Természetes kezelések körömgomba ellen

Természetes kezelések körömgomba ellen 1

Alig száz év alatt az addig szinte ismeretlen körömgomba (onychomyosis) népbetegséggé vált, napjainkban a lakosság közel harminc százalékát érinti. Kialakulásáért többféle gombafaj is felelőssé tehető az esetek kilencven százalékában a láb körmein, illetve a körömágyban megjelenő fertőzés szinte sohasem tűnik el magától. A körömgomba esetén alkalmazott gyógyszeres kezelés mellett természetes megoldások is léteznek.


A körömgombáért leggyakrabban a Trychophyton rubum nevű fonalas gomba, míg a lábujjak közötti fertőzésért a Trychophyton mentagrophytes tehető felelőssé. Ezeken kívül más élesztők és penészgombák is kiválthatják a fertőzést utóbbiak a kézen és a lábon is elszaporodnak, míg a sarjadzó gombák családjába tartozó Candida inkább a kézkörmökön jelenik meg. A körmöt megtámadó gombák a meleg és nedves helyeket kedvelik, gyorsan terjednek emberről emberre. Ezért nem ajánlott mezítláb használni az edzőtermeket, uszodákat és nyilvános zuhanyzókat illetve megosztani a személyes tárgyakat, a törölközőt vagy a körömollót. Bár a látványa korántsem szívderítő a betegek többsége nem veszi komolyan a fertőzést. Ezt nagyon rosszul teszik, ugyanis elsősorban a cukorbetegséggel, illetve a gyenge immunrendszerrel párosulva az elhanyagolt körömgomba akár súlyos szövődményeket is okozhat.

Tünetek és a kiváltó okok

A körömgombát okozó fonalas gomba a körmök végétől terjedve megvastagítja, elsárgítja a körmöket. Ezzel ellentétes utat jár be a Candida, mely a körömágy felől indul ki, jelenlétét a töredezett, barázdált és esetenként megvastagodott körmök jelzik. Penészgombás fertőzéssel van dolgunk, amikor a köröm teljes felülete szürkés-barnásra színeződik. A fertőzés kellemetlenebb tüneteket is okozhat, ilyen a viszketés, fájdalmas és gennyedző gyulladás, az ezzel járó kellemetlen szag, valamint a köröm alatti morzsalékos anyag termelődése. Hozzájárulnak a körömgomba megjelenéséhez a köröm sérülései (ezeket mindig fertőtlenítsük), a körmöt érő visszatérő traumák, a szorosan zárt csizma vagy cipő, illetve gumikesztyű hosszabb ideig tartó rendszeres viselése, valamint a műszálas zokni, harisnya és a műbőr cipők. Szintén elősegíti a körömgomba kialakulását az elhízás, az ízületi és csontbetegségek, a cukorbetegség, valamint a rossz végtagi keringés.

Van segítség

Mielőtt bármilyen körömgomba ellenes kúrába belekezdünk fogadjuk el, hogy kezeinken a körmök hetente átlagosan 1-1,5 millimétert, a lábkörmeink havonta 1 millimétert nőnek. Tehát a teljes gyógyulás akár 6-8 hónapot is igénybe vehet, hiszen a beteg körömnek egészen le kell nőnie! Tartsuk szem előtt, hogy a kúra alatt csak mértékkel fogyasszunk finomított cukrot, mivel kiváló táptalaja a különféle gombáknak.

Szódabikarbóna és körömgomba

Sok más betegség mellett a körömgomba kezelésére is alkalmas a szódabikarbóna. Készíthetünk belőle lábfürdőt, ami nem csak a körömgomba ellen hatásos, hanem segít megszabadulni a fáradtságtól és a felgyülemlett méreganyagoktól is. Még jobb eredményt érhetünk el, ha a szódabikarbónás oldatot csepegtessük a beteg körömre, majd húzunk rá zoknit.

A nyerő páros: fokhagyma és ecet

Tisztítsunk meg és törjünk szét pár gerezd fokhagymát. A kapott pépet áztassuk 20 százalékos ecetbe, a keveréket naponta kétszer kenjük fertőzött körmünkre. Nem túl kellemes az illata, ezért inkább akkor végezzük a műveletet, amikor nem kell elmennünk otthonról.

Grapefruitmag csepp

Könnyen beszerezhető és nagyon hatékony szer a grapefruit magjából kinyert kesernyés folyadék, amely nem tévesztendő össze az illóolajjal. Fültisztító pálcikával naponta kétszer kenjünk belőle a beteg köröm alá ezzel egyidejűleg belsőleg is használjuk kúraszerűen. A grapefruit cseppek jellegüknél fogva ugyanis hatékony vírus- és gombaölő tulajdonságokkal rendelkeznek.

Tudtad?

Előfordulhat, hogy a körömgomba hatására a köröm elfeketedik és elválik a körömágytól.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email