Parazita a belekben | 13 természetes módszer élősködők ellen

Természetes módszerek parazita ellen

Első hallásra megdöbbentő lehet, pedig a felmérések szerint, a fejlett országokban nagyjából a lakosság felét érinti valamilyen bélparazita-fertőzés. Ha időben eltávolítjuk, a parazita biztosan nem fog nagyobb bajt okozni – ebben pedig a gyógynövények, és más természetes módszerek lehetnek a segítségünkre. Ezúttal 13 parazita űző növényt gyűjtöttünk össze.


Bennem, biztosan nincs semmiféle parazita – általában ez az első reakció, amikor felmerül az élősködő jelenléte. Pedig, a megoldás nem a tagadás, hiszen a parazita bárkit megfertőzhet, nincs miért szégyenkezni. Sokkal fontosabb, hogy ha felmerül a belekben megbújó élősködő jelenlétének gyanúja, minél hamarabb szabaduljunk meg tőle.

Parazita fogalma

De, mi is egyáltalán a parazita? Nagyon röviden, a parazita egy másik faj, élőlény testében vagy testén él, táplálékát a gazdaszervezetből, esetenként a gazdaszervezeten keresztül nyeri. Mi most az emberi bélrendszerben megtelepedő parazitákkal foglalkozun.

Hogyan fertőz?                   

Általában a parazita petéje állati vagy emberi székleten keresztül jut a szervezetbe, ami visszavezethető a nem megfelelő kézmosásra. Előfordul az is, hogy fertőzött víz (például fogmosás, zöldségek, gyümölcsök) vagy fertőzött hús a közvetítő közeg. Utóbbi veszélyforrásokat kiküszöbölhetjük, ha a vizet felforraljuk, a húsokat pedig alaposan átsütjük.

Kevés a jellemző tünet

A leggyakrabban előforduló, bélben élősködő paraziták (gombféreg, ostorgiliszta, galandférgek, fonálféreg, horogféreg) rövid távon „csak” emésztőrendszeri zavarokat okoznak, ám hosszú tavon komoly egészségügyi problémák is felmerülhetnek. Súlyosan károsíthatják a bélflóra egyensúlyát, ami közvetlenül kihat immunrendszerünk ellenálló képességére: gyakrabban megbetegszünk, könnyebben érnek utol a kulonfele allergiák. A helyzetet az is rontja, hogy a paraziták szó szerint eleszik előlünk a létfontosságú tápanyagokat, vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat, ez pedig hiányállapotokhoz vezethet.  

Lássuk most, mik azok az intő jelek, amelyek valamilyen parazita jelenlétére utalhatnak:

  • ok nélküli fáradékonyság, levertség,

  • álmatlanság, alvászavarok,

  • akut, vagy krónikus hasmenés és/vagy székrekedés,

  • gyakori puffadás,

  • erős hasi görcsök, amelyek főként étkezések után lépnek fel,

  • bőrpír, csalánkiütés, viszketés, esetleg akné,

  • fájó izmok, ízületek, elnehezülő végtagok,

  • hányinger vagy gyakori hányás,

  • motiválatlan, gyors súlycsökkenés.

Természetes megoldások, parazitafertőzés eseten

Számos patikai féreghajtó áll a rendelkezésünkre, de akkor sem kell aggódnunk, ha inkább a természet gyógyszertárát hívnánk segítségül. Sőt, ezek a gyógynövények, parazita ellenes szerek, kevésbé terhelik meg a szervezetet, miközben hatékonyan űzik ki a betolakodókat. További előnyük, hogy rendszerint minden háztartásban megtalálhatók, és olcsón beszerezhetők.   

Íme, 13 természetes megoldás, amelyekkel egyszerűen kivitelezhető a parazita kiirtása:

1. Fokhagyma. Már nagyanyáink is felismerték ennek az elterjedt, főként ételízesítőként használt gyógynövény egészségvédő hatásait. A fokhagyma egyedülálló antibakteriális, vírus- és gombaölő hatásokkal bír, évszázadok óta használják féregirtásra. Fertőtleníti bélrendszerünket, a benne található jótékony összetevők pedig, erősítik immunrendszerünket. Bar aromáját nem mindenki kedveli, akkor a leghatásosabb, ha naponta 2-3 gerezd összezúzott fokhagymát fogyasztunk (az illatanyagai miatt legjobb, ha lefekvés előtt). Erős illatát semlegesíthetjük par szem pörkölt kávészem, vagy friss mentalevél elrágcsálásával.

2. Vöröshagyma. A fokhagymához hasonlóan ez a hagymaféle is antibakteriális, féregűző tulajdonságú, valamint természetes antibiotikumként is hat. Szintén nyersen fogyasszuk: aki nem kedveli, helyettesítheti metélő-, főző- vagy póréhagymával is, ám ezek hatékonysága alacsonyabb.

3. Szegfűszeg. Szintén remek féregűző, bélfertőtlenítő. Fogyaszthatjuk főzetét vagy higított illóolaját is.

4. Tökmag. Szerencsére ezt a nasit szinte mindenki kedveli, főként a galandférgek kiűzésére alkalmazható sikerrel. A tökmag szárítva vagy pörkölve egyaránt hatékony.

5. Feketedió héj. Ez a kevéssé ismert megoldás, valójában régi hagyományokkal rendelkezik. Junglom-, tannin- és jódtartalmának köszönhetően, főként a paraziták kihajtására használták, de bevált ellenszere a vírusos-, bakteriális- és gombás megbetegedéseknek is.

6. Kurkuma. Jelentősen csökkenti az élősködők okozta bélgyulladásokat, irritációkat, hatékony féreghajtó. Elég belőle napi par kiskanálnyit fogyasztani, legjobb, ha a főzés végén, nyersen hintjük meg a kurkumával a kész ételeket.

7. Abszint. A múltban fokent féregűzésre és fertőtlenítésre használták: a növény kivonatát pár csepp vízben hígítva fogyasztották. A növényből készült likőr kisebb mennyiségben alkalmas ezekre a célokra, mivel hosszú távon súlyos függőséget, és komoly egészségügyi problémákat okozhat.

8. Oregano. Remek féregűző és fájdalomcsillapító hatásokkal is rendelkezik. Használata előtt azonban minden esetben kérjük ki egy szakember véleményét, mert az oregánó túlzott bevitele komoly bélrendszeri zavarokat okozhat.

9. Grapefruit mag. Nevével ellentétben, nem közvetlenül a magokat fogyasztjuk (kesernyés íze miatt, nem a legkellemesebb parazita irtó), hanem a grapefruit magjainak kivonatát. Cseppenthetjük langyos gyógyfőzetekbe, gyümölcslevekbe, smoothikba.

10. Szezámmag. Jelentősen növeli az immunrendszer egészséges működését, csillapítja a parazita jelenlétével járó, kellemetlen bélrendszeri panaszokat. Hatékony féregűző, azonban bánjunk csínján az adagolásával, mivel jelentős kalóriatartalommal rendelkezik. Lehetőleg a nyers, pörköletlen változatát válasszuk: elég belőle egy kiskanálnyi, mellyel reggeli natúr joghurtunkat ízesíthetjük, de meghinthetjük vele kedvenc salátainkat is.

11. Gyömbér. A bélrendszer problémák egyik leghatékonyabb ellenszere, ebben a tekintetben a gyógynövények „királynőjének” számít. Hatékonyan csökkenti a parazita miatt kialakuló hányást, hányingert, elősegíti a helyes emésztést, csökkenti a puffadást és az alhasi görcsöket. A gyömbér kiváló fertőtlenítő, ezt a hatását az emésztőrendszerben is kifejti.

12. Ánizs. Ez a fűszer fokent a megelőzés szempontjából fontos: óvja, és kiegyensúlyozottá teszi a bélműködést. Enyhe hashajtó hátasa révén, az ánizs felgyorsítja a paraziták kiűzését.

13. Natúr joghurt, kaukázusi kefir. Segítenek megőrizni, szükség esetén helyreállítani a bélflóra helyes működését, hozzájárulnak az immunrendszer megfelelő működéséhez. Használhatjuk a parazitafertőzés megelőzésére és kezelésére.

Fontos: a parazitaellenes kúra alatt lehetőleg váltogassuk a fenti gyógynövényeket, valamint kerüljük a koffein- és alkoholtartalmú italok fogyasztását, a szénsavas üdítőket, valamint a finomított liszttel, fehér cukorral, zsírokkal készült, nehezen emészthető táplálékokat.

Van egy egyszerűbb megoldás is

Bár a fenti gyógynövények, fűszerek segítségével, jó eséllyel megszabadulhatunk a belekben élő parazitáktól, ha még gyorsabb eredményre törekszünk, próbáljuk ki – akár a gyógynövények mellett – a kifejezetten erre a célra szolgáló étrend-kiegészítőket. Válasszunk minőségi terméket, ami többféle, természetes, gyógyösszetevő keveréke. Érdemes böngészni a szakmai- és véleményoldalakat, fórumokat, hiszen ezeken a felhasználók tapasztalatai olvashatók. Arra viszont ügyeljünk, hogy csak azoknak az internetes portáloknak higgyünk, amelyek ellenőrzött hozzászólásokat tesznek közzé.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email