Rögtön az elején érdemes kihangsúlyozni, hogy a Candida szinte minden egyénben megtalálható. Panaszokat, vagy betegséget azonban csak akkor okoz a candida, ha jelentősen elszaporodik a szervezetben. Hátterében többnyire a bélflóra egyensúlyának felborulása áll.
Milyen tüneteket okozhat a Candida gomba túlzott elszaporodása férfiak és nők szervezetében egyaránt?
-
bőrpanaszok
-
viszketés a nemi szerv környékén
-
felfázáshoz hasonló tünetek
-
állandó izomfájdalom
-
húgyúti panaszok
-
szájpenész
-
kellemetlen szájszag
Mit tehetünk ez ellen? Hogyan előzhetjük meg?
Elsőként érdemes fontolóra venni a méregtelenítés fontosságát. Miért éppen méregtelenítés? Mert a tisztítási folyamat következtében megszabadíthatjuk szervezetünket a felgyülemlett méreganyagoktól.
A Candida gombák fő tápláléka a szénhidrát. Mit jelent ez?
Kerüljük az alábbi táplálék fogyasztását, mint
-
állati fehérje
-
finomított cukrok
-
káros adalékanyagokban gazdag élelmiszerek
Azonban a mozgásszegény életmód, valamint az antibiotikumok szedése is hatással van a Candida fertőzésekre. Itt szeretném kihangsúlyozni, hogy sok esetben Candida gomba kezelése antibiotikum kúrával történik, amely során sajnos sérül a bélflóra, és a jótékony baktériumok is elpusztulnak. Ebből következik, hogy a probiotikumok pótlása nem csak antibiotikumos kúrák után javasolt, hanem folyamatosan illendő pótolni a szervezetünk számára.
A Candida gomba által ismert és elterjedt tünetek, mint nemi szerv viszketése és folyási tünetek, nem csak nőknél vannak jelen. Ez egy tévhit. A Candida gomba a fentebb felsorolt tüneteket is gyakori esetben prdoukálja.
A Candida tünetei
A Candida-fertőzés számos tünete közül a leggyakrabban előforduló tünetek, melyek nem kímélik sem a nőket sem a férfiakat:
-
Rossz lehelet/szájszag
-
Fokozott hajhullás
-
Szájpenész
-
Állandósuló izomfájdalom
-
Bőrproblémák (pattanások, akné, viszketés)
-
Krónikus hasmenés és/vagy székrekedés
-
Rossz közérzet
-
Puffadás
-
Fokozott gázképződés
-
Nyomasztó éhségérzet
-
Betartott, mégis eredménytelen fogyókúra
-
Visszatérő felfázás, húgyúti problémák
-
Gyakori fejfájás
-
Fárdákonyság
Minden a bélflórán múlik?
A bélflóra feladata, hogy megakadályozzák a Candida elszaporodását. A cukrozott ételek, a fehér lisztből készült termékek túlzott fogyasztása táplálja a Candida gombákat, így tudnak elszaporodni, ami idővel a bélflóra egyensúlyát borítja fel. A bélflóra felborulása esetén csökken az immunrendszerünk ellenálló képessége is.
Valóban segít a béltisztítás és a méregtelenítés?
Nyomós indokok a megelőzéshez:
-
méregtelenítés:
Bélflóránk normális egyensúlyának visszaállításához mindenekelőtt meg kell szabadítanunk bélrendszerünket a felhalmozott mérgektől és salakanyagoktól. Hiszen minden élelmiszer, étel és ital tartalmaz – még a víz is– káros összetevőket. Ezeket akkor sem tudjuk elkerülni, ha próbálunk egészségesen élni, a toxinokkal, vagyis méreg anyagokkal biztosan kapcsolatba kerülünk. Önmagában ez nem lenne vészesen nagy probléma, hiszen szervezetünk folyamatosan végez önméregtelenítést, csak hogy egy idő után már nem képes semlegesíteni a mérgeket: ilyenkor lép színre többek között a Candida elszaporodása
-
béltisztítás:
-
A Candida gomba mennyiségének csökkentéséhez nagyon fontos és elengedhetetlen folyamat a vastagbélben letapadt mérgek eltávolítása. Ennek legegyszerűbb, fájdalommentes és leghatékonyabb módja a megfelelően elvégzett béltisztítás.
-
Ajjaj, béltisztítás? Az nem valami fájdalmas beöntés?
Nagyon fontos, hogy olyan kúrát válasszunk, ami teljes körű védelmet nyújt, ilyen a Clean Inside termékcsalád. A tisztítás teljes mértékben fájdalommentes, mindemellett kellemetlen tüneteket sem okoz. A kúra folyamán semmilyen mellékhatás nem jelentkezik, és fontos megjegyezni, a Clean Inside termékcsalád gyógynövényekből áll, semmiképp sem gyógyszer.
Életmódváltás a Candida elterjedésének elkerüléséhez
A nem megfelelő táplálkozás következtében, valamint a mozgásszegény életmód miatt a Candida betegségek elszaoporodása nagyon gyakori. A rendszeresen méregtelenítés és béltisztítás mellett ezért elengedhetetlen az életmódváltás.
Mit kell tennünk?
– száműzzük étrendünkből az egészségtelen ételeket és italokat italok
– minimalizálnunk kell a zsírok és az állati fehérjék bevitelét
– tejtermékekből csak túrót és joghurtot együnk
Ahogy azt már korábban említettem a Candida elsősorban szénhidrátokkal táplálkozik, mindenképpen csökkentenünk kell a cukorfogyasztást (az édesítők és a méz is ide tartozik).
– kifejezetten kerüljük az erjesztett, az élesztővel és ecettel készített termékeket
– a penészes sajtokat
Fogyasszunk minél több friss zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, például reggelire zabkását friss gyümölccsel.
Szakirodalom:
Allergia és Candida kalauz – Tóth Gábor
WebMD, angol nyelvű orvosi szakírások. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/candidiasis
Ács Hajnalka Beatrix életmód tanácsadó