Viszkető fejbőr, mosás után is piszkosnak és ápolatlannak tűnő, fokozatosan elvékonyodó haj: egyértelmű jelei a haj elzsírosodását okozó túlzott faggyútermelésnek. Bár létezik zsíros hajra sampon, akkor járunk a legjobban, ha a probléma megoldásához, a természetet is segítségül hívjuk. Lássuk, hogyan tehetjük még hatékonyabbá a zsíros hajra kifejlesztett samponokat.
A zsíros haj oka, hogy valamilyen okból –betegség, helytelen táplálkozás, stressz, hormonális változások, menstruáció, baktériumok vagy gombák jelenléte, nem megfelelő tisztálkodószerek, örökletesség– a fejbőrben a normálisnál több faggyú termelődik. Akkor beszélhetünk túlzott zsírosodásról, ha a mosást követő második napon a haj zsíros tapintású és erőteljesen fényes. Nem csupán esztétikai szempontból kellemetlen: a túl sok faggyú miatt fokozott korpásodás és viszketés alakulhat ki, míg a hajszálak nehezebbek lesznek, fokozatosan elvékonyodnak, sőt ki is hullhatnak. Mivel a zsíros haj pH-értéke megnő –a normál hajé 4,5-6,7 közötti–, használjunk olyan sampont, amelynek pH-értéke több mint 6,7.
Ugyanakkor ne feledjük: a megfelelő mennyiségű faggyú elengedhetetlen a fejbőr és a haj egészsége szempontjából, ezért a zsíros haj kezelésekor, csak a túltermelést szüntessük meg!
Árthat a gyakori és a ritka hajmosás
Akinek zsíros a haja, általában minden nap megmossa. Még akkor is, ha a zsírosság látványa ettől nem változik. Sőt, a gyakori hajmosás kiszárítja a fejbőrt, ezért a faggyúmirigyek még több faggyút termelnek. Lényeges, hogy zsíros hajra mindig kímélő és hidratáló sampont válasszunk, valamint igyunk minél több vizet!
Gombák és baktériumok
Nem szabad ugyanakkor zsíros haj esetén sem elhanyagolni a tisztálkodást. A túlságosan ritkán elvégzett hajmosás hatására ugyanis könnyebben elszaporodhatnak a fejbőrön a káros baktériumok és gombák, amelyek jelenléte fokozhatja a faggyúmirigyek működését. A legjobb, ha a zsíros hajat hígított samponnal, kétnaponta mossuk.
Javítsunk a sampon hatékonyságán
Különösen a természetes összetevőket tartalmazó, zsíros hajra kifejlesztett sampon bizonyul hatékonynak, ennek ellenére, érdemes további praktikákhoz folyamodni annak érdekében, hogy a zsírosodást biztosan megszüntessük. Akár megszokott és bevált samponunkat is feljavíthatjuk, de alkalmazhatunk növényi lemosókat és pakolásokat is. A lényeg, hogy zsíros haj kezelése során, mindig a hajunk állapotának megfelelő sampont használjunk. Kifejezetten ajánlott a termékek váltogatása!
Tippek, természetes megoldások és házi samponok zsíros hajra
- A zsíros haj kezelésének egyik leghatékonyabb módja az Aloe Vera használata. Lehetőleg pH-semleges, zsíros hajra való samponunkhoz adjunk hozzá egy kávéskanál friss Aloe Vera gélt, valamint egy evőkanál citromlevet. Hűtőben akár egy hétig is eláll.
- Hetente két-három alkalommal javasolt az almaecetes öblítés alkalmazása. Tegyünk néhány evőkanál almaecetet egy pohár vízbe, a keverékkel öblítsük át a hajunkat, majd pár perc múlva mossuk le róla.
- Ha nincs kéznél sampon, a zsíros hajra hintőport is szórhatunk. A leghatékonyabb a babáknak készült hintőpor, ami megakadályozza a hajszálak túlzott zsírosodását. Nagyon fontos, hogy közvetlenül a fejbőrre kerüljön, majd azonnal rázzuk ki a hajunkból.
- Egészségessé és fényessé varázsolja a hajat a sör. Egy pohár sör és ugyanennyi víz keverékéből készítsünk öblítőt, amit öt percig hagyjunk a hajon, aztán öblítsük le. Hatékonyan eltávolítja a felesleges faggyút!
- A zsíros hajra a méz is hatékony ellenszer. Egy tojás sárgáját, két teáskanál mézzel elegyítsünk, majd hagyjuk állni fél órát. Dörzsöljük a fejbőrbe, húsz perc múlva öblítsük le, ezt követően használjunk zsíros hajra készült sampont.
Gyors segítség a szódabikarbónával kevert sampon
A haj nem kívánt zsírosodását legegyszerűbben a szódabikarbónával lehet megszüntetni, illetve megelőzni. Adjunk néhány teáskanál szódabikarbónát a samponunkhoz, és ezzel mossunk hetente kétszer hajat. Sampon nélkül is működik, elég, ha egy nagy pohár vízzel keverjük össze, ilyenkor 2-3 evőkanál szódabikarbónát használjunk. A folyadékot a samponhoz hasonlóan dörzsöljük a fejbőrbe, majd alaposan öblítsük le.
Tudtad?
A vitaminokban- és ásványi anyagokban szegény étrend, valamint a zsíros ételek fogyasztása hozzájárul a haj zsírosodásához.