Ha nyáron felszaladt néhány kiló, érdemes még a hideg beköszönte előtt megszabadulni tőle, mert a következő hónapokban még vastagabbak lehetnek a zsírpárnák. Ne aggódjunk: a fogyókúra ősszel is sikeres lehet, ha a még frissen kapható zöldségeket fogyasztjuk.
Fogyókúra ősszel, vagy éppen a tél elején? Első hallásra szokatlannak tűnhet, hiszen az alakvisszanyerő, súlycsökkentő diétákat általában tavaszra időzítjük. Pedig az őszi fogyókúrának legalább ekkora a létjogosultsága, igaz, elsősorban nem esztétikai, hanem egészségügyi szempontokból érdemes belekezdeni.
Miben segíthet az őszi fogyókúra?
Rögtön helyesbíteni kell az előző mondatban leírtak, mert a fogyókúra természetesen ősszel is segíti az alakformálást. Ugyanakkor igaz az állítás, hogy elsősorban nem ez a célja. Arról van szó, hogy a téli időszak alaposan megterheli a szervezetünket, ilyenkor sokkal kevesebb természetes vitaminhoz, ásványi anyaghoz jutunk, ráadásul testünk átkapcsol felhalmozó üzemmódba. Azaz, zsírt raktároz el, amiből majd energiát állít elő. És, ha ez még nem lenne elég, télen óhatatlanul nő a toxikus terhelés, amire szintén nem árt felkészülni. Ennek egyik módja a fogyókúra, a felesleg leadásával ugyanis szervezetünk megerősödik, ellenálló képességünk nő, jobb lesz az emésztésünk, és általában fittebben, egészségesebben vághatunk neki téli hónapoknak.
Válasszuk a szezonális ételeket
Se szeri, se száma a fogyókúráknak, és ez igaz az őszi változatokra is. Léteznek nagyszerű készítmények, amikkel jó eséllyel lefogyhatunk, ettől függetlenül, érdemes a szezonális zöldségek és gyümölcsök segítségét igénybe venni. Hogy miért? Ennek oka egyszerű: a szervezet genetikailag úgy van kódolva, hogy ideális működéséhez szükség van az évszaknak megfelelő táplálékokra. A másik ok, hogy először mindig a természetes megoldásokkal próbálkozzunk, amennyiben ezek nem hatékonyak, egészítsük ki a kúránkat jó minőségű – ez nagyon fontos – táplálékkiegészítőkkel. Ezeket egyébként akkor is alkalmazzuk, ha a fogyókúra miatt, egyes tápanyagokból, vitaminokból, egyébként hiányt szenvednénk.
Sokoldalú sütőtök
A kiegyensúlyozott és hatékony, őszi fogyókúra fontos része tehát a szezonális zöldségek fogyasztása. Pontosan ilyen a sütőtök, ami számos előnyös élettani tulajdonsága mellett súlycsökkentő hatással is rendelkezik. Könnyen emészthető, magas a vitamintartalmának köszönhetően, húsában több a szénhidrát, a karotin és a vitamin – A, B1, B2, B3, B6, C, E –, mint a többi tökfélében.
Fehérje- és zsírtartalma elenyésző, viszont gazdag folsavban és pantoténsavban. Bővelkedik ásványi anyagokban, többek között káliumban, foszforban, vasban, rézben, és mangánban. Antioxidánsai és karotinoidjai erősítik az immunrendszert, csökkentik a keringési és a daganatos betegségek, valamint a gyulladások kialakulásának esélyét. Bővelkedik káliumban, hatékony vérnyomáscsökkentő, eltávolítja a pangó vizet, fokozza a máj működését, kiváló méregtelenítő.
Az őszi fogyókúrát a sütőtök következő tulajdonságai támogatják:
-
vízhajtó,
-
megtisztítja a bélrendszert,
-
javítja az emésztést,
-
enyhe hashajtó,
-
teltségérzetet okoz.
Kellemes ízű, bárki számára megfizethető és sokféleképpen elkészíthető, 100 gramm pedig mindössze 80 kalória, ezért nevezhetjük a sütőtököt az őszi fogyókúra igazi sztárjának.
Szinte kalóriamentes a nyers padlizsán
A padlizsán gazdag C-vitaminban, folsavban, niacinban és patoténsavban, ahogyan káliumban, foszforban, magnéziumban, valamint kalciumban is bővelkedik. Fokozott nyákoldó hatásának köszönhetően enyhíti a hörghurut gyulladás és az asztma tüneteit, meggátolja a bélgyulladásos megbetegedések kialakulást. Rostjai javítják a bélműködést, vérképző és vértisztító, hatóanyagai fokozzák a máj működését, ezért kiváló méregtelenítő. Fenolsavjai antioxidáns hatásúak, megkötik a szabad gyököket, ami hozzájárul a daganatos betegségek, gyulladások, szívbetegségek megelőzéséhez. Japán kutatások kimutatták, hogy a padlizsánban nagyobb mennyiségben megtalálható antocianin erőteljesen csökkenti az összkoleszterin szintjét, méghozzá úgy, hogy eközben megemeli a HDL (jó) koleszterin mennyiségét. A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát a máj és epefunkció javítójaként tartják számon. Szaponintartalma révén, elősegíti az ételekkel bevitt zsírok távozását a szervezetből, gátolja a felhalmozódásukat. Spanyol kutatók szerint a padlizsán nemcsak a magas koleszterinszint, hanem a testsúly csökkentésében is segíthet.
Ezért jó választás a padlizsán fogyókúrára:
-
fokozza a gyomorsav termelődését, így serkenti az emésztést,
-
erős vízhajtó,
-
javítja az epe működését,
-
gyorsan eltelít,
-
csökkenti a zsírok lerakódását és felszívódását,
-
rostjai megtisztítják a bélrendszert.
A sütőtökhöz hasonlóan a padlizsán is szinte kalóriamentes, hiszen 100 grammja csak 24 kalóriát tartalmaz. Gyomorsavtúltengésben, illetve vesebetegségben szenvedőknek nem ajánlott!
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499388/