A hirtelen szívhalál az egyik leggyakoribb halálok, pedig az esetek jelentős részében, a tragédia öt percen belüli újraélesztés segítségével elkerülhető. Ennek legbiztosabb módszere a defibrillátor használata. Amennyiben a készülék nem áll rendelkezésre, a helyesen kivitelezett, kézzel végzett újraélesztés, jó eséllyel beindítja az összeomlott keringést. Ezért fontos tudni, hogyan kell újraéleszteni.
A keringés teljes összeomlásával járó hirtelen szívhalál rendkívül gyakori halálok, kivédését nehezíti, hogy általában közvetlen tünetek nélkül alakul ki: a beteg egyik pillanatról a másikra elveszti az eszméletét, a szív működése leáll. Ha 4 percen belül sikerül helyreállítani a keringést, azaz megtörténik az újraélesztés, szinte biztosan elkerülhetők a súlyosabb szövődmények. További 6 percig még lehetséges az újraélesztés, ilyenkor azonban már valószínűleg károsodik az agy, míg a szív leállását követő tízedik perctől kezdve a túlélés esélye minimálisra csökken.
Újraélesztés szabályai
Az újraélesztés leghatékonyabb módja az automata vagy félautomata defibrillátor használata, ezek a készülékek szóban is közlik a tennivalókat. Abban az esetben, ha defibrillátor nem áll rendelkezésre, az újraélesztést kézzel kell elvégezni a következő módon:
- Próbáljuk meg magához téríteni (rázzuk meg, szólongassuk), ha ez nem vezet eredményre, bizonyosodjunk meg arról, hogy az eszméletvesztéses beteget más veszély nem fenyegeti.
- Kiabáljunk segítségért, kérjünk meg valakit, hogy hívjon mentőt, akiknek mondja el, hogy újraélesztés történik.
- Nézzünk bele a szájüregbe, győződjünk meg arról, hogy nincsen benne a légzést gátló idegen anyag. A fogprotézist természetesen hagyjuk a helyén.
- Hajoljunk a beteg arcához, döntsük hátra a fejét és ellenőrizzük a légzést. Ha tíz másodperc alatt legalább kétszer nem emelkedik fel a mellkas, és nem halljuk a lélegzetvételt, kezdjük meg az újraélesztést. Abban az esetben, ha nem vagyunk biztosak a légzésben, még néhány másodpercig kivárhatunk. Amennyiben a légzés normális, alkalmazzuk a stabil oldalfekvést, ezzel elejét vehetjük, hogy az ájult beteg lenyelje a nyelvét.
- Kezdődhet az újraélesztés: a szegycsont alsó és felső vége közötti távolság alsó és középső harmadának a határára – kb. a mellbimbók magassága – helyezzük az egymás fülő rakott, és összekulcsolt tenyereinket úgy, hogy merőlegesek legyenek a mellkasra. Lényeges, hogy a beteg alatt valamilyen kemény felület legyen, ágyon vagy szivacson nem lesz hatásos az újraélesztés.
- Az újraélesztés során alkalmazzuk a mellkaskompressziót, figyeljünk arra, hogy a mellkast kb. 4-5 centiméterre benyomjuk. Ehhez egyenesen kell tartani a karunkat és vállból kivitelezni a nyomó mozdulatokat.
- Hatszor öt kompressziós szívmasszázst követően a fejet toljuk hátra, majd fogjuk be az orrlyukakat és a szájon keresztül, öt másodpercen belül, kétszer fújjunk levegőt a tüdőbe. Ehhez szükség esetén használhatunk zsebkendőt, azonban ezzel némileg csökkentjük a befújt levegő mennyiségét. Megtehetjük azt is, hogy a száj befogása mellett az orrba fújjuk a levegőt. Az újraélesztést egészen addig folytassuk, amíg beindul a keringés és a légzés, illetve megérkezik a segítség. Akkor sem hibázunk, ha a befújást kihagyjuk, a mellkaskompressziót ebben az esetben folyamatosan, harminc nyomásonként kell végezni.
Az újraélesztés közben percenként legalább száz nyomásra van szükség, ezt akkor tudjuk biztosan teljesíteni, ha felvesszük a Bee Gees együttes Stayin’ Alive című számának ritmusát. Figyelem! Az újraélesztés rendkívül fárasztó, ezért ha lehetőség van rá, többen, egymást váltva végezzék a mellkaskompressziót.
Újraélesztés kisgyermekeknél
Előfordulhat, hogy az újraélesztést kisgyermeken, csecsemőn kell elvégezni. Ilyenkor is a fentiek szerint járjunk el azzal a különbséggel, hogy az újraélesztés első lépéseként ötször fújjunk levegőt a gyermek tüdejébe a száján keresztül. Amennyiben ennek nincs hatása, kétszer tizenöt mellkaskompresszió és két befújás következik.
Gyors segítség a defibrillátor
A defibrillátorok rendkívül hatékonyak: a szívleállást követő 1-2 percben szinte biztosan újraindítják a szívet. Minden teendőt szóban közölnek, a félautomata készülék az elektromos impulzust csak akkor adja le, ha az erre szolgáló gombot megnyomjuk (jelzi, hogy ezt mikor kell megtenni), míg a teljesen automatáknál a sokkoláshoz sincsen szükség külső beavatkozásra. Nagyon fontos, hogy sikertelenség esetén a manuális mellkaskompressziót és a befújást folytatni kell, a készülék általában két percen belül tölti újra magát, ekkor ismét elvégzi az újraélesztést.
Mit mondanak a tudósok?
Angol kutatók összehasonlították az újraélesztésre használt mechanikus eszközök és a kézzel végrehajtott újraélesztés hatékonyságát. A Resuscitation Journal orvosi szaklapban megjelent tanulmányukból kiderül, hogy a módszerek sikeressége között nincsen lényegi különbség, a kézi újraélesztés is megfelelő hatásfokú.
Újraélesztés videón!