Megfázás, köhögés, influenza, torokfájás, láz, nátha: a leggyakoribb őszi betegségek bárkit „levehetnek a lábukról”. Pánikra azonban semmi ok, a leggyakrabban ősszel és télen előforduló betegségek – elsősorban az ilyenkor gyakori légúti fertőzések – egy kis odafigyeléssel elkerülhetők. Legfontosabb az immunrendszer megerősítése, valamint a szervezet vitamin és ásványi anyag tartalékainak növelése.
Az őszi betegségek megelőzésének legbiztosabb módja, ha immunrendszerünket csúcsformába hozzuk. Mozogjunk napi rendszerességgel, a szokásosnál is jobban figyeljünk a helyes életmódra, ügyeljünk arra, hogy bélflóránk megfelelően működjön, ennek érdekében növeljük a probiotikumok bevitelét. Ügyelni kell arra is, hogy az őszre jellemző, elsősorban légúti betegségek – megfázás, köhögés, influenza, torokfájás, láz, nátha – legyőzéséhez, illetve a szervezet megfelelő működéséhez szükséges vitaminok és ásványi anyagokból se szenvedjünk hiányt. Ezt az egészséges, ráadásul a diéták során is jó szolgálatot tevő őszi zöldségekben és gyümölcsökben gazdag táplálkozással érhetjük el.
Béltisztítás, méregtelenítés: segítenek legyőzni az őszi betegségeket
Jelentősen nő az őszi betegségek megelőzésének esélye, ha minél hamarabb belefogunk egy hosszabb – 10 napos – tisztító– vagy méregtelenítő kúrába, mellyel megszabadítjuk szervezetünket a felgyülemlett mérgektől és patogén (betegséget okozó) mikroorganizmusoktól. A megtisztított szervezet könnyebben hasznosítja a bevitt tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, ráadásul a helyesen megválasztott kúra az immunrendszer működését 80 százalékban befolyásoló bélflóra egyensúlyát is visszaállítja. Ennek köszönhetően, a szervezet védekező rendszere gyorsabban birkózik meg az őszi betegségek kórokozóival, az egészséges bélflóra ráadásul az emésztést és az anyagcserét is helyreállítja, míg a bélrendszerben ismét többségbe kerülő hasznos baktériumok könnyebben győzik le a káros mikroorganizmusokat.
Természetes megoldások
Az immunrendszert erősíthetjük például a lángvörös kasvirággal, amely elősegíti a baktériumok és vírusok elpusztításának folyamatát. Ennek a növénynek a hatóanyagai stimulálják a fagocitózist (az immunválasz egyik fontos fajtája, mely többek között a fertőzésektől óvja a szervezetet), illetve az antivirális és antiallergén NK – Natural Killer – sejtek szaporodását. Ha mégis megtámadtak az őszi betegségek, számos, természetes gyógymód áll rendelkezésünkre, hogy enyhítsük és megszüntessük a tüneteket.
- A nyers fokhagyma erős antibakteriális hatással rendelkezik, megszünteti az orrdugulást, mézzel együtt fogyasztva igazi vitaminbomba.
- A vöröshagyma, illóolajainak köszönhetően szintén kiválóan oldja az orr és torokváladékokat. Legjobb, ha préselt levét gyümölcslébe keverve fogyasztjuk.
- Az őszi betegségek egyik legjobb ellenszere a friss gyömbér. Enyhíti a torokfájást, csillapítja a makacs köhögést.
- A tormában található izothiocianát szintén felszabadítja az eldugult orrot, hatékonyan tisztítja a hörgőket.
- Aki szereti az erőset, próbálkozhat a chili paprikával is. Sikerrel alkalmazható arcüreg-és torokgyulladás kezelésére, valamint csökkenti a torokfájást.
- Légzőszervi megbetegedések esetén fogyasszunk zsályából készült teát, ami kiváló gyulladáscsökkentő, míg az eukaliptusz a láz és influenza, valamint a légúti panaszok ellen hatásos.
- A verbéna (vasfű) főzete hatásos nyákoldó, ezért felső légúti megbetegedésekre ajánlott, csillapítja a köhögést is.
És még mindig a csípős
A Physiology & Behavior szaklapban megjelent kutatási eredmények szerint, az erős paprikában található kapszaicin stimulálja a belek nyálkahártyájának vérellátását, csökkenti a káros bélbaktériumok számát, hozzájárul a bélflóra regenerálódásához. Ezen kívül, a kapszaicin a légutakban megtelepedő kórokozók jelentős részét is elpusztítja, valamint az orrnyálkahártya működésének fokozásával gyógyítja az arcüreggyulladást, így az őszi betegségek kivédésében is szerepet kap.
Tudtad?
Ősszel különösen fontos a higiénés szabályok betartása, mossunk gyakran kezet, hiszen a légúti betegségek többsége cseppfertőzéssel terjed!