Borsmenta: méregtelenít és fogyaszt is

Borsmenta

Ha szeretnénk tehermentesíteni méregtelenítő szerveinket, és közben még fogynánk is néhány kilót, a borsmenta kúraszerű fogyasztása biztosan ott van a legjobb természetes megoldások között. Már csak azért is érdemes kipróbálni, mert ez a nagyszerű fűszer sok más módon is támogatja az egészségünket. Csokorba szedtük a borsmenta jótékonyhatásait, hogy kedvet csináljunk hozzá.


A borsmenta (Mentha piperita) a rágógumik és mentolos cukorkák kedvelt ízesítője. Ennél azonban lényegesen értékesebb, hiszen összetevői révén, jótékonyan hat a szervezetünkre. Óriási előnye, hogy akár otthon, cserépben, balkonládában is könnyen termeszthető, így bárki számára elérhető.

Antioxidánsok és illóolajak

Összetevőinek egyedi keveréke biztosítja, hogy a borsmenta megelőzhet számos betegséget, illetve enyhítheti, kezelheti a már kialakult tüneteket. Legfontosabb összetevői a következők:

  • Illóolajak, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak mentolt és mentont.

  • Enzimek (oxidáz, és peroxidáz).

  • Bővelkedik antioxidánsokban, így C-vitaminban, flavonoidokban, tanninokban, karvakrolban, limonénben.

Ezen kívül a borsmenta tartalmaz mentil-acetátot.

Mire használhatjuk?       

A borsmenta számos egészségóvó és betegségmegelőző tulajdonsággal rendelkezik, amelyek a következők:

  • Érzéstelenítő: akár a bélrendszer nyálkahártyájával, akár a bőrrel kerül kapcsolatba, először összehúzza, majd kitágítja az ereket. Ezzel a tulajdonságával helyileg érzéstelenít.

  • Hányinger esetén: émelygés, hányinger esetén különösen hatásosnak bizonyulhat: főzete, vagy pár leve elrágcsálása pillanatokon belül megszünteti a kellemetlen tüneteket.

  • Fejfájásra: ez a gyógynövény igen hatásos a makacs, vagy akut fejfájás, migrén estén. A borsmentával készült tea, vagy az illóolajával történő bedörzsölés gyorsan enyhítheti a panaszokat. Nemcsak magát a fejfájást, de a vele járó szédülést, a fény és a hangérzékenységet is mérsékelheti. 

  • Fertőtlenítő: a borsmenta nagyszerű fertőtlenítő, hála magas polifenol-tartalmának, hatékonyan pusztítja el a kóros mikroorganizmusokat, csírákat, valamint a szervezetbe került élősködők zömét is.

  • Kövek ellen: a legutóbbi kutatások szerint a rendszeres borsmenta bevitel segít megelőzni, valamint eltávolítani az epehólyagban és a vesékben kialakult homokot, apróbb köveket.

  • Emésztésjavító és méregtelenítő: támogatja az emésztést, főzete enyhén hashajtó hatású, ezért hozzájárul a bélrendszerben felhalmozódott toxinok, és a bélredőkben megrekedt salakanyagok eltávolításához. Ez a hatása az egyik legjobb méregtelenítő gyógynövények közé emeli, mindezt úgy, hogy közben nyugtatja, és gyógyítja az irritált nyálkahártyát, ezért krónikus bélrendszeri gyulladások vagy irritábilis bél szindróma (IBS) esetén is nyugodtan fogyaszthatjuk.

  • Fogyókúrára: hashajtó és méregtelenítő tulajdonsága révén a fogyókúrák egyik fontos szövetségese lehet.

  • Puffadás: az sem elhanyagolható tény, hogy hatóanyagainak köszönhetően megszünteti a rossz emésztéssel járó túlzott gázképződést, puffadást, valamint a kellemetlen leheletet is.

  • Antioxidáns hatás: a borsmenta többféle antioxidánst tartalmaz, ezek ráadásul egymás hatását is erősítik. Ennek köszönhető, hogy hozzájárul a gyulladások, daganatok, érrendszeri betegségek, a DNS károsodását okozó szabad gyökök megkötéséhez.

  • Immunerősítő: magas C-vitamin-tartalma egyben remek immunerősítő is, ezért kiváló ellenszere lehet a szezonális megbetegedéseknek, valamint megemelt fogyasztása hozzájárulhat a különféle allergiák tüneteinek csökkentéséhez. Főzete remek láz, és köhögéscsillapító, valamint izzasztó hatású.

  • Külsőleg alkalmazva: megszünteti a rovarcsípések, harapások okozta viszketést és fájdalmat. Használhatjuk közvetlenül az érintett területre dörzsölve a friss leveleket, vagy pakolásként. A borsmentával meg is előzhetjük a rovarok „támadását”. Elég, ha illóolaját szabadon hagyott bőrfelületünkre kenjük, biztosak lehetünk abban, hogy a szúnyogok, böglyök, méhek messzire elkerülnek majd!

A borsmenta, hála fertőtlenítő tulajdonságának, számos kozmetikum alapanyaga. Nyugtatja az irritált bőrt, fertőtlenít és frissít. A pattanások, gyulladások, akné egyik legjobb ellenszere, rendszeres használatával lassítható a bőr öregedése.

Borsmenta felhasználása – Hogyan készítsük el?

Legjobb, ha a növény frissen szedett leveleit alkalmazzuk, de természetesen segítségünkre lehetnek a szárított, morzsolt levelek is. Az illóolajat kizárólag külső felhasználásra tartsuk. Amennyiben rossz emésztéstől szenvedünk, szél- vagy bélgörcsök gyötörnek, a borsmenta tea készítése lehet a megoldás, méghozzá, a következő módon: 1 liter, forrásban lévő vizet öntsünk egy maréknyi friss borsmenta levélre. Ha ez nincs, használjunk két kávéskanálnyi szárított levelet. Hagyjuk állni öt percig, szűrjük le, majd langyosan, lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk.

Felerősíthetjük béltisztító és hashajtó hatását azzal, ha hozzáadunk egy csipetnyi stevia-t. A legtöbb gyógyfőzettel ellentétben, lehetőleg ne lefekvés előtt fogyasszuk: hashajtó hatása pár órán belül jelentkezik, valamint megemelt mennyiség esetén álmatlanságot, alvászavarokat okozhat. Megfázás, köhögés, orrdugulás esetén inhaláljunk pár csepp illóolajjal.

Borsmenta a konyhában is

A borsmenta sokoldalúbb, mint gondolnánk. Ízesíthetünk vele szörpöket, smoothie-kat, de készíthetünk vele aromás eceteket, olajakat. A borsmenta alapú ecetek, olajak remekül illenek a hüvelyesekből készült ételekhez, keverhetjük friss rozmaringgal, vagy zsályával. Segítségükkel a nehezebben emészthető ételek sem fognak kellemetlen tüneteket okozni. Amennyiben fogyni vágyunk, a friss levelek tépkedve, remek kiegészítői lehetnek a friss, vegyes salátáknak, szószoknak, grillezett fehér húsoknak. A forró nyári napokon pedig feldobhatjuk vele a szokásos, jeges limonádénkat is!

Tudtad?

Konyhai munka során sokszor előfordul, hogy a kezünk átveszi a hal vagy a hagyma illatát. Ilyenkor áztassuk pár percre ujjainkat a borsmenta főzetébe, vagy dörgöljük át őket friss levelekkel. A kellemetlen szagok pillanatok alatt eltűnnek.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email