Egészségőr a béltisztító rost – Mi mindenre jó?

Ha nem is csodaszer, de annyi biztos, hogy a béltisztító rost rengeteg, kevésbé súlyos, egészségügyi problémára lehet megoldás. Ilyen a krónikus hasfájás, a rossz emésztés vagy az immungyengeség, amik nemcsak kezelhető, de sok esetben, meg is előzhetők a rostok segítségével.


Felgyorsult világunkban, rengeteg negatív hatás éri szervezetünket, aminek számos, negatív egészségügyi következményét, egyre többen megszenvedik. Pedig, számos megoldás áll rendelkezésünkre, hogy ezeket a jórészt „civilizációs” panaszokat enyhítsük, illetve megelőzzük. Ilyen a béltisztító rost rendszeres, illetve szükség esetén, kúraszerű fogyasztása, ami már rövid idő alatt eredményre vezethet.

Támogatja a bélflórát

A vastagbélben elhelyezkedő bélflórát felépítő probiotikus baktériumok kitüntetett szerepet kapnak egészségünk védelmében. Vitaminokat és emésztőenzimeket termelnek, gátolják a patogén mikroorganizmusok szaporodását. A bélflóra ráadásul az immunrendszer működését is közvetlenül befolyásolja. Mivel a béltisztító rostok kitakarítják a vastagbelet, ezzel növelik a probiotikus baktériumok életterét, ráadásul az egyébként emészthetetlen prebiotikus rostok ezeknek a baktériumoknak a legfontosabb tápláléka.

Méregtelenítésre is kiváló

Tulajdonképpen a béltisztító rost a lehető legjobb méregtelenítő, már, ami a vastagbél méregtelenítését illeti. A legjobb, mert gyors, természetes, hatékony, és nem terheli meg a szervezetet. A béltisztító rost ugyanis kétféleképpen végzi el a béltisztítást: egyrészt gyakorlatilag ledörzsöli a bél nyálkahártyáján megtapadt salakanyagot, másrészt felszívja, megköti a toxinokat, amik aztán a széklettel távoznak a testünkből. Tulajdonképpen a rostok napi fogyasztása, felér egy béltisztító kúrával.

Milyen panaszok esetén segíthet?

Mielőtt erre a kérdésre válaszolnánk, még egyszer hangsúlyozni kell, hogy a béltisztító rost, rostok, nem csodaszerek. Szervi és genetikai elváltozások, fertőzések, krónikus betegségek esetén, önmagukban, biztosan nem lesznek hatékonyak. Enyhébb tünetek, illetve kifejezetten a bélflóra állapotára, a renyhe bélműködésre, az elégtelen emésztésre visszavezethető tüneteket viszont enyhíthetik. Nézzük, mikor lehetnek segítségünkre a béltisztító rostok:

  • kónikus hasmenés,

  • krónikus székrekedés,

  • gyakori puffadás,

  • hasfájás, görcsök,

  • tápanyaghiányos állapotok,

  • visszatérő fejfájás,

  • nehezen múló pattanások,

  • krónikus fáradtság,

  • alvászavarok,

  • az immunrendszer gyengeségéből adódó panaszok.

Szintén jó szolgálatot tehetnek a béltisztító rostok akkor, ha nehezen tudunk lefogyni, magas a vércukorszintünk és az LDL koleszterinszintünk. Most pedig vegyük sorra a béltisztító rostok legfontosabb hatásait:

  • Csökkentik az LDL koleszterin szintjét, ezáltal mérséklik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

  • Mérséklik az étkezés utáni vércukorszint emelkedést.

  • Javítják a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek felszívódását.

  • Növelik a fizikai és szellemi teljesítőképességet.

  • Javítják a koncentrációt.

  • A bélflóra egyensúlyának helyreállításával növelik az immunrendszer hatékonyságát.

  • Elősegítik a súlycsökkentést.

  • Stabilizálják a vér optimális pH-értékét.

  • Védik a bélnyálkahártyát.

  • Csökkentik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.

  • Gyorsítják a pattanások gyógyulását.

  • Segítenek megszüntetni a krónikus hasmenést, székrekedést és puffadást.

Néhány gazdag rostforrás

  1. Psyllium: elősegíti a helyes bélmozgást, ezzel hozzájárul a káros anyagok eltávolításához. Fő tulajdonsága, hogy kémiai és fizikai jellemzői az emésztőrendszerben való haladás során nem változnak, azaz „érintetlenül” jut el a vastagbélbe, ahol kifejti a kívánt hatást.

  2. Nyers zöldségek, és gyümölcsök (lásd részletesen a továbbiakban): a nyers zöldségek és gyümölcsök a vastagbél valódi takarítói. De azért is fontosak, mert bevitelükkel nemcsak a feleslegtől szabadulhatunk meg, hanem közben megfelelő módon pótoljuk a szabad gyököket leküzdő antioxidánsokat, valamint a létfontosságú vitaminokat és tápanyagokat.

  3. Teljes kiőrlésű gabonafélék: a köles, tönköly vagy a rozs egyaránt tele van béltisztító rostokkal. Lassítják a különféle cukrok felszívódását, teltségérzetet okoznak, ezért remek kiegészítői a fogyókúráknak.

  4. Hüvelyesek: legyen szó babról, csicseriborsóról vagy lencséről, a hüvelyesek bővelkednek béltisztító rostokban. Átlagosan 100 gramm 15 grammot tartalmaz. És ne feledjük, azon kívül, hogy bővelkednek B-vitaminokban (a vegán diéta egyik legfontosabb alapanyagai), kiváló vas-, és káliumforrások. Mérséklik a vérszegénységre való hajlamot, valamint erősítik az izmokat és az idegrendszert is.

  5. Alma: valójában nem az „almára” gondolunk, hanem az összes almafajtára, legyenek pirosak, zöldek, sárgák édesek, vagy akár savanykásak. Átlagosan 4 g rostot tartalmaznak, viszont fontos, hogy a héját is fogyasszuk, hiszen az emésztés szempontjából elengedhetetlen pektin itt található.

  6. Szilva: rengeteg béltisztító rostot tartalmaz, főként a szárított változata. Kiválóan hat székrekedés esetén, amelyet természetes cukra, a szorbitol is felerősít. Azonban bánjunk csínján vele, mivel túlzott fogyasztása hasmenést okozhat.

  7. Articsóka: magas rosttartalommal rendelkezik, összetevői nemcsak a bélmozgásra gyakorolnak pozitív hatást, hanem fokozzák a májműködést, segítik a méregtelenítést. Egyedi módon stimulálja a máj és a bélrendszer működését.

  8. Sárgarépa: bár sokan a sárgarépát főként magas vitamintartalma – vagy a barnulást elősegítő hatása – miatt fogyasztják, ez a gyökér roppant gazdag rostokban. Kiváló béltisztító és valóban mindenki számára könnyen elérhető. Rágcsáljuk el hámozás nélkül, nasi helyett remek, természetes étvágycsillapító, hatékonyan rendezi bélműködésünket.

Legjobb minden együtt

Önmagában az étrendváltás, rendszerint a megelőzésben segíthet, ha már kialakultak a panaszok, jobban járunk, ha komplex megoldást választunk. Válasszunk a rost étrend-kiegészítők közül, ezek előnye, hogy koncentráltan tartalmaznak béltisztító rostokat, így biztosan hozzájutunk a szükséges mennyiségű béltisztító rosthoz. Arra figyeljünk, hogy minőségi, kizárólag természetes anyagokból összeállított terméket vásároljunk, erről legegyszerűbben a szakmai fórumokon, illetve az ellenőrzött véleményoldalakon győződhetünk meg. Érdemes körülnézni a béltisztító termékeket bemutatók között is, mert ezek valójában szinte mindig rostkészítmények.

Mit mondanak a tudósok?

Osztrák kutatók egy időseket kezelő kórházi osztályon vizsgálták a rostok jótékony hatásait. Azoknál a betegeknél, akik 12 héten keresztül naponta, 7-8 gramm zab rostot kaptak, a kúra végén testsúlycsökkenést, és az általános egészségi állapot (jóllét) javulását állapították meg. Egyúttal, a rostot fogyasztó idősek körében jelentősen csökkenthették a hashajtók használatát.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email