Manapság kevésbé népszerű, pedig a kökény rendkívül figyelemre méltó gyógyhatásokkal rendelkezik. Szinte minden része felhasználható, hatékony méregtelenítő és vértisztító, nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, ennek köszönhetően kiváló antioxidáns, segít megelőzni a daganatok kialakulását, valamint enyhíti a gyulladásokat.
A kökény –Prunus spinosa L., vadszilva– a népi orvoslás egyik fontos gyógynövénye volt, beszerzése azonban manapság elég nehézkes. Vadon terem, gyógyhatású levelét, virágát és bogyóját a kökénybokor sűrű és tüskés ágai védik. A Rosacee családjába tartozó, lombhullató cserje megfelelő körülmények között a három méter magasságot is elérheti. Eredetileg Ázsiából származik, ám ma már a világ szinte minden táján előfordul, főleg a meleg, napsütötte területeket kedveli. A kökénynek számos fajtája ismeretes, de ezek főbb jellemzői szinte azonosak. Fanyar, kerekded, sötétkék gyümölcsei ősszel érnek, a legjobb akkor szüretelni, mikor a dér már kicsit megcsípte: ilyenkor a legédesebb a kökény.
Szinte minden része felhasználható
A kökény virága főként cukrot, kumarint és hidrociánsavat –hidrogén-cianid–tartalmaz. Gazdag flavonoidokban, ennek köszönhetően jelentős a kökény antioxidáns, szabad gyök megkötő, gyulladáscsökkentő és daganatmegelőző tulajdonsága. A flavonoidok a szív- és érrendszeri megbetegedések, az allergia, valamint a vírusos és bakteriális betegségek megelőzésében is kulcsszerepet kapnak. A kőkény virágának főzete ezen kívül, serkenti az emésztési folyamatokat és enyhe hashajtó–fogyasztása különösen az IBS-sel járó rendellenes bélműködés esetén ajánlott–, a méregtelenítő, salaktalanító kúrák kiegészítőjeként is kiválóan alkalmazható. Vízhajtó hatásának eredményeként, segítségével a kötőszövetekben elraktározódott felesleges folyadékoktól is megszabadulhatunk. Utóbbi hatása, javítja a testkörfogat csökkentését célzó fogyókúrák eredményességét. A kökény bogyója (gyümölcse), rendkívül magas C-vitamin-tartalmú, valamint nagy mennyiségben megtalálható benne tannin –ennek köszönhető a fanyar íze–, flavonoidok, almasav, szacharóz, koffeinsav és pektin is. Antioxidáns tartalma elősegíti a sejtek helyes működését, megóv a szabad gyökök káros hatásaitól, ezáltal csökkenti a daganatos megbetegedések kialakulását. Vértisztító, ezért jótékonyan hat a szívre és a vérkeringésre, antioxidáns C-vitaminja erősíti az immunrendszer működését. Virágjával ellentétben, a kökény bogyója székletfogó, azaz jól alkalmazható hasmenés esetén.
Amennyiben megfőzzük, a visszamaradt főzőlevet ne öntsük ki: tamponálva csillapítja az orrvérzést, valamint öblögetőként enyhíti az ínyvérzést és a torokgyulladást. Szintén csökkenti a torokfájás, ezen kívül a mandulagyulladás tüneteit a kökény leveléből főzött tea, míg a kökény kérge idegnyugtatóként alkalmazható.
Figyeljünk a mennyiségre!
A kökény fogyasztásánál mindig legyünk körültekintőek, hiszen hidrociánsavat tartalmaz, amely nagy mennyiségben mérgezést okozhat. Legnagyobb koncentrációban a kökény magjában van jelen, ezért, ha megfőzzük, a magját előbb mindenképp távolítsuk el.
Felhasználási tippek
Egy liter forró vízbe áztassunk be 60 gr kökény virágot. Az elkészült teát szűrjük le, reggel egy csészényivel, éhgyomorra fogyasszuk. Kíméletesen serkenti az emésztést, megszünteti a szorulást.
Tudtad?
Éppen ellenkező hatást vált ki a kökényből készült szörp, amely hatékonyan kezeli a hasmenést. Ehhez keverjünk össze fél kg kimagozott kökényt, ugyanennyi cukorral és egy pohár vízzel. 15 percig, folyamatos keverés közben, forraljuk fel. A főzetet szűrjük meg, és hűtőszekrényben tároljuk. Hasmenés esetén, egy kanállal fogyasszunk belőle.