Másnaposság? Segít a természet!

Másnaposság? Segít a természet!  1

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy kicsit gyakrabban emelte fel a poharat, mint kellett volna. Ennek hatását legjobban a következő nap érezzük: zúg a fejünk, forog a gyomrunk. Sajnos a másnaposságot nem tudjuk egy csapásra megszüntetni, de pár apró csellel és a gyógynövények, illetve zöldségek segítségével sikeresen kezelhetjük.

 

 

Sáfrány, méz, és citromlé: a nyerő hármas.

Amennyiben a másnaposság miatt, olyan erős a hányingerünk, hogy nem marad meg bennünk a szilárd étel, készítsük el az alábbi, reggeli pótló italt: 10 vékonyra szeletelt friss gyömbérszeletet 10 percig forralunk, majd leszűrjük. Hozzáadunk egy teáskanál mézet, ha már langyos, belefacsarunk egy citromot. Hatékonyan kezeli a másnaposság tüneteit, helyreállítja a vércukorszintünket, pótolja a hiányzó vitaminokat és folyadékot. Elsősorban a gyömbérnek köszönhetően csökkenti a hányingert és –a legtöbb esetben jelentkező− hasmenést.

 

Spárgázzunk!

A másnaposság kezelésére jól használhatók a különféle, zöldség alapú levesek. Ami nem hiányozhat az összetevők közül, az a zöld, vagy fehér spárga, amely az egyik leghatékonyabb méregtelenítő. Az Institute of Medical Science és a Jeju National University School of Medicine kutatói megállapították, hogy a spárga kivonatában fellelhető aminosavak és ásványi anyagok enyhítik a másnaposságot, valamint megóvják a májsejteket a mérgektől. A Journal of Food Science tudományos szaklapban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a másnaposság szempontjából fontos összetevőket elsősorban a növény friss hajtása és levelei tartalmazzák. Továbbá a spárga vízhajtóként a mérgek kiürülését is felgyorsítja. Aki nem kedveli a spárgát, helyettesítheti forrázott, párolt, esetleg olívaolajjal megöntözött articsókával.

 

Finom, vörös levek és zabkása

Próbáljuk ki a paradicsom, áfonya, gránátalma, vagy ribizli levet. Ezek a vörös gyümölcsök erős antioxidáns hatással rendelkeznek, likopén tartalmuk pedig csökkenti az alkohol roncsoló hatása következtében kialakuló bélhártya irritációt/gyulladást. Segítik a máj regenerálódását, javítják a működését, ezáltal sikeresen enyhítik a másnapossággal járó panaszokat. A túlzásba vitt alkoholfogyasztás hatására megcsappanó B-vitamin készleteinket pótolhatjuk egy tálkányi zabkása elfogyasztásával. A zab ráadásul kalciummal, idegrendszer erősítő magnéziummal, valamint energiával is feltölt. Bátran ízesítsük egy kis kanálnyi, a másnaposságot önmagában is kezelő mézzel.

 

Szellőztessük ki a vérünket

Bár a másnaposság levertséggel és fáradtsággal jár, egy hosszabb séta a friss levegőn –lehetőleg a természetben, és nem a kipufogógázban− mégis csodát tehet. A plusz oxigén a méregtelenítés igazi segítője, gyorsítja az anyagcserét, ezzel együtt a toxikus anyagok lebontását. Ha van rá lehetőségünk, másnaposság esetén szaunázzunk: az etilén az izzadással a bőrön keresztül gyorsabban távozik. A tornát viszont ilyenkor inkább felejtsük el, mivel a másnaposság alatt a vérnyomásunk erősen ingadozhat, szívünk „túlhajtása” nagy veszélyekkel járhat.

 

Szüntessük meg a „panda-effektust”

A másnaposság „védjegyei” a nyúzott arc és a karikás, táskás szemek. Ha szeretnénk ezektől a külső jegyektől mielőbb megszabadulni, alkalmazzunk hideg kamillás pakolást. A kamilla főzetbe mártsunk vattakorongokat, amiket előzőleg a mélyhűtőben pihentettünk. A fagyott korongokat rakjuk a szemeinkre, míg fel nem melegszenek. Jó szolgálatot tehet egy kiadós arcpakolás is, hiszen az alkohol hatására nem csak belső szerveink veszítenek vizet, hanem bőrünk is, ami a másnaposság mellékhatásaként, törékennyé, száradttá, ráncossá válhat. A megoldás 1 kanál méz, 1 kanál friss tej, és 1 kanál liszt keveréke, ezt vigyük fel az arcunkra, majd 10-15 perc elteltével mossuk le: ezzel a macskajaj látható nyomait is eltüntetjük!

 

Tudtad?

Amikor másnaposak vagyunk, a reggelt lehetőleg ne a megszokott kávéval, vagy az ilyenkor népszerű kólával kezdjük, ugyanis ezek ösztönzik a gyomorsavak termelését, így még jobban irritálják a bél egyébként is fokozottan igénybe vett nyálkahártyáját. Mivel az alkohol vizet von el szervezetünkből –a hányás miatt is jelentős lehet a vízveszteség−, a másnaposság alatt igyunk minél több vizet. Később azonban már kávézhatunk is, a koffein ugyanis csökkenti a másnaposság alatt jelentkező fejfájást.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email