Egészséges táplálkozás – Nem mindegy, hogy mit eszünk!

Egészséges táplálkozás

Minden nap étkezünk, de némi dilemmával, hiszen el kell döntenünk, mi kerüljön a tányérunkra. A legfontosabb, és egyben a legnehezebb az egészséges táplálkozás szabályainak betartása, mert ez sokszor nem egyezik az ízlésünkkel. Ha viszont tudjuk, mit, mivel helyettesíthetünk, és mihez kell mindenképpen tartani magunkat, könnyebb lesz a választás!


Számos tévedés, tévhit kötődik az étkezéshez, különösen az, hogy, tulajdonképpen, mit is nevezhetünk egészséges táplálkozásnak. Az egészséges táplálkozás fogalma röviden annyit jelent, hogy a napi energiaigényünket mennyiségi és minőségi szempontból, egyaránt kielégítjük. Ennek ellentéte az éhezés kóros állapota, ami gyorsan, súlyos panaszokhoz vezet. Amikor minőségileg éhezünk, azaz az étel nem tartalmazza a szervezet megfelelő működéséhez szükséges anyagokat, ez hiányállapotot okoz, ami szintén betegségekhez vezet, azonban sokkal lassabban.

Mi is az a kalória?

Kicsit misztikusnak tűnő fogalom, pedig egyáltalán nem az: 1 kalória annyi energia, ami ahhoz kell, hogy egy gramm víz hőmérsékletét egy fokkal emelje. Másik megközelítés szerint, 1 kalória fogy akkor, amikor egy kilónyi tömeget, 40 centiméterre felemelünk. A táplálékokhoz tartozó kalória valójában kilókalória, azaz ezer kalória (kcal). Az energiabeviteli oldallal szemben áll az energiaszükséglet, ebben a legnagyobb tétel az egyes szervek működéséhez szükséges energia: az agy a legnagyobb fogyasztó, utána a szív, az izmok és a hőtermelés következnek.

Hogyan fogyjunk le?

Akkor nem fogyunk, és akkor nem hízunk, ha annyi energiát viszünk be, amennyit valójában elhasználunk. A kérdés mindig az, hogyan fogyjunk, holott ez rendkívül egyszerű: kevesebbet kell enni, mint amire a szervezetnek szüksége van. Ha következetesek vagyunk, és betartjuk ezt az egyszerű szabályt, biztosan megszabadulunk a felesleges zsírtól.

Mennyi energiára van szükségünk?

A szellemi tevékenységet, könnyű fizikai munkát végző, 15-18 év közötti nők 2400, a férfiak 2800 kcal-at, 19-30 év közöttiek 2150 és 2700 kcal-t égetnek el egy nap. Harminc és hatvan év közöttieknél ugyanez 2100 és 2600 kcal. Hatvan év felett 1900 és 2200 kcal a napi szükséglet. Terhesség alatt 300 kcal a plusz, ami egy szendvicset jelent, míg szoptatás idején 550 kcal. Utóbbi azt jelenti, hogy nem igaz a mondás, amely szerint a várandós nő kettő helyett eszik. Természetesen, a nehéz fizikai munka vagy a sportolás során lényegesen nagyobb az energiaigényünk. És még valami: 100 éve még 1000 kcal-val többet égetett el egy átlagember, ez az oka annak, hogy ma sokan meghíznak, hiszen ennyivel esznek többet (jó esetben) a kelleténél.

Pusztán a mozgás nem lesz elég

Mit tehetünk? A legfontosabb a mozgás, egy óra kocogás 400 kcal, ugyanennyi kerékpározás 350-700 kcal, az úszás 250-600 kcal elégetésére elegendő. Bár pusztán ezzel nehéz lenne lefogyni, a mindennapos mozgás mégis kötelező: egyrészt a pár száz kilokalória is sokat számít, másrészt jót tesz az általános egészségi állapotunknak. Ehhez elegendő 1-1,5 másfél óra mozgás, már amennyiben ennek során ki is izzadunk.

Zsír, fehérje, szénhidrát

Gyakorlatilag minden élelmiszer vízből, zsírokból, szénhidrátokból és fehérjékből áll.

  • Tíz dekagramm zsír 930 kcal függetlenül attól, hogy állati vagy növényi zsírról van szó.

  • Tíz dekagramm cukor vagy liszt 410 kcal.

  • Tíz dekagramm hús 540 kcal.

Hogy az egészséges táplálkozás jegyében, könnyebben beazonosítsuk a mennyiségeket, érdemes néhány gyakran fogyasztott élelmiszer kalóriatartalmát megismerni (tíz dekagrammonként):

  • kenyér 300 kcal,

  • vaj vagy margarin 750 kcal,

  • hús 400 kcal,

  • sajt 400 kcal,

  • dió, mandula, mogyoró 800 kcal,

  • olaj 900 kcal,

  • egy tojás 90 kcal,

  • cukorkák 450 kcal,

  • uborka, karfiol, spenót csak 15 kcal,

  • csokoládé 580 kcal,

  • fagylalt 300-400 kcal,

  • sütemények 400-600 kcal,

  • 100 ml üdítő, sör, száraz bor 40 kcal,

  • 100 ml édes bor 80 kcal,

  • a nyers gyümölcsök a gyümölcscukornak köszönhetően 100 kcal,

  • aszalt gyümölcsök 300 kcal.

A cukor azért is veszélyes, mert ha sokat eszünk belőle, ugyan az éhségérzetet csillapítja, másfél óra múlva viszont nagyon éhesek leszünk. Igaz ez a sörre is, ami szintén megemeli az inzulinszintet.

Minőségi ételek és italok

Az egészséges táplálkozás alapja, hogy ne vigyünk be több kalóriát, mint amennyire szükségünk van. Nem könnyű a feladat, mert az ajánlott 2000 kcal körüli értéket, rendkívül könnyen elérhetjük. A legfontosabb, hogy figyeljük az ételek és italok kalóriatartalmát, e mellett – ami legalább ennyire fontos – törekedjünk a teljes élelmiszerek fogyasztására. Válasszunk a szuperélelmiszerek közül, ezek ugyanis nagy mennyiségben tartalmazzák a szervezet számára létfontosságú tápanyagokat, ásványi anyagokat, vitaminokat, rostokat. Gondoskodjunk az esszenciális aminosavak (a fehérjék aminosavakból állnak) beviteléről, amelyeket testünk nem képes előállítani. Különösen fontos, hogy naponta legalább 2-2,5 liter, tiszta vizet igyunk. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetünk jól érezze magát. A folyadék növeli a vérvolument, nő a szervek vérellátása, a folyadék a vesén keresztül kiválasztódik, a sok vizelettel könnyebben távoznak a méreganyagok. A harmadik ok, hogy a vastagbél vizet szív vissza, amikor nincs elég folyadék a szervezetben, a vastagbél vízmegkötése miatt, krónikus székrekedés alakul ki. A megfelelő folyadékbevitellel, máris nagy lépést tettünk egészség megőrzése érdekében.

Az egészséges táplálkozás alapelvei

Egy nap nem múlhat el úgy, hogy az ember ne egyen húst, tejterméket vagy hüvelyeseket, mert ezzel jutunk hozzá a szükséges fehérjemennyiséghez. A másik alapösszetevő a szénhidrát, amivel biztosíthatjuk a szükséges energiamennyiséget. A jó szénhidrát lassan szívódik fel, lassabban szabadul fel belőle a cukor, ezért nem leszünk az étkezés után jó ideig éhesek – ezt érhetjük el például a teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával. Ezzel szemben, a cukorral és a fehérliszttel készült ételekkel az a baj, hogy megemelik az inzulintermelést, ezért hamar újra éhesek. Zsiradékok nélkül sem működhet megfelelően a szervezet. A növényi zsírok nem gyorsítják az érelmeszesedés folyamatát, ellentétben az állati zsírokkal, amelyek növelik a koleszterin mennyiségét a vérben. Nemcsak a vörös húsokkal, szalonnákkal, hanem a zsíros tejtermékekkel is érdemes vigyázni.

Hiányállapotok

Rendkívül fontos a kalcium bevitele: egy liter tej 125 mg kalciumot tartalmaz, ami ráadásul több, mint 500 kcal, miközben nőknél, a napi szükséglet 1000 mg lenne, ez kell ahhoz, hogy lassuljon a csontok leépülése. A megoldás a kalciumtabletta szedése.

A másik hiányállapot a vassal kapcsolatos, a vashiány a nők mintegy felét érinti. Vasból annyi szívódik fel, amennyire a szervezetnek éppen szüksége van. A növényi eredetű vas 10 százaléka, a húsnak és a tojásnak 40-50 százaléka hasznosul. Ezért kell erre külön figyelniük a vegetáriánusoknak. A vitaminokat a vegyes étkezéssel általában elégséges mennyiségben visszük be a szervezetünkben, a D-vitamin a kivétel, amit étellel nem tudunk biztosítani, hiszen a bőrben, a napfény hatására termelődik. Ha kevés van belőle, nő a daganatos betegségek, a demencia, a csontritkulás kockázata.

Napi 2000 egység szedése javasolt (maximum 4000), kivéve június és augusztus között, amennyiben legalább 2 órát vagyunk a napon, természetesen nem 11 és 3 óra között, amikor különösen erős a káros UV sugárzás.

Ahogyan már szó volt róla, az egészséges táplálkozás elképzelhetetlen rostok nélkül. Ezek a szénhidrátok nem szívódnak fel, ugyanakkor, mint az üvegmosó kefe, ledörzsölik a bélfalról a káros lerakódásokat. Serkentik a bél természetes nyákképzését, csökkenti az éhségérzetet, megkötik a koleszterint, javítják a bélmozgásokat, segítenek megelőzni a béldaganatok kialakulását, valamint javítják az emésztést, támogatják az immunrendszer működését, biztosítják a megfelelő székletet. Mindezek mellett a prebiotikus rostok a bélflóra egyensúlyának helyreállításában és megőrzésében is nélkülözhetetlenek: táplálékul szolgálnak a probiotikus baktériumok számára.

Egészséges táplálkozás mintaétrend

  • Kalóriatartalma max. 2000 kcal/nap.

  • Hús, tejtermékek, teljes kiőrlésű lisztből készült termékek.

  • Állati eredetű zsiradékot minimálisan, növényit némileg többet tartalmazzon.

  • Minden étkezéshez együnk nyers zöldségeket, gyümölcsöket.

  • Napi 2-2 és fél liter folyadék (víz).

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email