Javítja az emésztést, erősíti az immunrendszert, megszépíti a bőrt, megóv a fertőzésektől – de, nemcsak jótékony hatásai, hanem kellemes íze miatt is együnk rendszeresen metélőhagymát vagy más néven snidlinget. Azoknak is kiváló, akik egyébként ódzkodnak a hagymafélék erős illatától! Mutatunk néhány könnyen elkészíthető metélőhagyma receptet, amiket mindenkinek érdemes kipróbálnia.
Tavasztól, késő őszig juthatunk hozzá a friss metélőhagymához (snidling), amit akár az erkélyen vagy az ablakban, mi magunk is termeszthetünk. Nem kell hozzá más, mint egy nagyobb balkonláda, és egy kis törődés. Ha a nyár közepén érő magjait összegyűjtjük, a következő évben sem kell lemondanunk róla. Együk gyakran, hiszen rendkívül egészséges, a hagymafélék legtöbb jótékony hatásával rendelkezik, ugyanakkor az íze és illata egyáltalán nem tolakodó. Nem véletlen, hogy a metélőhagyma az egyik legnépszerűbb fűszernövényünk, ami egészségvédő tulajdonságainak zömét feldolgozva sem veszíti el.
Képviselőfánk sósan (előétel)
Hozzávalók:
-
250 g kenhető sajt;
-
½ csokor metélőhagyma;
-
½ csokor petrezselyemzöld;
-
1 ek olívaolaj;
-
6-8 db képviselőfánk (cukor nélkül a bolti is tökéletes, de lehetőleg teljes kiőrlésű lisztből készítettett válasszunk);
-
só, bors, ízlés szerint.
Elkészítés:
Először a tölteléket készítjük el: a krémsajtot nyomkodjuk össze egy villával, majd keverjük össze a sóval, a borssal és az olívaolajjal. Egy kézimixer segítségével aprítsuk krémesre a megtisztított, felaprított petrezselymet és a metélőhagymát (adhatunk hozzá pár csepp olajat). Ha kész, alaposan keverjük össze a krémsajttal. Hogy a tálalást vonzóbbá tegyük, két megoldást választhatunk: a fánkok oldalát kiszúrjuk, és egy nyomózsákkal megtöltjük a tésztákat. De ketté is vághatjuk a fánkokat, majd egy habzsák segítségével (lehetőleg csillag alakú formázót választva), ráhalmozzuk a tölteléket. Díszíthetjük apróra vágott metélőhagymával, petrezselyemmel, a húsrajongók megszórhatják vékony csíkokra szelt, pirított sonkával is.
+ egy tipp: ha nagyon sietünk, a fánk helyett az alap lehet pirított kenyér is, viszont hagyjuk enyhén kihűlni, vagy a metélőhagymás sajtkrém megolvad, és eláztatja előételünket.
Burgonyasaláta metélőhagymával (köret)
Hozzávalók:
-
800 g burgonya;
-
2 ek felaprózott metélőhagyma;
-
125 g sovány joghurt;
-
1 tk mustár;
-
2 ek majonéz;
-
1 tk apróra vágott petrezselyem;
-
só, fehérbors, ízlés szerint.
Elkészítés:
A burgonyát héjával, sós vízben megfőzzük, hámozzuk, majd felkarikázzuk. A joghurtot, a mustárt, a majonézt összekeverjük a sóval, a borssal, és a langyos burgonyaszeletekre öntjük, óvatosan keverjük. Fél órára, lefedve, a hűtőbe rakjuk, hogy összeérjen. Tálalás előtt összekeverjük a feldarabolt metélőhagymával, és meghintjük a petrezselyemmel. Vegetáriánusok fogyaszthatják főételként, de ez a saláta kiváló kísérője lehet párolt halaknak, vagy sovány, tepsiben sült húsoknak is.
Metélőhagymás tonhal golyócskák (főétel, vagy borkorcsolya)
Hozzávalók:
-
160 g dobozos natúr, vagy olívaolajos tonhal (lecsepegtetett mennyiség);
-
2 vékony szelet teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, vagy feldarabolt péksütemény;
-
1 db tojás;
-
2 ek felaprózott metélőhagyma;
-
kevés kenyérmorzsa;
-
kevés extraszűz olívaolaj;
-
víz;
-
só, bors, ízlés szerint.
Elkészítés:
A száraz kenyérbelet nedvesítsük meg kevés langyos vízzel, majd alaposan csavarjuk ki, és keverjük össze a szétnyomkodott tonhallal, metélőhagymával, sóval, borssal és a tojással, amíg sima masszát nem kapunk. Benedvesített kézzel formázzunk belőle kis golyókat, amiket meghengergetünk a kenyérmorzsában, majd egy tányérra helyezzük őket pihenni. Tíz perc elteltével forrósítsuk fel a sütéshez eltett olajat, és folyamatos forgatással süssük aranyszínűre a golyócskákat. Ha készek, helyezzük őket papírtörlőre, és itassuk fel a felesleges olajat/nedvességet. Friss, vegyes zöldségekkel kínáljuk, melegen, vagy langyosan.
+ egy tipp: a maradék golyócskák remek nasinak bizonyulhatnak (akár hidegen is) kirándulások, utazások alkalmával.
Metélőhagyma aromás olívaolaj (öntet)
Hozzávalók:
-
½ l olívaolaj;
-
1 ek nagy szemű só;
-
1 nagy csokor metélőhagyma.
Elkészítés:
Egy nagyméretű befőttes üveg aljára elhelyezzük a sót, rá a megmosott, megszárított metélőhagymát, majd ráöntjük az extraszűz olívaolajat. Hűvös, sötét helyen, szorosan lezárva 15 napig érleljük, minél tovább „tartjuk”, annál erőteljesebben érvényesül a metélőhagyma íze. Az érlelés után leszűrjük, majd kisebb üvegekbe töltjük, és a hűtőben tároljuk. Remekül ízesíthetünk vele frissen sült húsokat, halakat, grillezett zöldségeket, de pár cseppet öntve belőle a lábosba, az „unalmas” zöldségleveseket is felfrissíti.
+ egy tipp: különleges ajándékként is felhasználhatjuk, ha egyedi üvegcsékbe töltjük. Lezárás előtt helyezzünk az üvegbe pár szál friss, megmosott metélőhagyma virágot, és az üveg nyakára egy személyes címkét. Ne feledjük: a metélő hagyma virága nemcsak szép, hanem biztonsággal fogyasztható is.