„Hétfőtől újra eljárok kocogni!” – ugye, milyen ismerős? Számos ilyen kijelentéssel találkozhatunk, különösen január környékén a Nagy Karácsonyi Hízókúra után. Kár, hogy az esetek többségében a véresen komoly elhatározásokból nem sok valósul meg, ugyanis egyik kutatás bizonyítja a másik után: a heti 3-5 alkalommal végzett 30 perces mozgás is komoly pozitív változásokat okozhat testünk biológiai folyamatait tekintve.
Ugyan riasztóak lehetnek számodra is a következő adatok, de ez az igazság: a becslések szerint manapság világszerte mintegy 1,9-2 millió ember veszíti életét évente a testmozgás hiányának következtében kialakuló betegség miatt. Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján elmondhatjuk, hogy a jelenleg aktív felnőtt korú egyének 17%-a szinte egyáltalán nem végez rendszeres testedzést, 41%-a pedig végez ugyan, de koránt sem elegendőt.
A rendszeres, mértékletes testmozgás legismertebb jótékony hatásait már betéve tudjuk: ilyenek például az alakformálás, a tüdőkapacitás-növekedés és a vérkeringés-serkentés.
Nem kell feltétlenül versenyszintre gondolni. Elég lehet egy kis trambulinon-történő ugrálás, kocogás, de akár egy kiadós séta is.
Ezeken kívül azonban számos egyéb változással is számolhatsz, ha a mindennapjaid részévé teszed az aktív pihenésnek e változatát. Lássunk néhány kevésbé köztudott tényt a jól karbantartott szervezettel kapcsolatban:
-
A napi szinten végzett edzés megakadályozza a gyomor- és bélpanaszok kialakulását, fennállásuk esetén pedig felszámolja őket – a mozgás serkenti a belek perisztaltikáját, ezáltal elősegíti az emésztés természetes folyamatát.
-
A folyton rohanó életvitel könnyűszerrel okozhat stresszt, a stressz pedig könnyűszerrel okozhat fejfájást. Az életmódból adódó visszatérő akut fejfájásra is preventív jelleggel hat például a rendszeres futás és/vagy kocogás.
-
Nyugodtabb és pihentetőbb alvásra számíthatsz, ha nem csak szellemileg, de fizikailag is kellemesen kifárasztod magad. Az átmozgatott testednek hála mentális képességeid is jóval frissebbek lehetnek, javul a koncentrációs képességed, vidámabb leszel, és jobban kezeled a stresszt is, éjjel pedig mélyebben alszol – aminek hatására szintén hasznosabban és aktívabban fog telni a napod.
-
Keveset hallunk ugyan erről, de a kutatások rámutatnak, hogy a rendszeres testmozgás még a szexuális életre is kifejezetten kedvezően hat. Növeli az általános erőnlétet, az izmok terhelhetőségét, nemtől függetlenül pedig a libidóra is kedvező hatást gyakorol.
-
A természetben végzett mozgás enyhíti a depressziót és a depresszív tünetek előfordulását, különösen, ha ébredés után veszed rá magad.
A heti legalább 3-5 alkalommal, kb. 30 percen át végzett testmozgás, testedzés preventív jellege vitathatatlan, viszont akkor is sokat jelent testünk egészséges működésének szempontjából, ha már kialakult valamilyen krónikus panasz. A rendszeresen végzett, heti kb. 1000-2000 kalóriát elégető mozgás már kimutathatóan jótékonyan hat a test egészére nézve, függetlenül nemtől, kortól, kezdeti állóképességtől. Ha valamilyen betegség áll fenn nálad, mindenképpen egyeztess háziorvosoddal, és csak azután fogj neki az általa javasolt testmozgásnak, edzési formának!
(x)