A spirulina alga a világ egyik legkoncentráltabb fehérjebombája, mely tartalmazza az ember számára szükséges valamennyi esszenciális aminosavat. Jó hatással van az emésztésre, kiváló méregtelenítő, illetve lúgosító, óvja a szívet, valósággal felturbózza az immunrendszert, hozzájárul a rák legyőzéséhez: méltán nevezik szuperélelmiszernek!
Japánban már hosszú ideje fogyasztják gyógyászati célból az egysejtű spirulina algát – legismertebb fajtája a Spirulina maxima Bernard, a Spirulina major Kutz és a Spirulina platensis –, amely kivételesen gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és enzimekben. Hatvanöt százaléka úgynevezett teljes fehérje, tehát az emberi szervezet számára elengedhetetlen valamennyi esszenciális aminosav megtalálható benne, ezeken kívül nem esszenciális aminosavakat is bőségesen tartalmaz. Fehérjéinek különlegessége, hogy a többi algával ellentétben, sejtfaluk könnyen emészthető fehérje-cukor összetételű, ezért főzés nélkül is szinte maradéktalanul felszívódnak, így a spirulina alga tökéletesen kiváltja a zsíros húsok fogyasztását.
Tíz gramm spirulina alga a napi B-vitamin komplex, valamint A-, D- és K-vitamin szükséglet több mint háromszorosát, az ember napi vas igényének közel 70 százalékát fedezi. Szénhidrátjai közül a glükóz termelésben szerepet kapó ramnóz a legfontosabb. Ezen kívül bővelkedik kalciumban, foszforban, magnéziumban, az emésztést segítő rostokban, esszenciális zsírsavakban, a szív és az ízületek egészségéhez hozzájáruló gamma-linolénsavban, antoixidáns hatású karotinoidokban, immunstimuláló, antioxidáns, gyulladáscsökkentő fikobilinekben, a rák ellen hatásos xantofillban, illetve a radioaktív izotópokat megkötő metallotionin vegyületekben. Összetevőinek köszönhetően a spirulina alga valódi szuperélelmiszer, számos betegség megelőzésére, illetve kezelésére alkalmazható. Gyógyerejét szárított/porított változatában sem veszíti el, ezért fogyasztása táplálékkiegészítő formájában is ajánlott.
Gyógyító spirulina alga
Egészségre gyakorolt pozitív hatásai rendkívül széles skálán mozognak. Erősíti az immunrendszert, elősegíti a szervezet lúgosítását és méregtelenítését, hatékony antioxidáns, megköti a szabad gyököket. Gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságokkal is bír, óvja a májat, vértisztító és értágító hatású. Rendszeres fogyasztása segít beállítani a koleszterin helyes arányát, mivel a szervezetben csökkenti az LDL koleszterin – káros koleszterin – szintjét. A spirulina alga segítségével megelőzhetők a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a magas vérnyomás kialakulása. Házi kedvenceink étrendjébe is érdemes beilleszteni a spirulina alga tartalmú eledeleket, amely szíverősítő és antioxidáns hatása mellett szebbé teszi az állatok bundáját.
Hatékony a rák ellen
A spirulina alga a rák – különösen hatékony a szájüregben megjelenő rák esetén – egyik leghatékonyabb ellenszere. Serkenti a szervezet természetes védekező képességét, miközben aktivizálja az ölősejteket, ásványi sói pedig megkötik a szabad gyököket. Szintén hozzájárul a rák kialakulásának megelőzéséhez a kékes-zöld színéért felelős fikocianin, valamint a daganatot okozó vegyi anyagokat megkötő, a szervezet méregtelenítését segítő klorofilltartalma. Elősegíti az egészséges emésztést, kiváló baktérium és gombaölő, sikeresen alkalmazható az elszaporodott Candida ellen. Cisztein tartalma a gyomorfekély megelőzésében és gyógyításában kap szerepet, a benne található esszenciális aminosavak és B12-vitamin erősíti az idegrendszert, valamint stimulálja az agyműködést. A spirulina alga hatékony szövetséges az allergiás – csalánkiütés, orrfolyás, könnyezés – tünetek csökkentésében, ugyanis meggátolja a hisztamin szintjének emelkedését. 2-es típusú cukorbetegség esetén is segítségünkre lehet, hiszen csökkenti a vér triglicerid szintjét és megemeli a HDL (jó) koleszterin szintjét, megszünteti az inzulin rezisztencia miatt jelentkező szisztémás gyulladást.
Tudtad?
Elveszi az éhségérzetet, növeli az izomzatot, ráadásul alacsony a szénhidráttartalma, így a spirulina alga a fogyókúra alatt is bátran fogyasztható.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3136577/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907180/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27259333
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4012879/