Sokan nagyra értékelik a gyömbér különleges ízét, és ételeik, italaik fűszerezésére rendszeresen használják a növény gyökerét. De a gyömbér nem csupán kiváló ízesítő: számos gyógyhatással is rendelkezik, ezért érdemes minél többször étkezéseink részévé tenni, sőt, akár kúraszerűen fogyasztani.
Étkezési és élvezeti értékei mellett a gyömbér évezredek óta kitüntetett helyet foglal el a népi gyógyászatban. Indiában kultikus tisztelet övezte, a lelki megtisztulás egyik segítőjeként tartották számon, valamint a kellemetlen lehelet és az emésztési problémák megszüntetésére is használták. Szintén az emésztés rendbetételére fogyasztották a gyömbér gyökerét Kínában, ahol a hányás és a megfázás ellen is ajánlották. Rómában is kedvelt fűszernek számított, az ételek ízesítésén kívül a nagy lakomák végén, a gyomorfájdalmak megelőzése érdekében, szívesen rágcsáltak egy darabka gyömbért. A középkori Európa sem feledte el, igaz ebben az időben inkább afrodiziákumként tekintettek a gyömbér gyökerére, amit gyulladások és hasfájás esetén is szívesen fogyasztottak.
Gyógyító gyökér
A gyömbér gyógyhatású összetevői a gyökértörzsében találhatók. Gazdag szénhidrátokban, aminosavakban, fehérjében és különböző ásványi anyagokban, elsősorban cinkben, foszforban, kalciumban, káliumban, magnéziumban és vasban. Kiváló vitaminforrás, többféle B-vitamint, valamint E-vitamint tartalmaz. Élettani szempontból rendkívül fontosak illóolajai (pl. bizabolén, cimén, kámfén, kurkumén), illetve a gyömbér csípősségéért felelős gingerol és sogaol.
Enyhítheti az emésztési zavarokat
Ami a gyömbér egészségvédő tulajdonságait illeti, elsőként az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatását érdemes megemlíteni. A gyömbér ugyanis számos emésztési panasz esetén használható sikerrel: rendbe teszi az anyagcserét, gyorsan megszünteti a túlevés miatt jelentkező kínzó teltségérzetet, valamint enyhíti a puffadást. Kiváló hányás elleni szer, az étkezéssel kapcsolatos rohamokon kívül a terhesség alatti és a tengeribetegség miatt kialakuló hányási ingert, illetve émelygést is hatékonyan mérsékli – méghozzá ismert mellékhatások nélkül. A gyömbér jó szolgálatot tehet az erőteljes bélgörcsök és a fájdalmas bélösszehúzódások, valamint a gyomorhurut esetén, megszünteti a fokozott gázképződést és a hasmenést.
Rák ellen gyömbér
A gyömbér fogyasztásával a rosszindulatú daganatok megelőzésében és kezelésében is sikereket érhetünk el. Egyik fő összetevője, a gingerol hatékonyan csökkenti a vastagbélrák és a végbélrák kockázatát, valamint beindítja az úgynevezett programozott sejthalált, ami elpusztítja a rákos sejteket. Utóbbi hatását főként a petefészekrák esetében fejti ki. A gyömbér ráadásul antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, ennek köszönhető, hogy semlegesíti a különböző gyulladásokat, szív- és érrendszeri megbetegedéseket, korai sejtöregedést, illetve rákot okozó szabad gyököket. Antibakteriális hatóanyagai révén a gyömbér a gyomorfekély és gyomorrák kialakulásáért felelőssé tehető Helicobacter pylori baktériumot is elpusztítja.
Méregtelenítésre is kiváló
Ha rendszeresen fogyasztunk gyömbért, biztosak lehetünk benne, hogy csökkentjük a szervezetünkben felhalmozódó méreganyagok mennyiségét. A gyömbér ugyanis megtisztítja a nyirokrendszert, valamint azáltal, hogy fokozza a verejtékezést, és kitágítja a pórusokat, ezáltal a mérgek bőrön keresztüli távozásához is hozzájárul.
Még több jótékony hatás
A gyömbér görcsoldóként és fájdalomcsillapítóként is hasznunkra lehet: csillapítja a menstruációs görcsöket, a fejfájást, a fogfájást, az izomlázat és más természetű izomfájdalmakat. Külsőleg, pakolásként alkalmazva, a gyömbér kivonata, főzete vagy a reszelt gyömbér, nagyszerűen tompítja a reumás és kopásos ízületi fájdalmakat, mérsékli a duzzanatot, oldja az ízületek merevségét. Baktérium és vírusölő, kezelhetjük vele a megfázást, sőt, az influenza esetén is hatásos lehet. Hatékony hurutoldó, fertőtleníti a légutakat, enyhíti a torokgyulladást és a köhögést, izzasztóként szerepet kaphat a lázcsillapításban. A gyömbér mindezek mellett kiváló szívvédő: csökkenti magas vérnyomást, támogatja a keringést, szabályozza a vér LDL (rossz) koleszterinszintjét, segít megelőzni az érelmeszesedést. Mivel csökkenti a vércukorszintet, a 2-es típusú cukorbetegség esetén kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
Tudtad?
Az állni hagyott nyers gyömbér gyökere csípősebb, mint a frissen feldolgozott növény, ami főzés hatására még inkább veszít az „erejéből”.
Hivatkozások:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3426621/
http://www.medicalnewstoday.com/articles/189359.php
http://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/4/11/1929.abstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11710709
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16117603
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2241638/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23123794