Egyre nő a természetes szappanok népszerűsége, ami nagyszerű, hiszen ezekkel a készítményekkel tudjuk a leginkább kényeztetni a bőrünket. Ugyanakkor vannak olyan természetes szappanok, amelyek mesterséges anyagokat is tartalmaznak, ezért mindig ellenőrizzük a csomagoláson az összetevők listáját.
Kiválóan tisztítanak, még a baktériumokat is elpusztítják, és, ami a legfontosabb, nem tartalmaznak mesterségesen előállított anyagokat – röviden, ezt gondoljuk a természetes szappanokról, amikért éppen ezért vagyunk hajlandóak lényegesen többet fizetni. A gyártók pedig igyekeznek kihasználni a „varázsszavak” erejét, ezért aztán előszeretettel használják a természetes, natúr és hasonló kifejezéseket, vagy legalábbis sugallják ezeket. Miközben az adott termék egyáltalán nem felel meg a vásárlók által támasztott követelményeknek. Pontosan ezért, nagyon fontos, hogy mielőtt vásárolunk, tanulmányozzuk tüzetesen a természetes szappanok csomagolását, nézzük meg, pontosan, mit is akarnak eladni nekünk.
Természetes szappanok – Mesterséges összetevők
Joggal várjuk tehát el, hogy a természetes szappanok valóban kizárólag természetes alapanyagokkal készüljenek. Ez azonban, korántsem egyszerű és olcsó módszer, nem véletlen, hogy a gyártók egy része mesterséges adalékanyagokat is használ. Nem kell rögtön megijedni, hiszen a természetes szappanokban, kis mennyiségben előforduló szintetikus összetevők, alkalmi használat esetén, nem feltétlenül károsak. Azt azonban nem árt tudni, hogy ezek közül, melyik okozhat allergiás reakciókat, vagy más panaszokat. A következő felsorolásban a leggyakoribb mesterséges összetevőket gyűjtöttük össze.
-
Alpha-isomethyl ionone: szintén szerepel az Európai Unió allergén illatanyagokat felsoroló listáján.
-
Amyl Cinnamal: létezik szintetikus formája, ami szerepel a leggyakoribb, allergiás reakciót kiváltó illatanyagok listáján.
-
Benzyl alcohol, benzyl benzoate: szintetikus tartósítószerek, szárítják és irritálhatják a bőrt, hajlamosíthatnak a kontakt dermatitiszre.
-
Benzyl salicylate, hexyl cinnamal, lyral, triethanolamine: erősen allergén illatanyagok.
-
BHT (butil-hidroxi-toluol): tartósítószer, az érzékeny bőrűeknél allergiás tüneteket produkálhat, felmerült a rákkeltő hatása is, több országban betiltották.
-
Cyclohexasiloxane, cyclotetrasiloxane, cyclopentasiloxane, dimethicono: ezek a mesterségesen előállított szilikonok befolyásolják a hormonrendszer működését, a pórusokban lerakódva allergiás reakciókat válthatnak ki.
-
Fenoxietanol (phenoxyethanol): tartósítószer, ami allergiás reakciót, irritációt, csalánkiütést, akár ekcémát és kontakt dermatitiszt is okozhat. Gyengíti az immunválaszt, neurotoxikus hatása is lehet.
-
Fragnance, parfum: ezek jelölik az illatosítás tényét. Ha nem részletezik, hogy szintetikus vagy természetes illatanyagokat használnak, inkább válasszunk más terméket.
-
Hydroxycitronellal: allergén illóolaj, bőrgyulladást, csalánkiütést idézhet elő, gyakori használata növeli a bőrfoltok megjelenésének kockázat.
-
Isoeugenol: mesterségesen előállított allergén illatanyag, több országban betiltották. Akadályozhatja az immunrendszer működését, növelheti az idegrendszeri zavarok és a rák kialakulásának kockázatát.
-
Lilial (Butylphenyl Methylpropional): mesterséges illatanyag, a bőrön allergiás reakciókat, az arra érzékenyeknél ekcémát válthat ki.
-
Nátrium-benzoát: létezik szintetikus is, ez allergén, növelheti a rák kockázatát, gyorsíthatja a bőr öregedését, asztmatikus reakciót válthat ki, valamint gyengíti az immunrendszert.
-
Parabének: befolyásolják a hormonrendszer működését, egyes kutatások kapcsolatot találtak a parabének és a mellrák megnövekedett kockázata között.
-
Propilén-glikol (propylene glycol): Eltömítheti a pórusokat, irritálhatja a bőrt és a szemet, hozzájárulhat az allergiás dermatitisz és a csalánkiütés kialakulásához.
Néhány szó a titán-dioxidról
Bár a titán-dioxid (titanium dioxide) nem szintetikus, érdemes említést tenni róla, ugyanis nagyszerű fehérítő hatása miatt, szappanokban is előfordul. Alapesetben veszélytelen, azonban, ha gyulladásos, beteg bőrrel érintkezik, súlyosbíthatja a tüneteket. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség szerint növelheti a tüdőrák kialakulásának esélyét. Ha bélgyulladásban szenvedünk, mindenképpen legyünk vele óvatosak, ugyanis fokozhatja a gyulladás hevességét.
Mi a megoldás?
A legfontosabb, hogy csak a szemünknek higgyünk, és az apró betűs szöveget is olvassuk el a természetes szappanok csomagolásán. A gyártókat törvény kötelezi az összetevők feltüntetésére. Arra viszont figyeljünk, hogy számos terméken megpróbálják elrejteni az alapanyagok részletes listáját, például a doboz aljára ragasztják, vagy egy kihajtható matricára nyomtatják.
Források:
https://www.pharmazeutische-zeitung.de/index.php?id=70665 http://enfo.agt.bme.hu/drupal/keptar/11582 http://monographs.iarc.fr/ENG/Publications/techrep42/index.php http://www.gcimagazine.com/articleaddons/106764043.html https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_073.pdf https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24702129 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8565459