapítsuk ki. Előre melegített sütőben, 180 fokon sütjük nagyjából negyed órán keresztül. Kihűlve, gyümölcs darabokkal, vagy vanília fagylalttal kínáljuk, de tea mellé is kiváló.