A szezámmag egészségre gyakorolt jótékony hatásait már évezredekkel ezelőtt ismerték. Külsőleg is előszeretettel alkalmazták, a szezámolaj ugyanis kiváló bőrvédő és ápoló: hidratál, véd a nap káros sugaraitól, antibakteriális hatású, valamint lassítja a hámszövetek öregedését. Különösen ajánlott a száraz bőr ápolására.
A szezám –Sesamus indicum− Indiából származó 80-100 cm magas, lágyszárú, évelő növény, mára valamennyi mediterrán országban elterjedt. Az ókori görögök, az egyiptomiak és a rómaiak is termesztették: étkezési és gyógyászati célokra alkalmazták. Roppant igénytelen, a szárazságot is jól viseli, magvai többféle színűek lehetnek, a belső részük azonban szinte mindig világos.
Bőrvédő vitaminok, telítetlen zsírsavak és antioxidánsok
Bár többféle szezámmag létezik, összetételük szinte teljesen megegyezik. A szezámolajnak kiemelkedően magas az antioxidáns tartalma −szezamin, szezamolin és szezamol−, bővelkedik omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakban, A-, E-, B1-, B2– és B3-vitaminban, valamint magnéziumban, foszforban és vasban. Arányosan hétszer több kalcium található meg benne, mint a tehéntejben. Mivel a sajtolt szezámmagolaj természetes tartósítószereket tartalmaz, a többi növényi olajnál hosszabb ideig tárolható, kevésbé hajlamos az avasodásra. Van olyan szezámmag, amelynek közel ötven százaléka olaj, míg a legtöbb fajta magjának legalább negyede fehérje.
Védi a szívet, javítja az emésztést, csökkenti a vérnyomást
A szezámolaj olyan növényi szterolokat −fitoszterol− is tartalmaz, amelyek csökkentik a vér LDL (rossz) koleszterinszintjét. Mivel gazdag kalciumforrás, hozzájárul a csontok egészségéhez, valamint csökkenti a menopauzával járó csontritkulás kialakulásának kockázatát. Antibakteriális, vírusellenes és fertőtlenítő hatása belső használata esetén is érvényesül. Kutatások szerint, a szezámolajjal végzett napi szájöblögetés a szájszagot okozó baktériumokat is elpusztítja. A szezámolaj fogyasztása csökkenti az emésztési problémák okozta gyomorfájdalmakat, ugyanilyen pozitív eredményt érhetünk el, ha a gyulladás –vagy mumpsz esetén− csöpögtetjük a fülbe a meglangyosított szezámmagolajat.
Puhítja és táplálja a bőrt
A szezámolaj hatékony fertőtlenítő, valamint vírus-, baktérium- és gombaölő, ezeknek köszönhetően használta nyugtatja a bőrt. Sikeresen kezeli az ekcémát, a pikkelysömört és más bőrbetegségeket, a gyakori stafilococcus (sztafilokokkusz) baktérium ellen is hatásos. A stafilococcus okozhat szőrtüszőgyulladást, ótvart, furunkulust, sztafilokokkusz-cellulitiszt és toxikus hámleválást. Könnyen és alaposan felszívódik, rendkívül eredményes a száraz bőr kezelésében: anélkül fertőtleníti, lágyítja és táplálja a vitaminhiányos, kiszáradt bőrt, hogy eközben nem teszi ragacsossá. Nem csupán puhítja, lágyítja és megszépíti a felső hámréteget, hanem a bőr mélyebb részeit is táplálja. Pótolja a bőrből hiányzó tápanyagokat, visszaadja a természetes megjelenését és tapintását. A bőrszárazság megelőzése érdekében a fürdővízbe érdemes néhány csepp szezámolajat keverni.
Bőrrák, UV-sugárzás és fertőzések ellen is hatásos
Bőségesesen tartalmaz E-vitamint, ami megköti a bőrt is károsító szabad gyököket, antioxidánsként gátolja a gyulladások kialakulását, védelmet nyújt a nap káros, UV-sugaraival szemben. Az E-vitamin mellett, a szezámolajban található, szintén antioxidáns szezamol is hozzájárul a bőr fiatalon tartásához, illetve a ráncosodás megelőzéséhez. A bőrre tapadó méreganyagok eltávolításában is segít a szezámolaj, amely feloldja a toxinok egy részét, egyúttal támogatja a sérült bőrsejtek regenerálódását és fokozza a vérkeringést.
Mit mondanak a tudósok?
Bizonyítékot találtak a szezámolaj UV-szűrő képességére a belgrádi egyetem szakemberei. A Pharmacognosy Reviews szaklapban megjelent tanulmányukban megállapították, hogy a szezámolaj a nap káros sugarainak 30 százalékától képes megvédeni a bőrt. A Howard University kutatói a kemopreventív tulajdonságait vizsgálták, az eredményeket a Pharmacological Research tudományos folyóiratban tették közzé. Ezek igazolják a szezámolaj rákellenes hatását egereken képződött bőrdaganatok esetén.
Tudtad?
Nem véletlen az Alibaba és a negyven rabló meséjében használt „Szezám, tárulj!” kifejezés. A szezám magjai ugyanis általában minden növényen egyszerre, szinte varázsszóra szabadulnak ki.