Ételeink és italaink többsége savas kémhatású, ha ezekből túl sokat fogyasztunk könnyen felborulhat szervezetünk sav-bázis egyensúlya, mely különböző egészségügyi problémákhoz vezethet. A kellemetlen tüneteket a savtalanító étrend nem csupán kezeli, hanem a megelőzéshez is hozzájárul.
Az elsavasodás jele a szervezet ásványi anyag készletének, elsősorban a csontokban található kalcium és magnézium mennyiségének jelentős csökkenése, illetve az immunrendszer gyengülése. Ennek eredménye, hogy fáradékonyabbá válunk, könnyebben megbetegszünk, ráadásul kedélyállapotunk is romlik. Szerencsére savtalanító étrenddel az elsavasodás folyamata visszafordítható. Ennek alapszabálya, hogy a naponta elfogyasztott élelmiszerek legalább 70-80%-a lúgosító hatású legyen, míg a fennmaradó 20-30%-ban megengedett a savasító táplálékok bevitele. A savtalanító étrend segítségével nem csak szervezetünket méregtelenítjük, hanem segítségével még karcsúsodhatunk is, sőt egyéb jótékony hatásait is élvezhetjük:
- A bőr ruganyosabbá válik, szinte megfiatalodik
- Javul az alvás és a pihenés minősége
- Emelkedik az energiaszintünk
- Jobb lesz az emésztésünk
- Enyhülnek a Candida gombák miatt kialakuló panaszok
- Javulnak az agyi funkciók
- Csökken a köszvény kialakulásának esélye, tünetei pedig gyengülnek
Nézzük, mi az, amit nyugodtan fogyaszthatunk, és mely élelmiszereket kell mindenképpen elkerülnünk. Ne felejtsük el: ahhoz, hogy szervezetünkben visszaállítsuk és megtartsuk a helyes sav-bázis egyensúlyt nem elég néha, ötletszerűen követni a savtalanító étrend előírásait. Egyészségünk érdekében szemléletet és életmódot kell váltanunk, ami sokszor sajnos lemondásokkal jár.
Amit tilos fogyasztani
A legfontosabb szabály, hogy kerüljük a gyorséttermi ételeket, az előre csomagolt, kész vagy félkész élelmiszereket – zacskós levesek, konzervek – és a nassolni valókat. Mondjunk le a tortákról, cukorkákról, a gyárilag készült lekvárokról vagyis szinte minden édességről, melyek erősen savasítják szervezetünket. Nem ajánlott a gabonafélék, a fehér lisztből készült termékek, sajtok, húsok fogyasztása sem. Ne igyunk kávét, teát – kivéve a zöld teát –, szénsavas üdítőitalokat és alkoholt.
És amit kötelező
A savtalanító étrend főleg friss zöldségekből és gyümölcsökből, dióból, gumófélékből, valamint hüvelyesekből áll. Amit csak lehet nyersen fogyasszunk, főtt ételeinket pedig csak enyhén sózzuk. Leghatékonyabb savtalanító segítőink az algák, az articsóka, a spárga, az árpa, a cékla, a brokkoli, a kelbimbó, a káposzta, a sárgarépa, a karfiol, a zeller, a mángold, az uborka, a padlizsán, a zöldbab, a póréhagyma, a gombák, a salátafélék, a mustármag, a hagyma, a paprika, a tökfélék, a spenót és a cukkini.
Milyen a hatékony savtalanító étrend?
Felkelés után éhgyomorra igyunk meg egy pohár egy csepp búzacsíra olajjal összekevert vizet.
- Reggeli: Turmixoljunk össze almát és répát, majd adjunk hozzá egy kis kanál mézet
- Tízórai: Egy kis kanál mézzel édesített zöld tea, vagy frissen facsart citrus lé
- Ebéd: szezonális friss gyümölcs héj nélkül, zöldségleves, kevés olívaolajjal és citromlével ízesített nyers saláta
- Uzsonna: szezonális friss gyümölcs, vagy őszibarack, répa, zeller turmix
- Vacsora: olívaolajjal és citrommal ízesített, passzírozott főtt zöldségekből készült leves, 120 gramm sovány hús – párolt, főtt vagy grillezett –, vagy 150 gramm hal, vagy 80 gramm sovány túró, esetleg tofu
Lefekvés előtt igyunk egy csésze pitypangból, hársból, narancsvirágból és kukorica szakállból készült gyógynövényteát.
Tudtad?
Annak ellenére, hogy a savtalanító élelmiszerek nagyobb mennyiségben tartalmaznak folyadékot ne felejtsünk el naponta több alkalommal vizet inni. Amennyiben még hatásosabbá szeretnénk tenni savtalanító kúránkat a vízbe facsarjunk friss citromlevet – egy egész citromot két pohár italhoz –, ha kedvünk tartja ízesítsük jázminpakóca levelekkel.