Probiotikum fogyókúra: a hatékony megoldás

Probiotikum fogyókúra: a hatékony megoldás 1

A bélflórát felépítő, jótékony (probiotikus) baktériumokat tartalmazó probiotikum fogyókúra esetén is jó szolgálatot tehetnek. Ha megfelelően alkalmazzuk, a probiotikumok segítségével nem csupán a felesleges kilóktól szabadulhatunk meg, hanem a hasunk is laposabb lesz.


A vastagbélben található, különböző mikroorganizmusokból – jótékony (probiotikus) baktériumok, káros baktériumok, gombák, vírusok – felépülő bélflóra kitüntetett szerepet kap az egészség megőrzésében. Probiotikus baktériumai közreműködnek a K-vitamin, a B7- és B12-vitaminok, valamint különböző emésztőenzimek termelésében, támogatják az anyagcserét, javítják a cukrok lebontását, megakadályozzák, hogy a káros baktériumok megtapadjanak, és elszaporodjanak a bélrendszerben. Részt vesznek a vajsav előállításában is, ami azért fontos, mert ezzel hozzájárulnak a bélnyálkahártya folyamatos megújulásához és védelméhez. És ezzel még nincs vége a probiotikus baktériumok jótékony hatásainak, ezek a jótékony mikroorganizmusok ugyanis az emésztés szabályozásával képesek megelőzni, és szükség esetén mérsékelni számos kellemetlen tünetet, többek között a puffadást, a krónikus hasfájást, a fokozott gázképződést, a székrekedést vagy a hasmenést. Mivel a bélflóra állapota közvetlenül befolyásolja az immunrendszer működését, ha a probiotikus baktériumok mennyisége lecsökken, a szervezet védekezőképessége gyengül, és fordítva: az egészséges, tehát legalább háromnegyed részben jótékony baktériumokból álló bélflóra, erős támaszt jelent az immunrendszer számára, csökkenti a bélrendszeri gyulladások és daganatok kockázatát. Egészségünk megőrzése érdekében tehát minél magasabb szinten kell tartanunk a jótékony baktériumok mennyiségét a szervezetünkben, amit legegyszerűbben a probiotikus baktériumokat tartalmazó probiotikumok fogyasztásával érhetünk el.

Probiotikum fogyókúra: mi az alapja?

Számos tanulmány szolgál bizonyítékul arra, hogy egyes bélbaktériumok hatással lehetnek a testsúly szabályozására, ezáltal a probiotikum fogyókúra segítségével gyorsabb és tartósabb súlyvesztés érhető el. Ennek háttere, hogy a testtömeget a bacteroidetes és firmicutes törzsekhez tartozó baktériumok aránya is befolyásolhatja: az elhízott ember bélflórájában több a firmicutes és kevesebb a bacteroidetes baktérium, mint a normál súlyúakéban, akiknél a két baktériumtörzs megközelítően egyenlő arányban van jelen. Feltételezhető, hogy a firmicutes baktériumok olyan enzimek termelődését ösztönzik, amelyek az egyébként emészthetetlen cukrokat is lebontják, így növelve meg a felszívódó kalóriamennyiséget. Amennyiben a probiotikum fogyókúra során növeljük a bacteroidetes baktériumok bevitelét, ezzel jelentős lépést teszünk a normál testsúly visszaszerzése érdekében.

Csökkentsük a zsírok felszívódását

A probiotikum fogyókúra segítségével az elhízásért felelős zsírok ellen is felvehetjük a harcot. A Lipids in health and disease szaklapban megjelent japán kutatás szerint, a Lactobacillus gasseri SBT2055 probiotikus baktérium gátolhatja a zsírok felszívódását, amelyek így a széklettel távoznak a szervezetből. Svéd tudósoknak azt is sikerült igazolniuk, hogy egy másik, probiotikumokban fellelhető jótékony baktérium, a Lactobacillus paracasei, csökkenti a zsírelraktározódás mértékét, ami a túlsúly, és különösen a hasi elhízás legfontosabb kiváltója. Kutatásaik eredményét a Plos One szaklapban publikálták. És még valami: a probiotikum fogyókúra a teltségérzet kiváltásával is hozzájárul a súlyvesztéshez. A probiotikum fogyókúra tehát mérsékli az elfogyasztott ételekből felszívódó kalória mennyiségét, gátolja a zsírok lerakódását, valamint megszünteti az éhségérzetet.

Probiotikum fogyókúra lactobacillusokkal

Mint a fentiekből látható, a probiotikum fogyókúra leghatékonyabb szövetségesei a lactobacillusok csoportjába tartózó baktériumok. Ezek a jótékony mikroorganizmusok ráadásul nem csupán a kívánt súly, hanem a lapos has elérésében is segítségünkre lehetnek. A fermentált (savanyított, erjesztett) zöldségekben – pl. káposzta, uborka, paprika –, valamint a joghurtban fellelhető Lactobacillus fermentum és Lactobacillus amylovorus kúraszerű bevitelével, két hónap alatt, jelentősen csökkenthető a testzsír. Jól használható súlycsökkentésre, és az elért testsúly megtartására a tejtermékekben található Lactobacillus rhamnosus.

Lactobacillus gasseri: a lapos has baktériuma

Japán kutatások bizonyítékokat találtak arra, hogy a probiotikum fogyókúra alatt az elsősorban a savanyított tejtermékekkel a szervezetbe bevitt Lactobacillus gasseri baktérium hatására 3 hónapon belül jelentős fogyás érhető el, valamint csökken a hasi zsír mennyisége, a derék és a csípő kerülete. További előnye, hogy alkalmazásával megelőzhető a súlygyarapodás, és a (hasi)zsír felhalmozódása. Azt viszont tudomásul kell venni, hogy a rendszeres mozgás és egészséges étkezés nélkül, a probiotikum fogyókúra segítségével leadott kilók gyorsan visszaszaladhatnak.

Gondoljunk a megelőzésre

A fogyás nem az egyetlen módja az elhízás elleni küzdelemnek, sőt, ennél sokkal fontosabb a súlygyarapodás megelőzése. Erre is kiválóan alkalmas a probiotikum fogyókúra, ami ebben az esetben a normál súly megőrzését szolgálja. Az Obesty szaklapban megjelent amerikai tanulmányból kiderül, hogy a Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus és Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus baktériumot tartalmazó probiotikum akadályozza a zsírfelhalmozódást és az elhízást magas kalóriatartalmú étrend esetében. Eges kutatások azonban arra is figyelmeztetnek, hogy önmagában a Lactobacillus acidophilus éppen ellenkező hatást fejt ki: hozzájárulhat a súlynövekedéshez.

Milyen probiotikum fogyókúra lehet sikeres?

Összegezve elmondható, hogy a probiotikus tulajdonságú Lactobacillus baktériumok többsége hozzájárul a súlyvesztéshez, és a lerakódott zsírpárnák megszüntetéséhez. A probiotikum fogyókúra során érdemes savanyított zöldségeket és tejtermékeket fogyasztani, de ennél is hatékonyabb a megfelelő összetételű, jó minőségű táplálékkiegészítők alkalmazása. Ezek ugyanis nem puffasztanak, és a laktózérzékenyeknél sem okoznak kellemetlen panaszokat. A probiotikum fogókúra mindig tartalmazzon prebiotikumokat is, ezek a növényi rostok elengedhetetlenek a probiotikus baktériumok elszaporodásához. És még valami: a kúránk akkor lesz sikeres, ha szakítunk a korábbi egészségtelen étrendünkkel, és rendszeresen mozgunk. A probiotikum fogyókúra segítségével ebben az esetben még látványosabb eredményt érhetünk el.

Hivatkozások:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22529959” >http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22529959

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4303825/” >http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4303825/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464612001399” >http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464612001399

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email