A bodzaszörp egyike a legegészségesebb frissítő italoknak. Mivel nem megy át semmilyen kémiai kezelésen, a házi bodzaszörp rendelkezik a bodzavirág valamennyi jótékony tulajdonságával. Íme, négy kipróbált recept, amelyekkel még izgalmasabbá, és egészségesebbé tehetjük a hagyományos bodzaszörp ízét.
A bodza friss virágából készített, házi bodzaszörp, azon kívül, hogy a meleg napokon kiváló frissítő, számtalan egészségvédő hatással is rendelkezik. Nagyszerű méregtelenítő, hiszen felerősítik a szervezet természetes méregtelenítő funkcióit, valamint a bodzavirág aktív összetevői segítik a toxinok távozását és fokozzák a májműködést. Ha pajzsmirigy problémáink vannak, mindenképpen érdemes rendszeresen bodzaszörpöt inni, ugyanis segít megszabadulni a felgyülemlett húgysavtól. Az italban található bioflavonoidok erős antioxidánsok, megkötik a korai sejtelöregedésért felelős, a gyulladásos, daganatos és érrendszeri megbetegedések kockázatát növelő szabad gyököket. Ezek az antioxidánsok nagyszerű immunerősítők, így a bodzaszörp fogyasztásával testünk ellenálló képességét is növelhetjük. A bodzaszörp segít megőrizni, illetve visszaszerezni az érfalakat ruganyosságát, védi a szívet, ha rendszeresen isszuk, a vérkeringésünk is javulni fog.
Használhatjuk fogyókúrás italként
Vízhajtó tulajdonsága révén megszabadít a szervezetben felgyülemlett felesleges folyadékoktól, ezáltal csökkenti a magas vérnyomást. Éppen ezért, illetve belső testtisztító és anyagcsere javító hatásának köszönhetően, a fogyókúrák remek kiegészítője lehet. Ebben az esetben viszont ne cukorral, hanem pl. steviával vagy xilittel készítsük, arra pedig ügyeljünk, hogy ezekből az édesítőkből kevesebbet használjunk.
Megfázásra bodzaszörp: de melegen!
A melegen fogyasztott bodzaszörp, ahogyan a virágok főzete is, hatékonyan alkalmazható megfázás, az arcüreggyulladás, felső légúti megbetegedések és influenza ellen, de hasznunkra lehet néhány, vírus okozta betegség (skarlát, bárányhimlő, stb.), vagy – gyulladáscsökkentő hatása miatt – akár a reuma legyőzésében is. És ez nem minden, az ital ugyanis enyhe fájdalomcsillapító, ami jó szolgálatot tehet az előbb felsorolt betegségek esetén.
Bodzaszörp négyféleképpen
Áztatott bodzaszörp
Hozzávalók:
- 15 db bodzavirágfej;
- 3 kg cukor;
- 2 db citrom;
- 60 g citromsav;
- 2 l víz.
Elkészítése:
A száraktól megtisztított virágokat a félbevágott citromokkal két és fél órán keresztül vízben áztassuk. Ezt követően vegyük ki a virágokat és a citromokat, a vízbe pedig keverjük el a cukrot és a citromsavat, amíg teljesen fel nem oldódnak. Helyezzük vissza az oldatba a virágokat, majd hagyjuk állni 24 órán. Végül szűrjük le és töltsük megtisztított, lehetőleg kifőzött üvegbe.
Részeges bodzaszörp felnőtteknek
Hozzávalók:
- 10 db bodzavirágfej;
- 3 kg cukor;
- 6 db citrom;
- 50 g citromsav;
- 2 l víz;
- 2 dl száraz fehérbor.
Elkészítése:
Forraljuk fel a vizet a cukorral, majd hagyjuk kihűlni. Tegyük bele a megtisztított virágokat, a meghámozott citromokat, a fehérbort és a citromsavat, majd az egészet keverjük össze alaposan. Jól lefedve, hagyjuk 6 napig érlelődni napos helyen. Végül szűrjük le a szörpöt, és adjuk hozzá a kiázott citromok kifacsart levét.
Almaecetes bodzaszörp
Hozzávalók:
- 25 db bodzavirágfej;
- 3 kg cukor;
- 9 db citrom;
- 3 pohárnyi almaecet;
- 3 l víz.
Elkészítése:
Forraljuk fel a vizet a cukorral, majd hagyjuk kihűlni. Ezután adjuk hozzá a megtisztított virágokat, az almaecetet, és a feldarabolt citromokat. Napos helyen, de jól lefedve, hagyjuk 6 napig érlelődni. Végül szűrjük le a kész szörpöt. Mielőtt üvegekbe töltenénk, lassú tűzön, folyamatos kevergetés közben pár percig főzzük át.
Illatos bodzaszörp
Hozzávalók:
- 15 db bodzavirágfej;
- 1 l víz;
- 3 db citrom;
- 1 kg cukor;
- 4-5 db friss mentalevél.
Elkészítése:
A megtisztított virágokat helyezzük egy csatos befőttesüvegbe, adjuk hozzá a feldarabolt citromokat és a mentaleveleket. Öntsük fel vízzel, az üveget zárjuk le, és alaposan rázogassuk össze a tartalmát. Az oldatot egy napon keresztül pihentetjük. Másnap az üveg egész tartalmát alaposan átszűrjük, a citromok levét is kinyomkodjuk. A leszűrt levet 15-20 percig lassú tűzön, folyamatosan kevergetve főzzük, majd forrón, jól lezárható üvegekbe töltjük és hagyjuk kihűlni.
Néhány jó tanács
Bár a bodza szinte mindenhol megterem, inkább az utaktól távolabbi helyeken szedjük le a virágokat, mert ezek kevésbé szennyezettek. Alaposan figyeljük meg a növényt, az emberi fogyasztásra ajánlott fekete bodza mellett ugyanis létezik egy mérgező fajta is. Ennek nem fás a szára, legfeljebb 1,5 méter magasra nő, a felfelé álló ágai végén lévő virágjainak portokja piros. Utóbbi talán a legfontosabb ismertetőjele, hiszen az ehető bodza virágában nincsen piros szín, az ágai pedig lefelé hajolnak.